Krok 3. Projekt domku dla dzieci
Jak wiadomo, dobry plan to już połowa sukcesu. Na wstępie należy wykonać rysunek domku, uwzględniając marginesy przestrzeni dla rosnącego drzewa, a także rozmieszczenie jego gałęzi. Zamiast je odcinać, dobrze jest tak wkomponować domek drewniany dla dzieci, aby móc je oszczędzić. Wówczas lepszy będzie nie tylko efekt wizualny, lecz także poziom bezpieczeństwa — drzewo o naturalnym układzie gałęzi będzie po prostu stabilniejsze.
W projekcie domku dla dzieci musimy założyć wielkość budowli. Dobrze jeśli podłoga będzie mieć 2,5x2,5 metra. Takie proporcje gwarantują doskonałą zabawę, dając przestrzeń dla dzieci, a zarazem nie obciążając zbytnio drzewa. Na etapie projektu wybieramy miejsce na drzwi — najlepiej takie, gdzie akurat nie rośnie gałąź, aby wejście nie było ograniczone. Należy też rozlokować okna, przez które do wewnątrz wpadać będzie światło. Warto rozważyć sposób dostania się do domku. Wiele dziecięcych fantazji rozbudza drabina sznurkowa. Jeśli jednak maluchów jest wiele, lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie gotowej drewnianej drabiny.
Jak zrobić bezpieczny domek na drzewie? Należy wyposażyć go w obręcz bezpieczeństwa, czyli drewnianą balustradę, która uchroni dzieci przed upadkiem z podestu.