Data publikacji:

Jak leczyć uzależnienie od komputera u dzieci?

Korzystanie z urządzeń elektronicznych przez dzieci i młodzież - a w tym komputerów - niesie ze sobą nie tylko wiele możliwości, ale też zagrożeń. Warto zadbać o to, by młodzi ludzie wiedzieli, jak bezpiecznie korzystać z komunikatorów, gier czy szybkiego dostępu do informacji. Wirtualny świat bywa jednak wciągający, a coraz młodsze dzieci mają kontakt z komputerami, więc to może prowadzić do uzależnień. Po czym je rozpoznać? Jak pomóc pociesze i wreszcie - jak leczyć uzależnienie od komputera u dzieci? O tym piszemy w poniższym artykule!
uzależnienie od komputera u dzieci

Czas dziecka przed komputerem - o czym należy pamiętać?

Nie bez przyczyny mówi się o tym, jak szkodliwe w skutkach jest nadmierne przebywanie przed ekranem komputerów. Jesteśmy świadkami ogromnego skoku technologicznego, dlatego nie można też udawać, że komputery i inne urządzania elektroniczne są złe. To przydatne narzędzia, które służą do pracy, nauki czy rozrywki. Ważne jest to, by wiedzieć, ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem tak, aby było to bezpieczne dla jego zdrowia - zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Jasno ustalone zasady sprawią, że zminimalizujemy ryzyko problemów, a w efekcie nie będziemy musieli mierzyć się z odpowiedzią na pytanie, jak leczyć uzależnienie od komputera u dzieci.
Specjaliści rekomendują, by dzieci do 2. roku życia w ogóle nie miały styczności z ekranami komputerów i innymi urządzeniami elektronicznymi. Maluszki pomiędzy 2. a 5. rokiem życia powinny to robić maksymalnie do 20 minut dziennie. Dzieciom, które nie ukończyły 10. roku życia, nie zaleca się spędzania przed komputerem dłużej niż jedną godzinę. Dwie godziny w ciągu dnia - to idealny czas przed komputerem dla nastolatków, a każdy ma niestety świadomość, że część naszych pociech poświęca wirtualnym aktywnościom znacznie więcej uwagi. Jeśli nasze dzieci w niekontrolowany sposób będą korzystać z komputera, to negatywne skutki pojawią się wyjątkowo szybko - zarówno te fizyczne, jak i społeczne.

Objawy uzależnienia od komputera u dzieci i młodzieży

Warto na bieżąco rozmawiać z dzieckiem o jego aktywności w Internecie oraz dawać mu przykład i pokazywać, że wirtualna rzeczywistość i świat gier powinny być tylko dodatkiem do codziennych, dużo bardziej angażujących aktywności. Po czym poznać, że dziecko zaczyna mieć problem? Jakie są objawy uzależnienia od komputera i co powinno wzbudzić naszą szczególną czujność? Jeśli co najmniej 5 kryteriów z poniższej listy zostanie spełnionych, można mówić już o uzależnieniu.
  • Dziecko spędza przed komputerem więcej czasu niż było to ustalone;
  • ma problem z koncentracją, skupieniem, pogarsza się w nauce;
  • jest mocno zaangażowane w to, co robi w sieci i na komputerze;
  • rezygnuje z innych zainteresowań i ogranicza kontakty z przyjaciółmi, nie chce spędzać czasu z rodziną;
  • towarzyszy mu rozdrażnienie, złość i agresja przy próbach ograniczających korzystanie z komputera;
  • zarywa noce, nie może zasnąć, a rano budzi się niewyspane i zmęczone;
  • nie kontroluje czasu spędzanego przed komputerem;
  • na rzecz grania/surfowania po sieci rezygnuje z jedzenia czy załatwiania podstawowych potrzeb fizjologicznych;
  • ma huśtawki emocjonalne.
  • Jakie czynniki zwiększają ryzyko uzależnienia od komputera u dzieci?

    Uzależnienie od komputera u dzieci nie pojawia się nagle i często kryją się za nim jeszcze większe problemy. Niekontrolowane, chorobliwe korzystanie z urządzeń elektronicznych może dotknąć każdego, ale w grupie zwiększonego ryzyka są dzieci i młodzież, u których występuje niska odporność na stres, zaniżone poczucie własnej wartości czy wykluczenie z grupy rówieśniczej.
    Na uzależnienie od komputera wpływają również cechy osobowościowe takie jak impulsywność oraz problemy rodzinne związane z konfliktami, jej rozbiciem lub też chłodem emocjonalnym. Kontrolując latorośl musimy pamiętać też o zachowaniu umiaru i zdrowym podejściu - dobrze jest najpierw ustalić zasady korzystania z komputera tak, by (zwłaszcza dorastająca) pociecha miała poczucie, że rodzice jej ufają.
    Bardzo istotne jest również spędzanie czasu z dzieckiem, wspieranie jego pasji i poszerzanie zainteresowań, a także bieżące obserwowanie kontaktów, które zachodzą w jego grupie rówieśniczej. Ważne jest to, by młoda osoba - zamiast krytyki i niezrozumienia - czuła wsparcie płynące ze strony dorosłych.

    Dziecko uzależnione od gier - co robić?

    Uzależnienie od komputera może przybierać różne formy - od gier, przez surfowanie po Internecie aż po oglądanie treści nieprzeznaczonych dla dzieci. Nasuwa się zatem najważniejsze pytanie - jak leczyć dziecko uzależnione od komputera? Pomocy należy szukać przede wszystkim u specjalisty. Jeśli podejrzewamy problem, można w pierwszej kolejności zwrócić do pedagoga szkolnego, a następnie do psychoterapeuty lub psychologa dziecięcego, który poszuka źródła problemu i zaleci odpowiedni model terapii. Terapeuta zaproponuje również treningi, dzięki którym dziecko będzie uczyć się radzenia z emocjami czy stresem.
    Praca z psychologiem lub terapeutą to jednak nie wszystko, ponieważ bardzo dużą rolę w wychodzeniu dziecka z uzależnienia odegra rodzina. Czasami może okazać się, że za problemy dziecka odpowiada sytuacja rodzinna i wtedy niezbędne będzie uczestnictwo w terapii rodzinnej.
    Uzależnienie od komputera u dzieci w dużej mierze pojawia się na skutek zaniedbań. Postarajmy się więc odpowiednio wcześnie o profilaktykę i własnym zachowaniem pokazujmy dziecku, że urządzenia elektroniczne są przydatne, ale nie niezbędne w codziennym życiu - zwłaszcza poza pracą czy obowiązkami szkolnymi.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka