Data publikacji:

Jak przygotować wycieczkę z dzieckiem w góry?

Podróże z dziećmi często spędzają sen z powiek rodzicom, którzy chcą ten wyjazd zorganizować jak najlepiej. W rozgardiaszu przed wycieczką łatwo o czymś zapomnieć, dlatego tak ważne jest, aby działać na spokojnie i ze wcześniej przygotowaną listą najpotrzebniejszych rzeczy. Warto też pomyśleć o tym, co chcemy temu dziecku pokazać i jak go tym zainteresujemy. Najważniejsze jest jednak, aby zadbać o jego komfort i bezpieczeństwo, a wycieczka na pewno się uda.
wycieczka w góry

Dziecko w górach - ubierz je odpowiednio

Jeśli planujemy urlop w górach warto zawsze sprawdzać pogodę dzień przed, ponieważ na szlakach lub w wyższych pasmach górskich możemy spodziewać się niespodzianki, jaką jest nagły deszcz lub wiatr. Dlatego ważnym elementem jest tu solidny deszczak i rzeczy na zamianę. Niezbędna też może okazać się bielizna termoaktywna. Najlepiej wybrać wełnianą lub z poliestru, która będzie przylegać do ciała. Jeśli wycieczki w góry to dużo chodzenia. Tu niezbędne są wygodne, nieprzemakalne i solidne buty trekkingowe. To podstawa nie tylko dla dziecka, ale również rodzica, który często musi za nim biegać czy nosić go na rękach. Odpowiednie buty trekkingowe to przede wszystkim wygoda i komfort podczas każdej wycieczki nie tylko górskiej.

Podczas górskich wędrówek niezależnie od pory roku ważna jest też kurtka. Najlepiej termoaktywna/narciarska, która będzie dodatkowym zabezpieczeniem na szczytach gór, gdzie może wiać porywisty wiatr. Należy pamiętać o tym, że pogoda w górach może zmienić się w ciągu godziny, dlatego warto dodatkowo się zabezpieczyć. Podczas wycieczki nie zależy zapominać o nakryciu głowy. Powinniśmy mieć ze sobą czapkę lub chustę, aby stworzyć dodatkową ochronę dziecku.

Co jeszcze warto mieć w bagażu podręcznym?

Planując wycieczkę z dzieckiem, należy przygotować się na każdą sytuację. Często musimy reagować szybko i stanowczo, bo dziecko może nie być cierpliwe np. jeśli jest głodne albo znudzone. Dlatego w bagażu podręcznym powinno znajdować się jedzenie i picie oraz kilka ulubionych zabawek. Nie chodzi tu o zabieranie ze sobą dodatkowego bagażu z zabawkami, ale o 2-3 ulubione przytulanki, dzięki którym dziecko będzie czuło się bezpiecznie i komfortowo. Jeśli chodzi o jedzenie i picie to od nas zależy, co chcemy zabrać. Może to być ulubiony owoc, kanapki, suchy prowiant np. herbatniki, soczek ze słomką. Opcji jest wiele. Dodatkowo wato pamiętać o tym, że podczas jedzenia lub innych czynności dziecko może się pobrudzić. Przydadzą się wtedy chusteczki suche i wilgotne, butelka z czystą wodą do mycia czy spray antybakteryjny.

Nie należy zabierać ze sobą czekolady, lepkiego i bardzo kruszącego się jedzenia czy soczystych owoców.

Na co zwrócić uwagę, wybierając się na górską wycieczkę z dzieckiem?

Wakacje z dzieckiem zawsze warto odpowiednio zaplanować. Przede wszystkim musimy wiedzieć, na jakie szczyty czy atrakcje możemy wchodzić z dzieckiem, aby były bezpieczne i niewymagające zbyt dużo wysiłku. Nasze dziecko, szczególnie małe, ceni sobie przede wszystkim wygodę i odpowiednie otoczenie, a nie wysokie szczyty. Trasę wycieczki należy wcześniej odpowiednio przemyśleć i zwrócić uwagę na znajdujące się na niej dodatkowe atrakcje. Zainteresowane dziecko będzie chętniej chciało poznawać nowe miejsca. Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie wycieczki wspólnie i opowiadanie dziecku o atrakcjach, które może spotkać po drodze. Szlaki w górach są różnorodne. Na początek warto wybrać te mniej wymagające i spokojniejsze, aby nie zniechęcić dziecka.

Góry są piękne, tajemnicze i mają swój klimat. Nie należy z nimi wojować tylko odpowiednio przygotować się do wędrowania po nich. Uczą cierpliwości, która na pewno przyda się w dorosłym życiu każdego dziecka.

Tekst: Artykuł partnera