Jak zrobić domek na drzewie? Poradnik

Domek na drzewie to odwieczne marzenie niejednego z dorosłych dziś dzieci, niestety w wielu przypadkach nigdy niespełnione. Dzisiejszy dostęp do narzędzi, a także gotowe i darmowe porady w internecie na temat tego, jak zrobić domek na drzewie, sprawiają, że coraz więcej rodziców podejmuje trud, aby sprawić radość swoim pociechom, a przy okazji także sobie. Jak zrobić domek na drzewie? Wbrew pozorom wcale nie jest to takie skomplikowane. Zaczynamy!

domek na drzewie

Krok 1. Wybór odpowiedniego budulca

W przypadku tego typu konstrukcji najlepiej sprawdzi się dąb lub lipa. Deski muszą być solidne, w dobrym stanie i zaimpregnowane, aby wytrzymały przez co najmniej kilka kolejnych lat. Zastosowanie naturalnego budulca nie tylko zapewni bezpieczeństwo i trwałość, lecz także sprawi, że konstrukcja dobrze wkomponuje się w otoczenie.

Do zrobienia domku na drzewie potrzebne będą narzędzia. W przypadku łączenia konstrukcji dobrze sprawdzi się piła — będzie niezbędna do cięcia desek. Warto wyposażyć się też w wiertarko-wkrętarkę, młotek stolarski, szlifierkę, metalowe łączniki i śruby. 

Krok 2. Wybór drzewa

Choć budowana konstrukcja nosi nazwę domek na drzewie, warto pamiętać, że miejsce zabaw naszych dzieci musi być bezpieczne. Dlatego też domek dla dzieci nie powinien znajdować się zbyt wysoko. Kilka metrów nad ziemią w zupełności wystarczy. 

Drugą rzeczą, jakiej należy w tym miejscu dokonać, jest wybór drzewa. Do tego celu doskonale nada się zdrowe i stabilne drzewo, którego średnica przekracza 30 centymetrów. Bardzo ważne jest, aby główne gałęzie drzewa układały się w kształt litery "V" — tuż nad ich stykiem zostanie ulokowana podłoga.

Wówczas domek drewniany dla dzieci zyska stabilną i bezpieczną konstrukcję, która przetrwa lata. Już na tym etapie należy pamiętać, że wraz z upływem czasu drzewo — organizm żywy — będzie rosnąć. Należy więc koniecznie uwzględnić pozostawienie odrobiny wolnej przestrzeni. 

Krok 3. Projekt domku dla dzieci

Jak wiadomo, dobry plan to już połowa sukcesu. Na wstępie należy wykonać rysunek domku, uwzględniając marginesy przestrzeni dla rosnącego drzewa, a także rozmieszczenie jego gałęzi. Zamiast je odcinać, dobrze jest tak wkomponować domek drewniany dla dzieci, aby móc je oszczędzić. Wówczas lepszy będzie nie tylko efekt wizualny, lecz także poziom bezpieczeństwa — drzewo o naturalnym układzie gałęzi będzie po prostu stabilniejsze.

W projekcie domku dla dzieci musimy założyć wielkość budowli. Dobrze jeśli podłoga będzie mieć 2,5x2,5 metra. Takie proporcje gwarantują doskonałą zabawę, dając przestrzeń dla dzieci, a zarazem nie obciążając zbytnio drzewa. Na etapie projektu wybieramy miejsce na drzwi — najlepiej takie, gdzie akurat nie rośnie gałąź, aby wejście nie było ograniczone. Należy też rozlokować okna, przez które do wewnątrz wpadać będzie światło. Warto rozważyć sposób dostania się do domku. Wiele dziecięcych fantazji rozbudza drabina sznurkowa. Jeśli jednak maluchów jest wiele, lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie gotowej drewnianej drabiny.

Jak zrobić bezpieczny domek na drzewie? Należy wyposażyć go w obręcz bezpieczeństwa, czyli drewnianą balustradę, która uchroni dzieci przed upadkiem z podestu.
 

Krok 4. Tworzenie podłogi

Projekt domku dla dzieci wchodzi wreszcie w fazę realizacji. Gdy zlokalizowaliśmy miejsce "V" naszego drzewa, wówczas na obu gałęziach, symetrycznie, na równej wysokości wykonujemy dwa wiercenia. Przy użyciu otworów, jakie pojawią się podczas robienia domku na drzewie, przymocowujemy — jak gdyby wewnątrz litery "V" — po jednej desce (tej samej długości).

Mocowanie musi być stabilne, gdyż będzie służyło jako element nośny podłogi. Domykamy dwiema deskami, tak aby powstała rama. Deski montujemy za pomocą wkrętarki, dodatkowo wzmacniając konstrukcję metalowymi łącznikami. Środek ramy wypełniamy kolejnymi dwiema deskami, mocowanymi w ten sam sposób. Następnie w celu wzmocnienia i zagęszczenia konstrukcji dodajemy dwie deski od dołu, tak aby w podłodze utworzył się wzór kratki. 

Choć budowla będzie oparta o drzewo, w niektórych przypadkach wymaga dodatkowych stabilizatorów. Można pokusić się więc o wykonanie czterech słupów wspierających domek dla dzieci. W tym celu należy wyposażyć się w cztery solidne, wymierzone zgodnie z odległością podłogi domku od gruntu słupy, które następnie wbijamy w ziemię na głębokość 10 cm, podpierając w ten sposób cztery najważniejsze punkty.

Krok 5. Wykonanie ścian 

Następnym krokiem będzie wykonanie ścian. Warto uwzględnić je w oddzielnym rysunku na etapie projektowania domku dla dzieci. Ściany możemy samodzielnie zmontować z trwałych i zaimpregnowanych desek lub zakupić gotową konstrukcję wraz z oknami, którą osadzimy na przygotowanej wcześniej podłodze. 

Podobnie rzecz ma się z dachem, który można kupić jako element gotowy lub wykonać samodzielnie. W zależności od upodobań użytkowników domek dla dzieci może wieńczyć płaski lub dwuspadowy dach. Drobne problemy, jakie z pewnością pojawią się podczas robienia domku na drzewie, można rozwiązać przy pomocy zaprzyjaźnionego stolarza, który podpowie sprawdzone rozwiązania.

Krok 6. Montaż drzwi

Stan surowy budowli można uznać za zakończony. Nasz projekt domku dla dzieci zyskał drzwi zabezpieczające wnętrze przed deszczem i chłodem.


Krok 7. Prace wykończeniowe

Gdy domek na drzewie jest już gotowy, pozostaje pomalowanie całości, aby nadać mu estetyczny wygląd. Najbardziej naturalnie zdecydowanie prezentuje się bejca do drewna w jasnych lub ciemnych odcieniach. Deski można dodatkowo wykończyć lakierem.

Domek dla dzieci można pomalować wewnątrz kolorową emalią akrylową do drewna. Z pewnością jedna warstwa farby nie wystarczy, dlatego po kilku godzinach dobrze jest powtórzyć malowanie, a potem pozostawić otwarte drzwi, aby całość dobrze się przewietrzyła. 

Krok 8. Zabezpieczenie terenu

Należy zadbać także o to, aby domek na drzewie miał wokół bezpieczną przestrzeń. Teren powinien być na tyle miękki, aby ewentualny upadek nie spowodował do poważniejszych obrażeń. Dlatego też lepiej zrezygnować z betonowych wylewek czy kostki brukowej. Najbliższe otoczenie domku drewnianego dla dzieci dobrze jest wyłożyć korą lub obsiać trawą, która nieco zniweluje skutki młodzieńczych szaleństw.

Jak widać, wykonanie drewnianego domku dla dzieci, choć wymaga nieco pracy, czasu i zaangażowania, wcale nie jest zajęciem piekielnie trudnym. Radość na twarzach naszych najbliższych z pewnością wynagrodzi nam wszelkie niedogodności projektowania i budowy domku na drzewie. 

Miłej zabawy!

PS.

Jeśli wciąż zastanawiacie się, jak zrobić domek na drzewie, prace projektowe i budowlane zdecydowanie nie są waszą najmocniejszą stroną, a projekt domku dla dzieci przyprawia was o bóle głowy, zawsze możecie sięgnąć po gotowe rozwiązania. 

W sklepach dostępne są zestawy domków dla dzieci z wbudowanymi zjeżdżalniami, schodami i poręczami. Doskonale prezentują się rozłożyste konstrukcje z otwieranymi okienkami i werandą, które można nabyć w internecie. Ciekawym rozwiązaniem może być na przykład zakup drewnianego domku dla dzieci „Tomek", .

Producenci domków dla dzieci zadbali o wszelkie aspekty bezpieczeństwa i estetyki. Gotowy domek można postawić w zadrzewionym ogrodzie. Z całą pewnością dzieci będą zachwycone!

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Świata Rodziców