Data modyfikacji:

Jaki fotelik samochodowy kupić i na co zwrócić uwagę? 

Już za kilka chwil zostaniecie rodzicami i w domu pojawi się nowy mały mieszkaniec. Szykując dla niego wyprawkę, często stajecie przed trudnymi decyzjami. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego fotelika samochodowego. Dlatego podpowiemy wam, na co zwrócić uwagę, aby móc bezpiecznie przewozić małego pasażera. Co mówi na ten temat prawo o ruchu drogowym oraz o tym, jaki fotelik samochodowy kupić, jakie powinien mieć parametry i jakie normy bezpieczeństwa spełniać, przeczytacie poniżej. 

Na co zwrócić uwagę podczas przewożenia dzieci samochodem?

 1. Przepisy
 2. Jakie normy musi spełniać fotelik samochodowy?
 3. Jak dopasować fotelik do dziecka?
 4. I-Size
 5. Jak zamontować fotelik w samochodzie?
 6. Kiedy wymienić fotelik samochodowy?
 7. Dodatkowe funkcje w fotelikach samochodowych

Przewożenie dziecka samochodem - przepisy

Wakacje z dzieckiem to nie taka prosta sprawa. Zwłaszcza jeśli wybieracie się samochodem. Ustawa „Prawo o ruchu drogowym” mówi o tym, że rodzice czy opiekunowie prawni mają obowiązek przewożenia dziecka w foteliku samochodowym jeżeli mierzy ono mniej niż 150 cm. Ostatnia nowelizacja zniosła dotychczasowe kryterium wieku. Wynika z tego, że nawet 17-letnie dziecko, które nie przekroczyło 150cm wzrostu powinno jeździć 
w dopasowanym urządzeniu przytrzymującym.

Obowiązujące przepisy dopuszczają kilka wyjątków:
 •  
jeżeli dziecko ma powyżej 135 cm wzrostu, a jego masa nie pozwala na dobranie odpowiedniego do wagi fotelika (W tym przypadku dziecko musi jechać na tylnym siedzeniu przypięte pasami bezpieczeństwa)

 • jeżeli przewozimy w samochodzie 3 dzieci i nie ma możliwości zamontowania na tylnym siedzeniu 3 fotelików (w tym przypadku dziecko musi jechać na tylnym siedzeniu przypięte pasami bezpieczeństwa pomiędzy 2 fotelikami. Dodatkowym warunkiem jest tutaj także ukończenie przez dziecko 3. roku życia)

 • jeżeli rodzic lub opiekun prawny posiada zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniu zdrowotnym do przewożenia dziecka w foteliku

 • jeżeli dziecko przewożone jest w taksówce, pojeździe sanitarnym lub pojeździe policyjnym, straży miejskiej i granicznej


Pamiętajmy jednak, że mimo iż prawnie dopuszczono takie rozwiązania, nie są one najbezpieczniejsze dla naszych dzieci. Mogą być stosowane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Zamawiając taksówkę, poprośmy o samochód, w którym na wyposażeniu będzie fotelik dostosowany do wieku naszego malucha, gdyż większość korporacji wprowadziła już takie udogodnienia.

Jakie normy musi spełniać fotelik samochodowy?

Fotelik samochodowy musi być przede wszystkim dostosowany do wagi i wieku przewożonego dziecka oraz spełniać wymogi określone w przepisach UE i regulaminach EKG ONZ. O dopuszczeniu go do sprzedaży decyduje posiadanie europejskiego certyfikatu bezpieczeństwa ECE R44-03 lub ECE R44-04. Jednak, przed zakupem, najlepiej zapoznać się także z wiarygodnymi testami bezpieczeństwa, tzw. crashtestami, przygotowanymi przez organizacje konsumenckie takie jak ADAC ( z Niemiec), OEAMTC (z Austrii) czy ANWB 
(z Holandii).

Nigdy nie kupujcie fotelika używanego, jeżeli nie jesteście w stanie zweryfikować czy jest on bezwypadkowy. Gdy sami będziecie uczestnikami kolizji, wioząc dziecko w foteliku, musicie go bezwzględnie wymienić na nowy. Macie prawo zrobić to na koszt sprawcy, pokrywając szkodę z jego OC. Jeżeli to wy jesteście sprawcami wypadku, 
a wasza polisa AC nie obejmuje ubezpieczenia fotelika, musicie wymienić go na własny koszt.

Jak dopasować fotelik do dziecka?

Fotelik samochodowy musi być odpowiednio dopasowany do wagi i wzrostu dziecka. Aby było nam łatwiej, producenci podzielili foteliki na grupy wagowe.

Najpopularniejszy obecnie podział fotelików

 • Grupa 0 - foteliki 0-10 kg dla niemowląt do 6. miesiąca życia. W domu mogą posłużyć za pierwszą kołyskę. Niestety, zazwyczaj trzeba je szybko wymienić na większe. Niektóre maluchy wyrastają z nich już po 3 miesiącach.

 • Grupa 0+ - foteliki 0-13 kg dla niemowląt nawet do 18. miesiąca życia. Są większe od tych 
z grupy 0, ale posiadają wyjmowaną wkładkę niemowlęcą. Dzięki temu możemy przewozić 
w nich maluchy od 1. dnia życia. Foteliki zapinane tyłem do kierunku jazdy, wyprofilowane 
w kształt fasolki – bezpieczny dla kręgosłupa dziecka. 

 • Grupa 1 - foteliki 9-18 kg dla dzieci od 9. miesiąca życia do 4 lat. Wpinane do samochodu za pomocą bazy ISOFIX lub pasów bezpieczeństwa. Najczęściej z regulowaną wysokością zagłówka i oparcia, posiadające 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Niektóre modele można wpinać przodem do kierunku jazdy. 

 • Grupa 2 - foteliki 9-25 kg dla dzieci od 9. miesiąca życia do 7 lat. To modele, które rosną razem z dzieckiem. Mają regulowaną wysokość zagłówka i oparcia oraz wysokość pasów bezpieczeństwa. 

 • Grupa 3 - foteliki 22-36 kg dla dzieci od 3 do 12  lat. Mocowane są za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa przodem do kierunku jazdy. Niektóre modele mają zdejmowane oparcie. 

Przed podróżą dopasuj wszystkie parametry fotelika do dziecka. Upewnij się, że jego główka nie wystaje nad zagłówek, a wewnętrze pasy mają odpowiednią wysokość. Nigdy nie zapinaj dziecka w kurtce czy kombinezonie. Pasy powinny dobrze przylegać do ciała malucha. Tylko wtedy spełniają swoją funkcję.

I-Size

System homologacji I-Size to nowa europejska regulacja, która ma stanowić o lepszym standardzie fotelików samochodowych. Kryterium wagi zostało tu zastąpione kryterium wzrostu, dzięki czemu rodzicom ma być łatwiej dobrać fotelik dla dziecka. Dodatkowo zuniwersalizowano system montażu siedziska. Jest on możliwy tylko przy pomocy bazy ISOFIX. Na dzień dzisiejszy, jest to dodatkowa regulacja, która nie zastępuje podstawowego certyfikatu bezpieczeństwa ECE R44.


Jak zamontować fotelik w samochodzie?

Przed zakupem fotelika koniecznie sprawdźcie czy pasuje on do waszego samochodu. Czy stabilnie leży na kanapie i czy pasy do mocowania nie są zbyt krótkie. Bezpiecznym 
i wygodnym rozwiązaniem jest system ISOFIX (dostępny w autach produkowanych po 
2006 r.).

Specjalną bazę pod fotelik można zamontować na stałe. Wpina się ją w zaczepy między siedzeniami. Dzięki temu nie trzeba korzystać z mocowania fotelika pasami bezpieczeństwa. Najlepszym miejscem dla malucha jest tylna kanapa. Jeżeli jednak koniecznie chcesz zamontować fotelik na przednim siedzeniu, pamiętaj, że przepisy nakazują wyłączenie poduszki powietrznej, a dzieci do 4. roku życia powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy

Kiedy wymienić fotelik samochodowy?

Dziecko wyrasta nie tylko z ubranek. Przychodzi też czas, kiedy fotelik staje się mało komfortowy, niewygodny, a co najważniejsze zagraża bezpieczeństwu naszego malucha. Oczywiste jest, że fotelik wymieniamy, kiedy dziecko przekracza wskazaną przez producenta wagę. Ale nie tylko. Nie może dojść do sytuacji, w której główka dziecka wystaje poza fotelik lub pasy bezpieczeństwa są zbyt krótkie i uciskają dziecko. Dobrym momentem na zmianę jest także ukończenie przez malucha 4. roku życia. Wtedy możemy kupić model ustawiany przodem do kierunku jazdy. 

Dodatkowe funkcje w fotelikach samochodowych

W grupie 0 i 0+ na pewno przyda się, aby dany fotelik posłużył także za nosidełko, które za pomocą specjalnych adapterów można wpiąć do stelaża wózka. Przy starszych dzieciach, wygodnym rozwiązaniem jest obrotowe siedzisko, które ułatwia wkładanie maluchów do fotelika i zapinanie ich w pasy. Nieoceniona będzie też wkładka przeciwpotna 
i zdejmowane obicie, które można w każdej chwili wyprać. Dodatkowe kieszenie i ukryte pojemniki pozwolą na przechowywanie przekąsek czy drobnych zabawek naszych dzieciaków.