Data publikacji:

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Każde dziecko musi odbyć przynajmniej rok przygotowania przedszkolnego, jednak najczęściej pierwsze kroki w placówce stawiają 3-latki. Żeby adaptacja przebiegła gładko i maluch z uśmiechem opuszczał co rano dom, warto zawczasu zastanowić się, jak przygotować dziecko do przedszkola. Dobrym pomysłem jest wspólne kupowanie wyprawki, pomaga bowiem rozbudzić entuzjazm do nowej sytuacji. Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie, o które rodzic może zadbać na wiele sposobów. Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola i ułatwić mu proces adaptacji?
jak przygotować dziecko do przedszkola

Jak przygotować dziecko do przedszkola – wyprawka

Przygotowanie do przedszkola powinno odbywać się na kilku poziomach. Zacznijmy od aspektów praktycznych, czyli od skompletowania odpowiedniej wyprawki. Jak przygotować dziecko do przedszkola? Zależy to od konkretnego przedszkola i wieku dziecka. Na pewno trzeba zadbać o to, żeby miało wystarczającą ilość wytrzymałych ubrań i butów, kapcie, czasami konieczny jest również plecak, a także bidon i wiele innych drobiazgów.
Dokładną listę rzeczy niezbędnych dziecku w nowym miejscu uzyskasz od placówki. Najczęściej konieczne będzie zaopatrzenie dziecka w:
  • ubrania na każdą pogodę, łatwe do samodzielnego wkładania i podpisane: koszulki z krótkim i długim rękawem, wygodne spodnie z gumką, spódnice, bielizna, swetry i bluzy, spodnie przeciwdeszczowe, kurtki, kalosze;
  • wygodne kapcie, które nie będą męczyły stóp;
  • komplet pościeli lub kocyk – jeśli dziecko będzie spało w przedszkolu;
  • szczoteczka i pasta do zębów;
  • plecak – nawet jeśli nie będzie używany na co dzień, będzie przydatny na wycieczki;
  • bidon na wodę;
  • lunchbox – podobnie jak plecak, przyda się choćby na wycieczce.
  • Informacje o dziecku do przedszkola

    Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować dziecko do zerówki czy przedszkola, nie możesz zapominać o przekazaniu placówce najważniejszych informacji. Nie chodzi wyłącznie o oczywiste sprawy takie jak dane podopiecznego. Bardzo istotne są także inne informacje o dziecku, które powinny dotrzeć do przedszkola, jeśli mogą mieć wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo. Mowa szczególnie o tak istotnych sprawach jak:
  • alergie, zwłaszcza pokarmowe, ale także wziewne,
  • inne choroby oraz leki przyjmowane przez dziecko,
  • silne fobie,
  • nietypowe zachowania dziecka.
  • Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

    Jeszcze zanim przekroczycie próg placówki pierwszego dnia, warto zastanowić się, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola. Najlepiej będzie, jeśli maluch będzie aktywnie uczestniczył w kompletowaniu wyprawki. Opowiadaj mu o nowym miejscu, ale niekoniecznie nieustannie. Możecie wspólnie odwiedzać przedszkole, zajrzyjcie przez okno i pomachajcie dzieciom, obserwujcie je przez chwilę na placu zabaw, gdy są radosne i spędzają wspólnie czas.
    Ogromnym wsparciem może być literatura dla dzieci. Na rynku znajdziesz mnóstwo książek o przedszkolu. Nie tylko o pierwszych krokach w nowym miejscu, ale też o przedszkolnych przygodach i o tym, jak zabawnie może tam być. Takie pozycje budują w dziecku przekonanie, że chodzenie do przedszkola nie jest przykrym obowiązkiem.

    Przedszkole – jak przygotować dziecko na trudne sytuacje?

    Zadaniem rodzica jest też przewidywanie różnych trudnych sytuacji. Oczywiście nie musisz dzielić się swoimi przemyśleniami na ten temat, ale rozważając, jak najlepiej przygotować dziecko do przedszkola, weź pod uwagę potencjalne trudności. Jak zawczasu wspomóc dziecko?
  • Przyzwyczajaj do tego, że rodzice nie zawsze są obok. Jeśli dziecko do tej pory było wyłącznie z rodzicami, postaraj się to zmienić, zanim pójdzie do przedszkola. Być może wcześniej nie było takiej potrzeby, ale teraz spróbuj zostawić je samo z lubianą ciocią lub babcią. Możesz również zapisać je na zajęcia dla maluchów, podczas których ciebie nie będzie w środku.
  • Zadbaj o samodzielność dziecka. Maluch, który umie się zatroszczyć o podstawowe sprawy związane z higieną czy ubieraniem, będzie dużo bardziej pewny siebie, a jego obawy związane z nowym miejscem zmaleją.
  • Buduj relację opartą na zaufaniu. Jeśli chcesz, żeby dziecko opowiadało ci o tym, co je martwi i o trudnych sytuacjach w przedszkolu, dużo rozmawiajcie. Słuchaj uważnie, nigdy nie wyśmiewaj i zawsze powtarzaj dziecku, że może powiedzieć ci o wszystkim.
  • Jak zaprowadzić dziecko do przedszkola pierwszego dnia?

    Wiesz już, jakie poczynić przygotowania przed pierwszym dniem w placówce, pozostaje pytanie, jak zaprowadzić dziecko do przedszkola. Wiele zależy od konkretnego miejsca, dlatego wcześniej dowiedz się, w jaki sposób możesz uczestniczyć w poznawaniu się z nowym miejscem.
    Jeśli od razu musisz zostawić dziecko samo, zaplanuj czas, żeby na spokojnie się pożegnać, bez nerwów i pośpiechu. Okaż wsparcie i zrozumienie, nie zabraniaj dziecku wyrażania złości czy smutku.

    Na ile godzin zostawić dziecko w przedszkolu?

    Przed przyprowadzeniem dziecka dopytaj, w jaki sposób będzie wyglądało przyzwyczajenie malucha do nowego miejsca. Na ile godzin zostawić dziecko w przedszkolu? Po najmłodszych najlepiej przyjść po 3–4 godzinach. Zależy to również od rozkładu dnia w konkretnej placówce. Dobrze, jeśli dziecko w tym czasie weźmie udział w posiłku, nawet jeśli na początku samo nic nie zje. Później stopniowo można wydłużać ten czas, na przykład przychodząc po obiedzie czy drzemce.

    Kiedy dziecko nie nadaje się do przedszkola?

    Adaptacja w nowym miejscu może trwać długo, jednak wiele dzieci stosunkowo szybko przyzwyczaja się do nowego miejsca. Zdarza się też, że podopieczny zupełnie nie odnajduje się w placówce. Do tego stopnia, że rodzice stają przed decyzją o zabraniu stamtąd dziecka.
    Kiedy dziecko nie nadaje się do przedszkola? Sygnałami, które świadczą o tym, że nie jest jeszcze gotowe, mogą być na przykład silne dolegliwości bólowe i regularny rozstrój żołądka przed wyjściem z domu, a także histeria, nad którą nie można zapanować. Bywa też tak, że dziecko przez wiele tygodni nie podejmuje żadnej aktywności w przedszkolu, nie je, a nawet nie mówi. Każdy z tych sygnałów jest niepokojący, jednak pamiętaj, że z wielu trudnych sytuacji możecie wyjść przy wsparciu psychologa i nauczycieli przedszkolnych.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym