Data publikacji:

Jaki fotelik samochodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? Poradnik

Świeżo upieczeni rodzice zazwyczaj w pocie czoła poszukują każdego elementu, jaki znaleźć można na liście wyprawkowej dla dziecka. Ten fakt nie powinien nikogo dziwić, ponieważ każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak największy komfort, a co szczególnie ważne, chce zapewnić mu jak najwyższy poziom bezpieczeństwa.
jaki fotelik samochodowy
Z tego powodu poszukiwania elementów dziecięcego wyposażenia nie zawsze jest łatwe. Półki w sklepach z akcesoriami dziecięcymi wręcz uginają się od różnego rodzaju produktów, które nie zawsze mogą pochwalić się dobrą jakością.
Wiele trudności sprawia rodzicom znalezienie idealnego fotelika samochodowego dla ich pociechy. Jaki fotelik samochodowy wybrać, aby zapewniał bezpieczeństwo na najwyższym poziomie i był wygodny dla dziecka? Takie pytania pojawiają się niemal u każdego rodzica, dlatego aby wybrać najlepszy możliwy fotelik samochodowy, warto wiedzieć, na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę.
Poniższy artykuł z pewnością ułatwi wybór odpowiedniego fotelika samochodowego dla dziecka oraz podpowie, jakie są najważniejsze cechy takiego fotelika.

Przewożenie dziecka samochodem - przepisy

Wakacje z dzieckiem to nie taka prosta sprawa. Zwłaszcza jeśli wybieracie się samochodem. Ustawa „Prawo o ruchu drogowym” mówi o tym, że rodzice czy opiekunowie prawni mają obowiązek przewożenia dziecka w foteliku samochodowym jeżeli mierzy ono mniej niż 150 cm. Ostatnia nowelizacja zniosła dotychczasowe kryterium wieku. Wynika z tego, że nawet 17-letnie dziecko, które nie przekroczyło 150cm wzrostu powinno jeździć w dopasowanym urządzeniu przytrzymującym.
Obowiązujące przepisy dopuszczają kilka wyjątków:
  • jeżeli dziecko ma powyżej 135 cm wzrostu, a jego masa nie pozwala na dobranie odpowiedniego do wagi fotelika (W tym przypadku dziecko musi jechać na tylnym siedzeniu przypięte pasami bezpieczeństwa)
  • jeżeli przewozimy w samochodzie 3 dzieci i nie ma możliwości zamontowania na tylnym siedzeniu 3 fotelików (w tym przypadku dziecko musi jechać na tylnym siedzeniu przypięte pasami bezpieczeństwa pomiędzy 2 fotelikami. Dodatkowym warunkiem jest tutaj także ukończenie przez dziecko 3. roku życia)

  • jeżeli rodzic lub opiekun prawny posiada zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniu zdrowotnym do przewożenia dziecka w foteliku
  • jeżeli dziecko przewożone jest w taksówce, pojeździe sanitarnym lub pojeździe policyjnym, straży miejskiej i granicznej
  • Pamiętajmy jednak, że mimo iż prawnie dopuszczono takie rozwiązania, nie są one najbezpieczniejsze dla naszych dzieci. Mogą być stosowane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Zamawiając taksówkę, poprośmy o samochód, w którym na wyposażeniu będzie fotelik dostosowany do wieku naszego malucha, gdyż większość korporacji wprowadziła już takie udogodnienia.

    Jakie normy musi spełniać fotelik samochodowy?

    Fotelik samochodowy musi być przede wszystkim dostosowany do wagi i wieku przewożonego dziecka oraz spełniać wymogi określone w przepisach UE i regulaminach EKG ONZ. O dopuszczeniu go do sprzedaży decyduje posiadanie europejskiego certyfikatu bezpieczeństwa ECE R44-03 lub ECE R44-04. Jednak, przed zakupem, najlepiej zapoznać się także z wiarygodnymi testami bezpieczeństwa, tzw. crashtestami, przygotowanymi przez organizacje konsumenckie takie jak ADAC ( z Niemiec), OEAMTC (z Austrii) czy ANWB 
(z Holandii).
    Nigdy nie kupujcie fotelika używanego, jeżeli nie jesteście w stanie zweryfikować czy jest on bezwypadkowy. Gdy sami będziecie uczestnikami kolizji, wioząc dziecko w foteliku, musicie go bezwzględnie wymienić na nowy. Macie prawo zrobić to na koszt sprawcy, pokrywając szkodę z jego OC. Jeżeli to wy jesteście sprawcami wypadku, a wasza polisa AC nie obejmuje ubezpieczenia fotelika, musicie wymienić go na własny koszt.

    Jaki fotelik samochodowy? Najważniejsze funkcje dobrego fotelika

    Jaki fotelik samochodowy wybrać? Oczywiście taki, który zapewni dziecku najwyższy poziom bezpieczeństwa. Aby wybrać dobry fotelik, warto wiedzieć, jakie są najważniejsze funkcje takiego sprzętu.
  • Bezpieczeństwo – to główne założenie fotelika samochodowego. Fotelik samochodowy dla dziecka musi w odpowiedni sposób ochronić go podczas kolizji czy wypadku samochodowego. Kiedy fotelik można uznać za bezpieczny? Za bezpieczeństwo fotelika odpowiada jego budowa oraz systemy bezpieczeństwa, takie jak na przykład system ochrony bocznej oraz pasy bezpieczeństwa. Co więcej, foteliki samochodowe dla dzieci przechodzą szereg testów bezpieczeństwa, w tym także testy zderzeniowe, które badają bezpieczeństwo fotelika w trakcie wypadku, dlatego przed wyborem fotelika warto sprawdzić, jak dany model wypadał na przeprowadzonych testach.
  • Wygoda – każdy podczas podróży chce czuć się komfortowo w miejscu, w którym siedzi. Nie inaczej jest z dziećmi, które podróżują w foteliku. Niezależnie od wieku dziecka, dopasowany do niego fotelik powinien zapewniać mu optymalny komfort i wygodę podczas podróży. Na wygodę fotelika wpływa jego budowa oraz kształt, dlatego wybierając fotelik, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego został zrobiony, możliwość regulacji kąta nachylenia, obecność podnóżka, regulacja pasów oraz wysokość zagłówka.
  • Funkcjonalność – jaki fotelik dla dziecka wybrać? Zdecydowanie funkcjonalny. Funkcjonalny fotelik dla dziecka łatwo się rozkłada oraz montuje w samochodzie, dzięki czemu rodzic w szybkim czasie może zapiąć fotelik. Najlepsze foteliki samochodowe można obsługiwać jedną ręką, co znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie.
  • Odporność na zabrudzenia – pojawianie się plam i zabrudzeń to nieodłączna cześć rodzicielstwa, dlatego rodzice zastanawiający się, jaki fotelik samochodowy wybrać, często stawiają na model odporny na zabrudzenia i łatwy w czyszczeniu.
  • Fotelik samochodowy – jaki wybrać? Najważniejsze cechy fotelika samochodowego dla dziecka

    Co powinien mieć dobry fotelik samochodowy? Poniższa lista najważniejszych cech z pewnością ułatwi odpowiedz na pytanie, jaki fotelik samochodowy wybrać.
  • Zagłówek w kształcie litery V – zagłówek to niezaprzeczalnie jedna z najważniejszych części fotelika. Najpopularniejsze modele fotelików dziecięcych posiadają zagłówki, które kształtem przypominają literę V. To dobry wybór, ponieważ taki kształt zagłówka ochrania główkę dziecka podczas podróży w najlepszy możliwy sposób. Co więcej, podczas wypadku lub kolizji taki zagłówek amortyzuje siłę uderzenia, dzięki czemu główka, kark oraz szyja dziecka nie są narażone na silny wstrząs.
  • Obrotowa baza fotelika – obrotowy fotelik to duży krok w stronę wygody dla rodzica, ponieważ taka konstrukcja znacznie ułatwia włożenie i zapięcie dziecka w foteliku. Dodatkowo obrotowa baza fotelika pozwala na umieszczenie dziecka tyłem do kierunku jazdy, co według przeprowadzonych badań kilkukrotnie zwiększa bezpieczeństwie dziecka podczas jazdy.
  • Uprząż bezpieczeństwa – zależnie od wieku dziecka, uprząż bezpieczeństwa musi mieć kilka punktów zapięć. W przypadku noworodka konieczna jest pięciopunktowa uprząż bezpieczeństwa. Z kolei sześciolatek powinien podróżować w foteliku z trzypunktową uprzężą.
  • Jaki fotelik samochodowy – dopasowanie rozmiaru

    Jaki fotelik samochodowy wybrać? Najlepszą ochronę dziecku zapewni jedynie dobrze dopasowany fotelik. Fotelik samochodowy dobiera się do wagi dziecka, dlatego foteliki są podzielone na kilka grup. Zgodnie z europejskim rozporządzeniem ECE R44 wyróżnić można pięć podstawowych grup:
  • grupa 0 – dzieci o wadze do 10 kg,
  • grupa 0+ – dzieci o wadze do 13 kg,
  • grupa I – dzieci o wadze od 9 do 18 kg,
  • grupa II – dzieci o wadze od 15 do 25 kg,
  • grupa II – dzieci o wadze od 22 do 36 kg.
  • Jak zamontować fotelik w samochodzie?

    Przed zakupem fotelika koniecznie sprawdźcie czy pasuje on do waszego samochodu. Czy stabilnie leży na kanapie i czy pasy do mocowania nie są zbyt krótkie. Bezpiecznym 
i wygodnym rozwiązaniem jest system ISOFIX (dostępny w autach produkowanych po 
2006 r.).
    Specjalną bazę pod fotelik można zamontować na stałe. Wpina się ją w zaczepy między siedzeniami. Dzięki temu nie trzeba korzystać z mocowania fotelika pasami bezpieczeństwa. Najlepszym miejscem dla malucha jest tylna kanapa. Jeżeli jednak koniecznie chcesz zamontować fotelik na przednim siedzeniu, pamiętaj, że przepisy nakazują wyłączenie poduszki powietrznej, a dzieci do 4. roku życia powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy

    Kiedy wymienić fotelik samochodowy?

    Dziecko wyrasta nie tylko z ubranek. Przychodzi też czas, kiedy fotelik staje się mało komfortowy, niewygodny, a co najważniejsze zagraża bezpieczeństwu naszego malucha. Oczywiste jest, że fotelik wymieniamy, kiedy dziecko przekracza wskazaną przez producenta wagę. Ale nie tylko. Nie może dojść do sytuacji, w której główka dziecka wystaje poza fotelik lub pasy bezpieczeństwa są zbyt krótkie i uciskają dziecko. Dobrym momentem na zmianę jest także ukończenie przez malucha 4. roku życia. Wtedy możemy kupić model ustawiany przodem do kierunku jazdy. 

    Dodatkowe funkcje w fotelikach samochodowych

    W grupie 0 i 0+ na pewno przyda się, aby dany fotelik posłużył także za nosidełko, które za pomocą specjalnych adapterów można wpiąć do stelaża wózka. Przy starszych dzieciach, wygodnym rozwiązaniem jest obrotowe siedzisko, które ułatwia wkładanie maluchów do fotelika i zapinanie ich w pasy. Nieoceniona będzie też wkładka przeciwpotna i zdejmowane obicie, które można w każdej chwili wyprać. Dodatkowe kieszenie i ukryte pojemniki pozwolą na przechowywanie przekąsek czy drobnych zabawek naszych dzieciaków.

    Jakich błędów unikać podczas montażu fotelika w samochodzie?

    Montaż fotelika w samochodzie niektórym osobom wciąż sprawia wiele problemów, dlatego nie jest trudno popełnić błąd. Aby fotelik w pełni zabezpieczał dziecko podczas jazdy, musi być odpowiednio dopasowany do samochodu oraz bezbłędnie zamontowany. Jakich błędów unikać podczas montażu fotelika w samochodzie?
    Jednym z najczęstszych błędów jest ustawienie fotelika pod złym kątem nachylenia. Zbyt pionowe ustawienie fotelika sprawi, że główka dziecka będzie stale opadać. Z kolei zbyt poziome ułożenie fotelika nie zapewni odpowiedniej ochrony podczas wypadku.
    Równie ważne jest odpowiednie ustawienie pasów bezpieczeństwa, które muszą być naciągnięte i nie mogą być skręcone w żadnym miejscu. Pasów nie należy zapinać także na kurtce dziecka, dlatego przed włożeniem pociechy do fotelika, należy pozbawić go okrycia wierzchniego.
    Podczas przewożenia dziecka na przednim siedzeniu należy pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej po jego stronie, a podczas montażu fotelika warto sprawdzić, czy dywanik znajdujący się pod stopą stabilizującą bazy nie jest w żadnym miejscu zagięty. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!