Data publikacji:

Jak zbić gorączkę? Sposoby na gorączkę u dzieci

Gorączka u dziecka zawsze jest powodem do niepokoju. Może świadczyć o infekcji, ale może być także naturalną reakcją na ząbkowanie. Należy być czujnym i stale monitorować rosnącą temperaturę ciała. Jak obniżyć gorączkę i co na gorączkę jest najlepsze? Przeczytaj.
gorączka

Przyczyny gorączki u dzieci:

  • ząbkowanie,
  • reakcja organizmu po szczepieniu,
  • infekcja bakteryjna,
  • infekcja wirusowa,
  • infekcja mieszana.

Co na gorączkę jest najlepsze?

Wybór nie jest prosty. Dostępnych jest kilka form leków przeznaczonych dla dzieci na gorączkę, ale nie wszystkie można stosować u niemowląt. Sprawdź, jak szybko zbić gorączkę za pomocą leków z apteki.

Czopki doodbytnicze na gorączkę

Swoje działanie opierają na jednej z dwóch substancji czynnych - paracetamolu lub ibuprofenie. Te, które zawierają paracetamol, można stosować u dzieci od urodzenia. Natomiast te z ibuprofenem zaleca się podawać dzieciom dopiero od 3 miesiąca życia. To najlepszy sposób na gorączkę dla niemowląt.

Syrop dla dzieci na gorączkę

Zawierają ibuprofen lub paracetamol, podobnie jak czopki doodbytnicze. Zaleca się je podawać dzieciom od 3 miesiąca życia. Syrop na gorączkę sprawdzi się przede wszystkim u starszych dzieci (powyżej roku).

U młodszych wygodniej jest zaaplikować czopek doodbytniczy. Preparaty na gorączkę można stosować u dziecka przez maksymalnie 3 dni bez konsultacji z lekarzem. Jeśli gorączka nie ustępuje, zgłoś się z dzieckiem do pediatry.

Syropy dla dzieci mają różne smaki. Najczęściej można spotkać truskawkowy syrop na kaszel, bananowy, pomarańczowy, porzeczkowy lub malinowy. Kolorowe etykiety i słodki posmak sprawiają, że dzieci chętniej je piją.

Krople na gorączkę dla dzieci

Te krople, które zawierają paracetamol można stosować u dzieci od urodzenia. Należy je podawać doustnie. Można je rozcieńczać z wodą, mlekiem lub sokami owocowymi.

Tabletki dla dzieci na gorączkę

Mają postać tabletek lub kapsułek. Część z nich należy żuć i dopiero wtedy połknąć, część należy połknąć od razu - podczas jedzenia lub po posiłku. Są przeznaczone dla dzieci w wieku od 4-12 lat. Większość z nich można stosować u dzieci powyżej 6 roku życia.

Czy trzeba zbijać gorączkę u dziecka?

Podwyższenie wewnętrznej temperatury ciała to naturalny mechanizm obronny organizmu. Do pewnego momentu ma pozytywne skutki (wyższa temperatura może negatywnie wpłynąć na namnażające się wirusy i bakterie, co przyspiesza zdrowienie). Oznacza to, że próby jej zbicia mogą przynieść odwrotny efekt - szkodzić, zamiast pomagać. Gorączkę należy zbijać dopiero wtedy, kiedy temperatura ciała dziecka przekroczy 38,0° C.

Wszystko zależy jednak od indywidualnego przypadku, dlatego w przypadku gorączki u dziecka, przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem.

Domowe sposoby na gorączkę u dziecka

Leki przeciwgorączkowe dla dzieci powinny być podstawą w zbijaniu wysokiej gorączki. Domowe sposoby to jedynie metody pomocnicze - nie powinny zastępować leków.
Możesz wypróbować zimne okłady z ręcznika lub napar z ziół na noc - z malin, czarnego bzu lub lipy u starszych dzieci. Podaj je do wypicia na noc, kiedy jest jeszcze ciepły. Pamiętaj, że dziecko w nocy może się pocić, to normalne.