Data modyfikacji:

Jak zabezpieczyć łóżko, żeby dziecko nie spadło?

Przeniesienie dziecka z niemowlęcego łóżeczka do tego „prawdziwego” to wielkie wydarzenie dla każdej rodziny. Maluch musi się przyzwyczaić do nowego miejsca odpoczynku, a jego rodzice – zabezpieczyć go przed upadkiem. Sprawdź, czym zabezpieczyć łóżko, aby dziecko spało wygodnie i bezpiecznie.
Cheerful mum babysitter play with cute active small kid girl jump on bed

Jak zabezpieczyć łóżko, żeby dziecko nie spadło? Łóżka z barierkami

Jeśli dopiero przymierzasz się do zakupu nowego łóżeczka dla dziecka, to rozważ zakup takiego, które ma już zabezpieczającą barierkę. Takie łóżka można kupić w różnych rozmiarach, dodatkowo w niektórych modelach barierkę można zdemontować w dowolnym momencie. To wygodne rozwiązanie, jeśli kupujesz długie łóżko, mające służyć dziecku przez wiele lat.

Jak zabezpieczyć łóżko, żeby dziecko nie spadło? Przenośne barierki

Zdarza się, że rodzice mają już dobre łóżko dla dziecka, które – niestety – nie ma zabezpieczenia w postaci barierki. Na szczęście jest na to proste rozwiązanie – możesz taką barierkę dokupić. Jakie masz do wyboru?
  • Turystyczna barierka z poduszkami
  • To wysoka barierka ochronna do łóżka, która sprawdzi się zarówno w domu, jak i w podróży. Zazwyczaj jest dość długa (ma ponad metr długości) i wysoka na około 30 cm. Składa się metalowych prętów oraz zestawów poduszek. Dziecko z pewnością nie spadnie, dodatkowo będzie mu bardzo wygodnie.
  • Barierka jak ścianki łóżeczka turystycznego
  • Kolejna, bardzo wysoka barierka ochronna do łóżka. Panele, które kupuje się na sztuki, przypominają boki łóżeczka turystycznego. Mają wysokość do około 95 cm i można je przymocować do niemal każdego łóżka – zarówno do jednego jego boku, jak i np. do trzech.
  • Klasyczna barierka do łóżeczka
  • Jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużo pieniędzy na barierkę, możesz postawić na bardzo prosty, klasyczny model, który składa się z drewnianej deski oraz dwóch uchwytów. Minusem takiej barierki jest fakt, że jest ona dość twarda – dziecko może się w nią w nocy boleśnie uderzyć.
  • Barierka z siatki
  • Bardzo polecane są również barierki składające się z siatki i ramy z wytrzymałej stali. Choć ten model jest nieco droższy od drewnianej barierki, zapewnia dziecku większy komfort podczas snu.

    Jak zrobić barierkę do łóżka?

    Niektórzy rodzice zastanawiają się, jak zrobić barierkę do łóżka samodzielnie, wykorzystując posiadane w domu przedmioty albo produkty z marketu budowlanego. Jeśli masz smykałkę do tworzenia takich przedmiotów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować – zwłaszcza że w sieci znajdziesz mnóstwo podpowiedzi. Oto przykładowy film:

    Tuby zabezpieczające na łóżko – wygodne rozwiązanie na wyjazdy

    Jak zabezpieczyć łóżko, żeby dziecko nie spadło, gdy jesteśmy na wakacjach i nie chcemy zabierać ze sobą dużych barierek? Rozwiązaniem może być pomysłowe zabezpieczenie w postaci systemu z tubami. Tuby wsuwane są do specjalnego prześcieradła (z każdej strony po jednej tubie), a następnie nadmuchiwane. Gdy zbliża się czas wyjazdu, wystarczy spuścić powietrze z tub.
    To naprawdę wygodne rozwiązanie, które zapewnia dziecku bezpieczeństwo, przy okazji uniemożliwiając mu zsunięcie kołdry na podłogę. Zaletą jest również niewielki rozmiar zabezpieczenia. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie znacznie zmniejsza powierzchnię do spania – wynosi ona jedynie 70 na 140 centymetrów. Z tego powodu prześcieradło z tubami polecane jest jedynie na czas wyjazdów.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.