Data modyfikacji:

Kołdra dziecięca. Jaka dla niemowlaka? Jaki rozmiar?

Dobranie odpowiedniej pościeli i materaca do łóżeczka dla dziecka to dopiero połowa sukcesu na drodze do zapewnienia mu jak najwyższego komfortu snu. Istotne znaczenie ma kołdra. Jak wybrać najlepszy model dla niemowlaka?

Z czego powinna być kołdra dla niemowlaka?

Wybierając kołdrę dla niemowlaka, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na jej wypełnienie. W sprzedaży dostępne są modele wełniane, puchowe, syntetyczne, a także z wkładem z pierza lub bambusa. Zaletą kołdry z wełny jest dobra izolacja ciepła, lekkość i odpowiednia wentylacja. Najlepiej postaw na model wypełniony wełną z australijskich owiec Merynos lub kaszmirem.

Kołderki z wypełnieniem puchowym

Wypełnienie puchowe ma lepsze właściwości grzewcze i jest lżejsze od kołdry z pierzem w środku, ale oba modele nie sprawdzą się, jeśli Twoje dziecko jest alergikiem lub ma skórę bardzo wrażliwą na podrażnienia. Ich zaletą jest także niska cena.

Kołdra dla dziecka-alergika

Kołdra z granulatem silikonowym w środku jest miękka i trwała (nie odkształca się), dobrze grzeje i nie powoduje uczuleń. Jeśli w pokoju dziecka zawsze jest ciepło, albo panuje w nim duża wilgoć, możesz postawić na kołdrę wypełnioną lekkim i elastycznym włóknem poliestrowym. Włókno silikonowe jest nie tylko lekkie i antystatyczne, ale przy okazji nie zbiera kurzu, natomiast kukurydziane, podobnie jak wypełnienie z bambusa, jest antybakteryjne i antygrzybiczne, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w przypadku małego alergika.

Czy używać tej samej kołdry latem i zimą?

Istotne jest także to, czy chcesz, aby kołdra służyła do przykrywania dziecka jedynie zimą, czy też będziesz jej używać również latem. Możesz kupić wersję letnią i zimową, albo pójść na kompromis i zainwestować w jedną kołdrę, która sprawdzi się o każdej porze roku.

Kołdra dla niemowlaka powinna być również przeszywana – zapobiegnie to przemieszczaniu się wypełnienia, a tym samym nie sprawi, że np. okrycie w nogach będzie mniej grzało ze względu na mniejszą grubość.

Z jakim pokryciem kupić kołdrę dla niemowlaka?

Znaczenie ma też pokrycie kołdry dla malca. Najbezpieczniej jest wybrać opcję bawełnianą lub z mikrowłókien, choć sprawdzi się również pokrycie bawełniano-poliestrowe, a także satynowe czy jedwabne, które nie tylko ładnie wyglądają, są miękkie w dotyku, ale przede wszystkim nie uczulają i pozwalają skórze oddychać.

Jaki powinien być rozmiar kołdry dla dziecka?

Co do rozmiaru, kołdra dla niemowlaka powinna mieć wymiary 75x75 cm, nieco większego malca 90x120 cm, a starszaka 100x135 cm.

Tekst: Sylwia Stwora