Data modyfikacji:

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Podobno umiejętności jazdy na rowerze się nie zapomina. Najpierw jednak należy tę umiejętność zdobyć. Choć nauka jazdy na rowerze nie jest skomplikowana i wiele osób opanowało jednoślad intuicyjnie, możesz w prosty sposób wspomóc swoje dziecko. Mniej siniaków i obdarć jest tego warte. Satysfakcja będzie równie wielka. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?
jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zanim twoja pociecha wsiądzie na rower, zadbaj o jej bezpieczeństwo. Podstawą, z której nie można rezygnować, jest dziecięcy kask rowerowy. Jeżeli też jeździsz na rowerze, zawsze rób to w kasku. To wyrobi w dziecku odpowiednie wzorce i oswoi go z tym osobliwym nakryciem głowy.

Jeśli wybierzesz dobry, wygodny kask z ulubionym motywem twojego dziecka, z pewnością będzie z niego korzystać z przyjemnością.
Pamiętaj też o wybraniu stroju niekrępującego ruchu oraz butów na rzepy. W przypadku butów sznurowanych ukryj sznurówki w bucie, aby nie wciągnęła ich korba.

W pierwszych godzinach jazdy możesz też użyć rękawiczek oraz ochraniaczy na kolana i łokcie, jakich używa się m.in. w jeździe na łyżworolkach lub na desce. Uważaj jednak na to, by elementy te nie krępowały ruchów twojego dziecka ani nie sprawiały mu bólu.

Od czego zacząć naukę jazdy na rowerze dziecka?

Początek nauki jazdy na rowerze warto rozpocząć od rowerka biegowego. Tego rodzaju jednoślad nauczy pociechę zachowania równowagi i skręcania na rowerze, a jednocześnie zminimalizuje ryzyko upadku do minimum.

Rowerek biegowy ma bardzo nisko położone siodełko, a więc dziecko cały czas może podeprzeć się obiema stopami.
Mimo iż zabawa na rowerku biegowym może być dla pociechy bardzo wciągająca, nie warto zwlekać z przesiadką na prawdziwy rower. Jeśli twoje dziecko wyrośnie z rowerka biegowego, od razu kup większy rowerek.

Uwaga! Nie kupuj zbyt dużego roweru „na zapas”. Może się okazać, że dziecko nie będzie sięgać stopami do ziemi, a jazda będzie wymagała „leżenia” na kierownicy. Taki rower jedynie zniechęci małego rowerzystę do nauki jazdy i może być przyczyną wypadku. Jeśli kupisz dopasowany, dobrej jakości rowerek dziecięcy, odsprzedasz go nie tracąc wiele pieniędzy.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Przez zabawę!

Jazda na rowerze to sama przyjemność. Zadbaj o to, by już od pierwszych godzin nauki rower kojarzył się twojemu dziecku ze świetną zabawa.

Wybierz ładny, słoneczny dzień i miejsce, w którym twoja pociecha czuje się swobodnie. Może to być park, skwer lub plac zabaw.

Ważne, by nie robić tego w zatłoczonym i niebezpiecznym miejscu, np. na betonowym placu lub ścieżce rowerowej.

Gdzie rozpocząć naukę jazdy na rowerze?

Znajdź lekko pochyły teren z krótko przystrzyżoną trawą oraz ubitą ziemią. Można uczyć dziecko jeździć na płaskiej glebie, jednak lekka pochyłość ułatwi początki.

Chodzi o to, by mały rowerzysta zaczął bez pedałowania, skupiając się jedynie na utrzymaniu równowagi podczas zjazdu grawitacyjnego. Wspomóż dziecko w początkowym rozpędzeniu się i kontroluj jazdę. Możesz skorzystać z „kija” montowanego pod siodełkiem lub po prostu asekurować dziecko łapiąc za ramiona lub pod pachami.
Na początek zadbaj o to, by dziecko nie rozwijało dużych prędkości. Poproś je o to, by na twój sygnał zwalniało oraz hamowało. Dzięki temu nauczy się podpierać po zatrzymaniu.

Co ważne, na czas nauki ustaw siodełko stosunkowo nisko, aby kilkulatek mógł swobodnie podeprzeć się całymi stopami. Później, gdy opanuje jadę na rowerze, ustawisz siodełko w optymalnej pozycji.

Nauka pedałowania i kierowania

Jeżeli zauważysz, że dziecko zachowuje już równowagę i kontroluje hamowanie, czas włączyć do nauki pedałowanie. Zacznij tak samo, tj. popchnij rowerek z niewielkiego wzniesienia. Niech twoje dziecko zacznie wówczas powoli pedałować, nie zwiększając jednocześnie zbyt mocno prędkości.

Powtórz ten etap kilka razy, aż ujrzysz, że nie sprawia to najmniejszych problemów. Jeżeli twoje dziecko ma problemy z płynnym pedałowaniem, wykorzystaj kółka boczne. Nie są one niezbędne w nauce jazdy na rowerze, ale mogą pomóc właśnie w takich sytuacjach, gdy mały rowerzysta np. zatrzymuje się w czasie pedałowania, pedałuje do tyłu lub robi to niepewnie.

W momencie, gdy dziecko będzie swobodnie utrzymywało się na rowerze, możecie przenieść się na płaski teren, gdzie poćwiczycie manewrowanie, skręcanie, nawracanie itd.

Cały czas wspieraj dziecko w nauce jazdy na rowerze

Jazda na rowerze jest łatwa. Pamiętaj jednak, że dla twojego dziecka może być sporym wyzwaniem i stresem. Cały czas motywuj malucha do nauki, doceniaj drobne sukcesy i nie wyśmiewaj drobnych pomyłek. Zadbaj też o to, by w okolicy nie znalazły się złośliwe dzieciaki, komentujące niepowodzenia twojej pociechy.

Unikaj też pośpieszania i irytacji — każdy człowiek uczy się w innym tempie i nie zawsze trzeba opanowywać wszystko w kilkanaście minut. Lepiej, by trwało to nieco dłużej, a nie skończyło się traumatyczną wywrotką.
Jeżeli twoje dziecko poprosi o przerwę lub zacznie się denerwować, nie zmuszaj go do dalszej nauki. Doceń natomiast postępy, wskaż elementy, które wychodzą dziecko coraz lepiej i zaplanuj kolejną sesję nauki.

Podkreślaj też, że masz do swojej pociechy pełne zaufanie i nie przesadzaj z asekuracją oraz nadgorliwością. Dzieci uwielbiają wyzwania, a opanowanie trudnej sztuki jazdy na rowerze to dla nich wielka chwila. Jeśli zrobią to w poczuciu samodzielności, sprawi im to wielką satysfakcję.

Wspólna jazda na rowerze

Jeśli twój maluch śmiga już niczym Michał Kwiatkowski, pora na pierwsze wycieczki rowerowe. Układając trasę przejazdu pamiętaj o tym, że dziecko do 7 roku życia nie ma prawa jeździć samodzielnie po ulicy, natomiast do 10 roku życia jest traktowane jako pieszy i może, wraz z opiekunem, poruszać się chodnikami. Ze ścieżki rowerowej korzystajcie tylko wtedy, gdy obok nie ma chodnika.