Data publikacji:

Jak przechowywać maskotki?

Pluszaki są ważnym elementem otoczenia każdego dziecka – stymulują rozwój malucha na różnych płaszczyznach, dodają odwagi w trudnych chwilach i uczą, jak się uspokajać bez pomocy rodziców. Ponieważ są często użytkowane, ich przechowywanie może nastręczać niektórym opiekunom pewnych trudności. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak porządkować pokój dziecka, gdzie i w jaki sposób trzymać maskotki oraz jak je prać. Poruszymy również kwestię dotyczącą tego, po co maluchom zabawki i jakie funkcje pełnią w ich codziennym funkcjonowaniu.
jak przechowywać maskotki

Czemu należy dbać o maskotki?

Pluszaki służą dzieciom nie tylko do zabawy. Są też wsparciem w trudnych chwilach i pomocnym narzędziem podczas zasypiania. Ponieważ jednak wykonane są w określony sposób, a do tego towarzyszą najmłodszym w praktycznie każdej chwili, mogą być doskonałym siedliskiem dla drobnoustrojów. Zbierają się w nich roztocza, na materiale osiada kurz, a często również napoje i jedzenie oraz ślina malucha. Szczególną uwagę należy zatem poświęcić ich praniu i przechowywaniu. Od najmłodszych lat trzeba też uczyć dziecko regularnego mycia rąk.

Jak przechowywać maskotki w sposób higieniczny?

Jak przechowywać maskotki w sposób higieniczny? W przechowywaniu pluszaków, które nieustannie są używane, podstawą będzie zapewnienie im dostępu do powietrza. Dobrze zatem sprawdzą się:
  • siateczkowe organizery na zabawki – takie akcesoria można zakupić w większości sklepów meblowych i z zabawkami dla dzieci lub zamówić przez internet. Są wygodne, pojemne i możliwe do powieszenia za drzwiami lub na szafie w dziecięcym pokoju. Jeśli się wybrudzą, bez obaw można prać je w pralce. Są też sposobem na zachęcanie najmłodszych do sprzątania;
  • wieszaczki na pluszowe misie – żeby skorzystać z tej metody, potrzebne będą niewielkie pętelki na pluszakach oraz przykręcenie wieszaków do ściany w pokoju. Alternatywą jest wieszanie ich na gałkach od mebli;
  • ażurowe kosze, kartony i pudełka – jeśli pluszaków jest dosyć sporo, można zamknąć je w pudełku, które umożliwia optymalną wentylację. Świetnie sprawdzą się do tego druciane kosze albo inne pojemniki, które są możliwie jak najbardziej otwarte.
  • Alternatywą dla omówionych opcji są również organizery, które wyglądem przypominają te wieszane na fotelach w aucie oraz w wózkach. Można powiesić je po wewnętrznej stronie drzwi, a dzięki temu każda z maskotek będzie miała własną kieszonkę, w której może być bezpiecznie przechowywana. Pozostanie także na widoku, co może być istotnym aspektem magazynowania zabawek dla dziecka.

    Jak zrobić pranie pluszakom?

    Jeśli pluszak nieładnie pachnie to zdecydowanie znak, że czas najwyższy go wyprać. Regularne czyszczenie maskotek jest koniecznością, ponieważ są niemal idealnym siedliskiem bakterii i drobnoustrojów. Pranie pluszowych misiów powinno odbywać się przynajmniej raz w miesiącu. Nie trzeba oddawać ich do czyszczenia. Wystarczy wrzucić je do pralki i ustawić program delikatny.
    Pluszaki, które mogłoby uszkodzić pranie w pralce, najlepiej wymrażać w zamrażarce – pozwoli to pozbyć się niektórych bakterii. Inną, niestety odrobinę bardziej kosztowną alternatywą jest ich regularne ozonowanie. Przeprowadzić je można w specjalistycznych punktach, które zajmują się ozonowaniem odzieży motocyklowej i sportowej. Dezynfekcja ozonem pozwala na pozbycie się wszystkich baterii, grzybów i wirusów. Trwale usuwa też wszystkie zapachy oraz alergeny z pluszaka.

    Długoterminowe przechowywanie pluszaków

    Jak przechowywać maskotki, którymi dziecko się nie bawi? Świetnie do tego celu sprawdzą się duże, przezroczyste, plastikowe pudła. Umieszczając w nich zabawki, które prawdopodobnie dziecko będzie chciało odnaleźć w przyszłości, unikniemy ich nerwowego poszukiwania czy obaw dziecka, że zostały wyrzucone. Dzięki transparentnej strukturze wszystko, co znajduje się w pudełku, jest widoczne, a w razie potrzeby można szybko odnaleźć ulubioną zabawkę. Alternatywą, która sprawdza się w większości przypadków, są pojemniki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak wiklina, drewno czy juta. Żeby utrzymać porządek w pokoju dziecięcym, można zakupić drewniane wózeczki na kółkach, do których dziecko samodzielnie będzie pakowało zabawki. Innym sposobem na zachęcenie malucha do sprzątania będą domki dla pluszaków.

    Dlaczego maskotki są dzieciom potrzebne?

    Po przeczytaniu tego artykułu możesz mieć wrażenie, że pluszaki są tylko rzeczy, w których rozwijają się bakterie, grzyby i drobnoustroje chorobotwórcze, lub mieć ochotę natychmiast pozbawić dziecko zabawek w obawie przed alergiami i chorobami. Pamiętaj jednak, że prowadzić do nich może również zbyt sterylne otoczenie. Dziecko, które nie będzie miało żadnego kontaktu z zanieczyszczeniami, prawdopodobnie w okresie, w którym pójdzie do przedszkola, będzie chorować bez przerwy. Zasadniczo, tak czy inaczej, zapewne będzie często pozostawać w domu, jednak wynikać to będzie z tego, że dopiero kształtuje własną odporność.
    Maskotki są dzieciom potrzebne, ponieważ łagodzą niepokój i stanowią dla nich niezbędne oparcie w trudnych sytuacjach. Pozwalają radzić sobie z negatywnymi emocjami, ponieważ mogą być stałym elementem otoczenia, który można ze sobą zabrać w podróż czy do szpitala. Zabawy maskotkami stymulują rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny dziecka. Nierzadko uczą także empatii i opiekuńczości, które będą pomocne w czasie uczęszczania do szkoły lub przedszkola. Obecność ulubionego pluszaka dodaje dziecku odwagi w trudnych chwilach i umożliwia swobodną eksplorację otoczenia, która jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!