Data publikacji:

Jak podać dziecku lekarstwo?

Autor:

Mamy dobrze wiedzą, że czasami zwykła rutynowa czynność może przybrać rozmiary wojny domowej. Tak jest w przypadku próby podania dziecku lekarstwa. Radzimy więc, jak się do tego sprytnie zabrać.

Producenci farmaceutyków od dłuższego czasu idą nam na rękę, oferując smakowe i łatwe do przełknięcia lekarstwa dla dzieci. Jednak u niektórych maluchów nawet próba podania syropu o smaku truskawkowym kończy się fiaskiem. Problem dotyczy też przedszkolaków, którzy grymaszą na widok znienawidzonej tabletki. Tymczasem sezon na przeziębienia i grypę ma się w najlepsze. Jak więc skutecznie nakłonić naszą pociechę do przyjęcia lekarstwa?

Z uśmiechem na twarzy

Wbrew pozorom bardzo ważne jest nastawienie rodzica. W żadnym wypadku nie należy straszyć dziecka opowieściami o tym, co może się wydarzyć, jeśli nie zażyje się w porę lekarstwa. Lepiej, aby maluch nie wyczuł w naszej postawie napięcia – starajmy się być rozluźnieni i radośni.

Zabawa w teatrzyk

Aby nakłonić malucha do przełknięcia leku, można z powodzeniem wykorzystać zabawki, np. lalki i misie. Takie udawane „karmienie” pluszaków  pomoże dziecku oswoić się z niekomfortową sytuacją. Warto też przy okazji opowiedzieć pouczającą historyjkę lub odwrócić uwagę za pomocą bajki w telewizorze lub zabawnej piosenki.

*Przeczytaj więcej artykułów związanych ze zdrowiem i pielęgnacją dzieci*

Rozmawiaj i tłumacz

Ta metoda jest najefektywniejsza w przypadku przedszkolaków. Maluchy chłoną szybko wiedzę i są ciekawe świata. Możemy to wykorzystać, obrazowo tłumacząc, jak to niedobre bakterie i zarazki zaatakowały nasz organizm i trzeba teraz je przepędzić, używając czarodziejskiego syropu. Wybierzmy jakiś znany dziecku przykład bohatera z ulubionej kreskówki, np. dzielną Elzę z „Krainy Lodu”, która wygrywa walkę dobra ze złem.

Co zrobić, gdy jest naprawdę źle?

Wszystkie możliwe sposoby zawiodły? Wtedy trzeba uciec się do podstępu. Najlepiej ukryć rozdrobnioną tabletkę w jedzeniu – jogurcie, kremie czekoladowym, ziemniakach czy bananie itd. Syrop możemy zmieszać np. z owocowym koktajlem lub herbatą. Pyłek - można podać na lizaku, który szybko wynagrodzi kiepski smak lekarstwa. Warto też porozmawiać z lekarzem przed wypisaniem recepty. Być może pediatra, znając nasz problem, zaproponuje inne lekarstwo lub sposób jego podania. Są całe grupy bardzo gorzkich specyfików - np. antyhistaminowych, które nawet dzieciom zaprawionym w boju bardzo ciężko jest przełknąć.

Strzykawka

Ostatni sposób, by gdy wszystkie inne zawodzą - skuteczny zwłaszcza przy bardzo małych dzieciach - to podanie leku strzykawką. Cienką strużkę kierujemy między język a policzek - na tyle głęboko, by dziecko natychmiast przełknęło medykament, a nie go wypluło.