Data modyfikacji:

Jak nauczyć dziecko zasypiać samodzielnie? Poradnik krok po kroku

Wraz z pojawieniem się noworodka w rodzinie zmieniają się zwyczaje, a codzienna rutyna nabiera zupełnie innego tempa. Dla małego dziecka bardzo ważna jest bliskość rodzica, odczucie ciepła jego ciała, przyjazny i znajomy dźwięk głosu. Wielu rodziców decyduje się na zasypianie wraz z niemowlęciem w łóżku małżeńskim, jednak niezależnie od momentu, który wybieramy na separację, dziecko warto przyzwyczajać do spania samodzielnie. Sprawdź, jak sprostać temu zadaniu.

Jak nauczyć dziecko zasypiać samodzielnie

Samodzielne spanie dziecka - kiedy jest dobry moment?

Praktyczna nauka samodzielnego zasypiania dziecka odwlekana jest do momentu, gdy niemowlę przestaje być karmione piersią. Od pierwszych dni życia maluszek spędza z mamą wiele godzin, koncentrując dobowy czas na posiłkach i śnie. Młodej mamie łatwiej jest zasypiać wraz z dzieckiem po karmieniu nocnym, nie odkładając maluszka do własnego łóżka. Bliskość i ciepło rodziców są dla niego cenne, a dla mamy usypianie jest mniej wycieńczające. Najczęściej rodzice decydują się na naukę samodzielnego zasypiania dziecka we własnym łóżku w okolicy szóstego-ósmego miesiąca życia dziecka. Zdarza się jednak, że kilkulatki wciąż śpią w sypialni rodziców lub noworodki od pierwszych dni przyzwyczajane są do samodzielnego przebywania we własnym łóżeczku w porze snu. Czas jest w tym przypadku kwestią indywidualnie przyjmowaną przez rodziców, warto jednak wziąć pod uwagę fakt, iż zarówno dla dziecka jak i rodziców osobna przestrzeń do snu jest potrzebna.

samodzielne spanie dziecka kiedy jest dobry moment

Pierwszy krok - co zrobić, by dziecko chciało zasypiać we własnym łóżeczku?

Bardzo ważne jest przygotowanie przestrzeni do snu i wyciszenia dla dziecka. Może to być pokój lub wydzielona przestrzeń w sypialni rodziców. Ważne, by znalazło się w niej łóżeczko dla dziecka, wyposażone w bezpieczne, wysokojakościowe tekstylia. Przede wszystkim warto wybrać odpowiedni materacyk, spełniający wymogi Instytutu Matki i Dziecka, przewiewny, a zarazem odporny na wilgoć. Zwróć uwagę na materace, wykonane z wysokoelastycznej pianki oraz produkty z wkładką kokosową. W ofercie marki Hilding znajdziesz takie produkty jak materacyk Safety Smyk, Dobranocka, Kołysanka, spełniające wysokie wymagania. Niezawodne materace Płock sprawdzają się w duecie z pościelą antyalergiczną, subtelnym oświetleniem i urządzeniem, emitującym ciche, kojące dźwięki. 

Kolejne kroki do zasypiania dziecka we własnym łóżku - co jest ważne?

Przy nauce samodzielnego zasypiania dziecka istotne jest poczucie bezpieczeństwa i bliskości, którego dziecko nie utraci śpiąc w osobnym łóżku. Przed zaśnięciem warto poświęcić dziecku czas, towarzysząc w kąpieli, czytając książkę, przytulając lub w przypadku starszych dzieci rozmawiając i zapewniając o swoich uczuciach, bliskości oraz dostępności gdyby potrzebowało czegoś w nocy. Warto przyzwyczajać dziecko do samodzielnego snu, ciemności, oswajając je z nimi naturalnie. Dziecko nie powinno odczuć negatywnych, a pozytywne efekty zmian. Ważne jest zaangażowanie w proces zmian, wprowadzając w sytuację pozytywne emocje. W przypadku małych dzieci warto wypróbować systematyczne odkładanie do łóżeczka po każdym karmieniu, starsze dzieci mogą otrzymać miękką, pluszową przytulankę, która co wieczór będzie czekała w łóżeczku. By wzmocnić poczucie bezpieczeństwa dziecka rodzic może przebywać w pokoju, siedząc w fotelu. Ważne, by dziecko zasypiało samodzielnie we własnym łóżku. 

kolejne kroki do zasypiania we wlasnym lozku

Samodzielne zasypianie dziecka - jak utrzymać efekty?

W przypadku wyzwań wychowawczych, jakim jest nauka samodzielnego zasypiania dziecka we własnym łóżeczku niezwykle istotna jest konsekwencja. Dziecko może szybko i bez trudności przyzwyczaić się do samodzielnego zasypiania (często im szybciej rozpoczniemy ten proces, tym łatwiejsza adaptacja dziecka do nowej sytuacji) lub potrzebować czasu na adaptację. By utrzymać swoją decyzję w postaci przeniesienia miejsca zasypiania dziecka do własnego łóżka, bardzo ważna jest konsekwencja. Jeżeli Twoje dziecko nie chce zasypiać samodzielnie, znajdź sposób, by zachęcić je do korzystania z własnego łóżka. Nie ulegaj prośbom lub potrzebom sytuacji, by zaniechać konsekwencji i zaprosić dziecko do łóżka rodziców dopóki nie nabierzesz pewności, że samodzielne zasypianie nie jest już problemem, a każda wizyta dziecka w Twojej sypialni jest chwilowa. Zadbaj, by dziecko odczuło komfort i wysoką jakość snu w swoim łóżku. Otaczaj go najlepszymi materiałami, w przypadku starszych dzieci warto sięgnąć po pościel z nadrukiem ulubionych postaci, w lubianych kolorach, by spersonalizować strefę dziecięcego wypoczynku indywidualnie do jego potrzeb. 

Autor: Artykuł sponsorowany