Data modyfikacji:

Jak szybko zajść w ciążę? 10 porad

Mogłoby się wydawać, że to nic trudnego – w końcu wystarczy kilka, przyjemnych chwil razem, by począć długo wyczekiwane dziecko. Niestety, rzeczywistość często okazuje się odmienna, a starania o upragnionego malucha mogą trwać nawet wiele miesięcy. Gdy nie uda się od razu – nie panikuj. To normalne! Zamiast zamartwiać się na wyrost, wypróbuj sposoby na to, jak zajść w ciążę szybko – być może wystarczy zmiana paru, codziennych przyzwyczajeń?

Wskazówki, które pomogą zajść w ciążę:

  1. Odwiedź lekarza.
  2. Zmień nawyki żywieniowe.
  3. Uprawiaj sport.
  4. Utrzymuj odpowiednią wagę.
  5. Kochaj się z partnerem podczas dni płodnych.
  6. Zrezygnuj z alkoholu i papierosów. 
  7. Zwróć partnerowi uwagę na jego tryb życia. 
  8. Wysypiaj się. 
  9. Kontroluj leki. 
  10. Nie stresuj się.

Co zrobić, gdy nie można zajść w ciążę?

Starania o dziecko większości par kojarzą się bardzo przyjemnie. Oprócz „praktykowania”, dochodzi do nich wspólne planowanie, marzenie, przygotowywanie otoczenia. Niestety, wbrew powszechnej opinii, w ciążę nie zawsze można zajść po pierwszej próbie. Mało tego – najczęściej potrzeba ich kilka, aby znaleźć się w wyczekanym, błogosławionym stanie.


Gdy po kilku miesiącach starań, test ciążowy nadal pokazuje jedną kreskę, wiele par zaczyna zastanawiać się: „czy ze mną jest coś nie tak?”. 

Pojawiają się obawy dotyczące stanu zdrowia, czy też tego, czy nie jest za późno na posiadanie dziecka – w końcu, jak wiadomo, po 30 roku życia płodność kobiety systematycznie spada. W takich momentach, po prostu nie panikuj! Organizm człowieka to nie maszyna – nie zawsze wszystko musi udawać się od razu. Jeśli od dłuższego czasu nie możesz zajść w ciążę, nie oznacza to od razu, że masz problem z płodnością. Przeszkodą mogą być twoje codzienne nawyki, które odbierają ciału szansę na szybkie poczęcie dziecka.

Jak zajść w ciążę bez długich starań? 10 cennych porad

Aby począć dziecko, zarówno kobieta, jak i mężczyzna muszą cieszyć się dobrym zdrowiem. Pomocny okazuje się zdrowy tryb życia. Jeśli wasze starania nie przynoszą rezultatu, warto przeanalizować, czy wszystkie elementy wspierające płodność tworzą spójną układankę.

1. Zanim zaczniesz starać się o dziecko, warto odwiedzić lekarza

Każda kobieta, która rozpoczyna starania od dziecko, powinna przeprowadzić szereg badań, które pomogą ustalić, czy wybrany moment jest dobry. Wykonaj USG jajników i macicy, oraz cytologię – to wystarczy, by ogólnie ocenić twoje zdrowie intymne. Być może w twoim organizmie rozwija się infekcja, o której nawet nie wiesz? Przed staraniami o dziecko, warto ją wyleczyć. To samo tyczy się wszelkich problemów z cyklem miesiączkowym, a więc np. nieregularnych krwawień.

2. Zmień nawyki żywieniowe

Zdrowa dieta ma naprawdę duże znaczenie w trakcie starań o dziecko. Nawet niewielkie niedobory mogą sprawić, że zdolność do zajścia w ciążę będzie niższa. Zadbaj o to, by w codziennym jadłospisie nie zabrakło warzyw i owoców – źródła witamin i błonnika.

Sięgaj po zdrowe tłuszcze omega (np. w rybach i awokado), jak również produkty, które zawierają kwas foliowy (okaże się niezbędny, gdy już zajdziesz w ciążę). Zawierają go np. brokuły i szpinak. Płodność wspomagać może także cynk – ten pierwiastek występuje przede wszystkim w owocach morza. Poza zdrową żywnością, ewentualne niedobory można zniwelować suplementacją.

3. Jak zajść w ciążę? Ruszaj się!

Optymalna dawka ruchu pozwoli zachować doskonałą formę, ale i wspomóc płodność. Nie jest tajemnicą, że aktywność fizyczna wpływa na wszystkie organy wewnętrzne – w tym także na narządy rozrodcze. Lepiej ukrwione i dotlenione, będą pracowały sprawniej. Sport działa pozytywnie również na gospodarkę hormonalną, co nie jest bez znaczenia w trakcie starań o dziecko.

4. Utrzymuj optymalną wagę

Punkt 2 i 3 sprowadzają się do utrzymania zdrowej wagi, zgodnej z twoim wskaźnikiem BMI. Zarówno nadwaga jak i niedowaga to poważne przeszkody na drodze do upragnionej ciąży.

5. Uprawiaj seks w odpowiednim momencie

Kalendarzyk małżeński to coś, z czym warto zaprzyjaźnić się na czas starania o dziecko. Oczywiście, próby warto uskuteczniać w dowolnym momencie – natura udowodniła wielokrotnie, że cykl menstruacyjny kobiety nie jest czymś stałym i niezmiennym. Do zbliżeń powinno dochodzić jednak przede wszystkim w dniach płodnych, a więc od 3 dni przed owulacją do 1 dnia po niej.

6. Porzuć nałogi

Alkohol, papierosy? Starając się o dziecko, musisz z nich zrezygnować. Używki są jednym z powodów niedoborów w organizmie, dlatego nawet, jeśli odżywiasz się zdrowo, pijąc i paląc, zataczasz błędne koło. Dotyczy to nie tylko kobiet, ale i mężczyzn – dowiedziono, że używki wpływają niekorzystnie na jakość nasienia.

7. Dbaj o jakość plemników

Często winę za trudności z zajściem w ciążę automatycznie przypisuje się kobiecie. Tymczasem, do tanga trzeba dwojga – również stan zdrowia przyszłego taty ma tu niebagatelne znaczenie. Mężczyzna starający się o dziecko, musi zadbać o to, by jakość jego nasienia była jak najlepsza. I jego obowiązuje zdrowa dieta, odstawienie używek aktywność fizyczna. Lekarze polecają również rezygnację z gorących kąpieli i wyjść do sauny – wysoka temperatura może zmniejszać żywotność plemników.

8. Wysypiaj się

Jeśli od kilku miesięcy nie spałaś zbyt dobrze, nie dziw się, że nie możesz zajść w ciążę. Wyczerpany organizm pracuje na spowolnionych obrotach również w kwestii płodności. Znajdź czas na relaks i odpoczynek, a starania o dziecko będą o wiele łatwiejsze.

9. Kontroluj zażywane leki

Niektóre rodzaje leków mogą utrudniać zajście w ciążę. Należą do nich np. leki antyhistaminowe, które są częstą przyczyną zagęszczania śluzu szyjkowego. Na czas starań o dziecko, warto znaleźć dla nich alternatywę.

10. Walcz ze stresem

To udowodnione, że stan permanentnego stresu może utrudniać zajście w ciążę. Sam fakt, że nie udaje ci się począć dziecka, może być bardzo stresujący. Postaraj się znajdować sposoby na rozładowanie napięcia. Myśl pozytywnie i unikaj denerwujących sytuacji.

Popularne mity mówiące, jak zajść w ciążę

Czas na obalenie kilku miejskich legend, krążących w społeczeństwie od dawna. To pewne, że spotkałaś się z nimi nie jeden raz.


1. Dane pozycje seksualne ułatwiają zajście w ciążę

Wiele osób sądzi, że dane pozycje ułatwiają poczęcie dziecka. Fakty są takie, że… to nie ma żadnego znaczenia! Zdrowe plemniki bez problemu dostaną się do komórki jajowej bez względu na swoje położenie. Zapomnij więc o trzymaniu nóg w górze po upojnym wieczorze.

2. Aby zajść w ciążę, kobieta powinna mieć orgazm

To prawda – kobiecy orgazm ułatwia zajście w ciążę, skracając drogę, którą muszą przebyć plemniki. Nie jest on jednak absolutnie konieczny do poczęcia dziecka.

3. Aby zajść w ciążę, należy współżyć codziennie

Problemem wielu par starających się o dziecko, staje się seks sprowadzony do mechanicznego procesu. Biorąc pod uwagę cyk menstruacyjny kobiety, łatwo dojść do wniosku, że liczy się moment odbycia stosunku, a nie „pójście po rekord”. Zatem – starajcie się, jednak dbajcie o to, by owe starania pozostawały rzeczą miłą i naturalną.

Natychmiastowe zajście w ciążę jest wbrew pozorom sytuacją rzadką. Nie zrażaj się, gdy test ciążowy nie pokazuje dwóch kresek po paru miesiącach starań. Jeśli jednak przekroczyłaś 35 rok życia, a starania trwają bardzo długo, warto skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi badania pod kątem płodności twojej i twojego partnera.