Data publikacji:

Jaki fotelik dla 5-latka wybrać?

Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie warunkują nie tylko przepisy, ale również zdrowy rozsądek rodziców. Na rynku dostępny jest ogromny wybór fotelików samochodowych dla dzieci – niektóre z nich mają za zadanie jedynie uchronić przed mandatem, natomiast inne zapewniają realnie wysoki poziom bezpieczeństwa maluchowi w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Dlatego tak bardzo istotne jest zadbanie o to, by wybrać dobrej jakości fotelik dziecięcy. Dowiedz się, jaki fotelik dla 5-latka wybrać, by zapewnić mu możliwie jak najbezpieczniejszą podróż.
jaki fotelik dla 5-latka

Jaki fotelik samochodowy dla 5-latka – przepisy

Przepisy prawa wymagają od rodziców zapewnienia dla dziecka fotelika aż do momentu, w którym maluch nie osiągnie przynajmniej 150 cm wzrostu oraz 36 kg wagi. Dobry fotelik powinien mieć pas biodrowy, który w razie mocnego szarpnięcia nie uszkodzi narządów wewnętrznych. Potrzebne są także zabezpieczenia na klatce piersiowej oraz ochrona głowy.
Główną funkcją fotelika jest to, że dziecko w razie wypadku pozostanie na swoim miejscu i nie wypadnie z samochodu. Jaki fotelik dla 5-letniego dziecka wybrać? W większości przypadków poleca się wybór trzeciej grupy fotelików, czyli takich, które przeznaczone są dla dzieci o wadze pomiędzy 18 a 36 kg. Każdorazowo należy sprawdzać zalecenia producentów oraz dobierać fotelik do wzrostu i wagi konkretnego dziecka.

Jaki fotelik dla 5-latki? Na co zwrócić uwagę?

Wybierając fotelik, trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na obecność atestów i badań potwierdzających bezpieczeństwo konkretnego wyrobu. Oznaczenia, na których obecność powinniśmy patrzeć, to między innymi i-Size oraz ADAC. Obowiązkowe jest zapewnienie ochrony głowy oraz tułowia. Konieczne jest także uwzględnienie kierunku jazdy i sposobu montażu fotelika. Młodsze dzieci zazwyczaj przewozi się tyłem do kierunku jazdy ze względu na bezpieczeństwo kręgosłupa. W przypadku 5-latków dobrym pomysłem jest przestawienie się na jazdę przodem do kierunku jazdy. Wybieramy wówczas foteliki oznaczone jako FWF.

Sposób montażu fotelika w samochodzie

Podstawowym systemem montażu fotelika dziecięcego do jazdy przodem jest montaż za pomocą pasów bezpieczeństwa. Lepiej jednak wybierać te modele, które montowane są wedle systemu ISOFIX i TopTether. Pierwszy z nich umożliwia zamontowanie fotelika bez pasów. Łączy on zaczepy fotelika z uchwytami mocowanymi w samochodzie. Zaletą tego systemu jest standaryzowanie, co sprawia, że możliwe jest wykorzystanie fotelika w każdym samochodzie (nawet w taksówce) wyprodukowanym po 2011 roku.
Zapięcie to jest bezpieczne, szybkie i wygodne, co sprawia, że jest bardzo chętnie wybierane. Przyczyną powstania systemu montażu ISOFIX były często popełniane przez rodziców błędy w montowaniu fotelików dziecięcych. Głównym zadaniem tego systemu jest ich całkowite wyeliminowanie poprzez system „na klik”. Dodatkową zaletą większości fotelików wpinanych do samochodu w ten sposób, jest możliwość ustawienia dziecka w pozycji bardziej leżącej, którą maluchy uwielbiają podczas spania w samochodzie.
Uzupełnieniem dla systemu ISOFIX jest TopTether, czyli dodatkowy długi pas montowany za zagłówkiem fotelika – uniemożliwia jego wysunięcie do się przodu w razie wypadku. Jeśli w posiadanym samochodzie nie ma zaczepów umożliwiających zapięcie fotelika według ISOFIX, konieczny będzie zakup produktu montowanego na pasy. Tutaj najważniejsze jest zwrócenie uwagi na jego prawidłowe usytuowanie i zapięcie.

Jaki fotelik samochodowy dla 5-latka?

Kluczem do prawidłowego doboru fotelika niejednokrotnie okazuje się nie sam produkt, ale odpowiednie dopasowanie miejsc przebiegu pasów bezpieczeństwa. Pas biodrowy powinien znajdować się w okolicy kolców biodrowych, tak by w razie wypadku oprzeć się na kości, a nie na brzuchu dziecka. Podobnie jest z pasem piersiowym – w żadnym wypadku nie może znajdować się na szyi dziecka. Powinien przebiegać przez mostek i bark. Tak dobrane pasy nie mogą zmieniać swojego położenia w czasie jazdy, ponieważ generuje to ogromne ryzyko dla dziecka.

Funkcje dodatkowe w fotelikach dla dzieci

Dużą zaletą fotelików samochodowych dla dzieci z wyższej półki jest możliwość ich wielostopniowej regulacji. Wówczas, wraz z tym, jak dziecko rośnie, nie będzie potrzeby regularnej wymiany produktu na nowy. Wystarczy wtedy na nowo wyregulować pasy, szerokość i głębokość siedziska i gotowe! Świetnym pomysłem jest wybór fotelików, które posiadają podłokietniki, ponieważ zapewnią dodatkową ochronę dziecku w razie zderzenia bocznego. Istotny jest oczywiście także wystandaryzowany system ochrony bocznej. Foteliki, które mają ergonomiczny kształt oraz są wypełnione pianką absorbującą uderzenia, to dobry wybór. Tego rodzaju produkty zapewniają również o wiele wyższy poziom komfortu.

Dlaczego siedziska bez oparcia nie są bezpieczne?

Dzieci często możliwie jak najszybciej chcą przesiąść się ze standardowych fotelików dziecięcych do siedzisk bez oparcia, które kojarzone są na ogół ze starszymi dziećmi. Niestety w tym wieku jest to bardzo zły pomysł. Siedziska nie zapewniają maluchom odpowiedniej ochrony – nie trzymają głowy w zagłówku, nie chronią przed zderzeniem bocznym i o wiele gorzej radzą sobie przy zderzeniach czołowych. W ofercie renomowanych producentów fotelików dziecięcych obecnie nie znajdziemy siedzisk bez oparcia, co wynika głównie z ich bardzo słabych wyników w testach uderzeniowych. Siedziska dają także o wiele mniejsze pole manewru w zakresie dopasowania ich parametrów do wzrostu i wagi dziecka, a także konkretnego samochodu.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!