Data modyfikacji:

Gitara dla dziecka do nauki. Jaką wybrać?

Czy do pierwszej nauki dziecka gry na gitarze warto kupić najtańszą gitarę? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Dodatkowo przeczytasz w nim między innymi, na co należy zwracać uwagę, zamawiając pierwszą gitarę dla dziecka.
gra na gitarze

Gitara dla dziecka do 3. roku życia

Jeśli dziecko nie ukończyło 3. roku życia albo chcesz, aby maluch zapoznał się z gitarą akustyczną lub klasyczną, do tego celu z pewnością wystarczą gitary zabawkowe. Większość rodziców takie prymitywne gitary zamawia dzieciom w starszym wieku, co nie jest w wielu wypadkach dobrym pomysłem. W sytuacji, gdy dziecko ma dwa latka, gitara zabawkowa w zupełności wystarczy. Sprawdzi się tu chociażby gitara elektroniczna wyposażona w pasek i 4 nylonowe struny.
Wiele gitar dostępnych na Ceneo.pl posiada produkty na licencji z różnych bajek, np. Psiego Patrolu. Zabawki muzyczne przeznaczone dla najmłodszych mają najczęściej wgrane melodie oraz światełka.

Gitara dla przedszkolaka

Dla nieco starszych dzieci najlepiej sprawdzą się drewniane gitary klasyczne. Pamiętaj, aby dla przedszkolaka nie kupować jedynie grającej zabawki, ale zamówić dla niego prawdziwy instrument.
Zamawiając gitarę dla dziecka w wieku przedszkolnym, zwróć uwagę przede wszystkim na to, aby gitara dobrze się stroiła oraz nie zmieniała kształtu z powodu posiadania zbyt świeżego drewna, które nie odbyło procesu sezonowania.
Pamiętaj także o tym, że często najtańsze gitary dla dzieci nie wydobywają właściwych dźwięków oraz mają nieprawidłową budowę, co sprawia, że dziecko traci zapał do nauki gry na gitarze. Aby tego uniknąć, proponujemy zakup nieco droższych gitar klasycznych oraz gitar akustycznych.

Drogie gitary dla dzieci

Wybierając właściwą gitarę dla dziecka, nie warto kupować najdroższych egzemplarzy. Przy zamawianiu bardzo drogiej gitary akustycznej lub klasycznej należy pamiętać o tym, że:
 • dzieci często bardzo szybko tracą zapał do nauki
 • ryzykujesz dużą stratę finansową
 • warto zamówić ją w momencie, gdy dziecko faktycznie zainteresuje się graniem na gitarze.
 • Ponadto jeśli od razu zamówisz dziecku największy i najlepszy sprzęt, nie odczuje ono radości z zakupu nowych gitar. Dzięki temu zmiana gitary nie będzie dla niego dodatkową motywacją i inspiracją do tego, aby piąć się coraz wyżej.Najdroższe gitary klasyczne i akustyczne sprawdzają się u dzieci, które mają doświadczenie w graniu na gitarze i swobodnie operują instrumentem.

  Jaki rozmiar gitary klasycznej dla dziecka?

  Gitara powinna być dopasowana do wzrostu jej właściciela, a dokładnie do szerokości rozłożonych ramion. Ważne jest, aby dziecko swobodnie sięgało do strun i gryfu. Pudło renesansowe powinno opierać się o udo, a nie trafiać między kolana. Podczas grania dziecko powinno przybrać naturalną pozycję, inaczej szybko się zmęczy i zniechęci. Jeśli dziecko jest małe, powinno używać małej gitary.

  Pierwsze struny – nauka gry na gitarze klasycznej

  Najczęściej sprzedaje się gitary ze strunami metalowymi (prawdopodobnie dlatego, że wydają ładniejsze dźwięki). Pamiętaj, że nie nadają się do nauki gry na gitarze ani dla dziecka, ani dla dorosłych. Osobom początkującym polecane są delikatne struny nylonowe, które nie pokaleczą opuszków palców. Gdy skóra na palcach stwardnieje, zamień struny nylonowe na metalowe.

  Zabawki muzyczne dla dzieci

  Jeśli twoje dziecko jest uzdolnione muzycznie, lubi śpiewać lub grać na różnych instrumentach albo po prostu chcesz sprawić mu wyjątkowy prezent – koniecznie zajrzyj na naszą bogatą ofertę zabawek edukacyjno-muzycznych. Może okazać się, że zabawowa gitara klasyczna to tylko początek wielkiej przygody muzycznej twojego malucha.
  Duży wybór zabawek edukacyjnych z rzędu instrumentów muzycznych powoduje, że już od pierwszego roku życia twoje dziecko może zapoznawać się z muzyką i instrumentami. Jak się okazuje, dla starszych dzieci warto zamówić prawdziwe sprzęty grające zamiast gitar zabawkowych. Co ciekawe, nie zawsze należy kupować najdroższych i najtańszych gitar.

  Gitara dla dziecka - najczęściej zadawane pytania

  Jaki rozmiar gitary?
  Odpowiedni do zasięg ramion. Dziecko musi swobodnie sięgać do strun i gryfu.

  Jakie struny do gitary dla dziecka?
  Do nauki najlepsza będzie gitara ze strunami nylonowymi.

  Czy dziecko nauczy się grać na gitarze zabawkowej?
  Najprawdopodobniej nie. Do nauki gry na gitarze polecane są drewniane gitary klasyczne.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Redakcja Ceneo