Data modyfikacji:

Jaki materac dla dziecka 160 x 80 cm wybrać?

Moment, w którym dziecko wyrasta z niemowlęcego łóżeczka, to zwykle czas podejmowania decyzji na temat tego, na czym maluch będzie spał przez kolejne lata. Część rodziców decyduje się na zakup wersalki czy rozkładanej amerykanki. Tymczasem okazuje się, że nie są to dobre meble do spania. O wiele lepszym wyborem będzie łóżko z materacem dopasowanym do potrzeb użytkownika. Jaki materac dla dziecka 160 x 80 będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę? Materac piankowy czy materac sprężynowy? Przyjrzyjmy się materiałom i wypełnieniom, które posłużyły do produkcji materacy dla dzieci.
jaki materac dla dziecka

Dlaczego warto wybrać najlepszy materac dla dziecka?

Każdy rodzic chce dla dziecka jak najlepiej. Wiedza o tym, jak istotną sprawą jest dobór odpowiedniego materaca, jest coraz powszechniejsza, jednocześnie wybór na rynku jest ogromny, dlatego często jego zakup przysparza dużo kłopotu. Odpowiednie podparcie rozwijającego się kręgosłupa ma znaczenie nie tylko dla aktualnego stanu zdrowia i samopoczucia dziecka, ale wpływa także na jego postawę w przyszłości. Z pewnością nikt nie chciałby ryzykować problemów z kręgosłupem. Nic zatem dziwnego, że rodzice zadają sobie pytanie: jaki materac dla dziecka zapewni mu prawidłowy rozwój? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od kilku czynników.

Jaki materac dla dziecka?

To, jaki materac dla dziecka będzie najbardziej odpowiedni, zależy od jego wieku, wagi i wzrostu. Na ostateczny wybór mają również wpływ możliwości finansowe rodziców. Nawet jeśli meble dziecięce i akcesoria do pokoju pochodzą z drugiej ręki, materac zawsze warto kupować nowy. dotyczy to również sytuacji, gdy łóżko było wcześniej używane przez starsze rodzeństwo. Każdy człowiek ma inną budowę ciała. Materac po czasie ulega odkształceniom i z tego względu ma ograniczoną żywotność, nawet jeśli jest bardzo dobrej jakości. Warto go również wymienić ze względów higienicznych.

Najważniejsze parametry, które trzeba wziąć pod uwagę, dokonując wyboru, to:

 • rozmiar,
 • twardość materaca,
 • materiał i konstrukcja,
 • pokrowiec,
 • producent.
 • Składniki materaca dla dziecka

  Na rynku znajdziemy całe mnóstwo różnego rodzaju materacy dla dzieci. Producenci prześcigają się w wykorzystywaniu materiałów, które mają zwiększyć komfort korzystania z danego materaca. Większość osób wie, że w materacach możemy znaleźć piankę poliuretanową, piankę wysokoelastyczną czy sprężyny, jednak kiedy stajemy przed wyborem innych składników materaca, pojawia się większy kłopot. Jaki materac wybrać, aby zapewniał komfort snu? Właśnie z tego powodu postanowiliśmy nieco przybliżyć materiały, które można znaleźć w materacu dla dziecka.
 • Materac dla dziecka ze sprężynami kieszeniowymi
 • Materac ze sprężynami kieszeniowymi składa się z rzeczonych sprężyn, zamkniętych w materiałowych kieszeniach. Dzięki temu rozwiązaniu materac dostosowuje się do kształtu ciała i dobrze podtrzymuje kręgosłup. Sprężyny w materacu kieszeniowym pracują niezależnie od siebie. Materace sprężynowe w rozmiarze 160 x 80 cm to dobry wybór dla dziecka powyżej czwartego roku życia, choć niektórzy specjaliści twierdzą, że powinien być on wykorzystywany dopiero od szóstego roku życia dziecka.
 • Materace piankowe poliuretanowe
 • Pianka poliuretanowa to podstawowy surowiec tapicerski, dlatego należy do najbardziej popularnych. Stanowi także najtańsze wypełnienie materaca. Cena to jednak jedyna zaleta materacy z pianki poliuretanowej. Tego typu produkty szybko się odkształcają i nie zapewniają dobrego podparcia, dlatego nie jest to najlepszy materac.
 • Materace piankowe wysokoelastyczne
 • To pianka, która stanowi dobre podparcie dla kręgosłupa. Jest oczywiście nieco droższa niż zwykła pianka poliuretanowa, jednak wciąż można kupić materac dla dziecka 160 x 80 cm w rozsądnej cenie. Pianka wysokoelastyczna jest higieniczna, hipoalergiczna i dość lekka. Świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku noworodków, jak i starszych dzieci.
  Materace z pianki termoelastycznej są miękkie i elastyczne. Pianka termoelastyczna jest idealna pod tym względem, ponieważ powraca do swojego pierwotnego kształtu po użyciu, co zapewnia dopasowanie pod ciało dziecka, a także uniknięcia wgłębień. Dobry materiał umożliwia przepływ powietrza, a także jest hypoalergiczny.
 • Materac dla dziecka z łuską gryki
 • Łuska gryki to częsty składnik materaca dla dzieci. Jeszcze do niedawna była ona chwalona za swoje hipoalergiczne i wentylujące właściwości. Obecnie jednak uważa się, że łuska gryki po czasie zyskuje charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, a ponadto szeleści w czasie użytkowania, co może budzić dziecko.
 • Kokosowy materac dla dziecka
 • Mata kokosowa również często występuje w materacach. Wpływa ona na twardość materaca, ale ma także właściwości antybakteryjne i dobrze przepuszcza powietrze. Świetnie sprawdza się dla noworodków, które powinny spać na twardszych materacach, a także dla starszych dzieci.
 • Materace lateksowe
 • Warstwa lateksu przedłuża żywotność materaca i zwiększa komfort jego użytkowania. Lateks to materiał hipoalergiczny, nie gromadzi kurzu i dobrze przepuszcza powietrze. Materace z lateksem dobrze sprawdzają się dla dzieci, jednak są one nieco droższe niż materace bez warstwy lateksowej.

  Jaki materac dla dziecka wybrać? Rozmiar

  Rozmiar materaca dla dziecka 160 x 80 cm, twardość i grubość ma duże znaczenie. Wybierając materac dla dziecka należy mieć to na uwadze, ponieważ wpływa na jakość snu i rozwój. Odpowiednio dobrany materac zapewnia wsparcie dla kręgosłupa dziecka, pomaga w prawidłowym rozwoju kości i mięśni oraz może przeciwdziałać bólom pleców i szyi.
  Wybór rozmiaru materaca do łóżka dla dziecka zależy od wielu czynników, takich jak wiek, wzrost, preferencje snu, budowa ciała i dostępne miejsce w pokoju.
  Bardzo istotny jest rozmiar. Nawet jeśli dziecko ma w zwyczaju spać spokojnie, materac nie może być zbyt mały, żeby nie ograniczać swobody zmieniania pozycji. Właściwie nie istnieje materac zbyt duży, a większa powierzchnia spania i codziennego wypoczynku jest bardzo komfortowa. Jednak warto mieć na uwadze, że dziecko potrzebuje również w pokoju miejsca na przechowywanie wszystkich swoich rzeczy oraz przestrzeni do zabawy.
  Zbyt duże łóżko może okazać się przeszkodą w ciągu dnia, dlatego dokonując wyboru, trzeba szukać złotego środka. Łóżko zbyt małe nie zapewni wystarczającej ilości miejsca, żeby swobodnie poruszać się w czasie snu i nie pozwoli na odpowiedniej jakości wypoczynek. Przyjmuje się, że materac powinien być przynajmniej 20 centymetrów dłuższy od wzrostu dziecka, jednocześnie trzeba pamiętać o tym, jak szybko rosną maluchy. Jeśli wybieramy łóżko na kilka lat, trzeba to uwzględnić i wybrać jego optymalną długość.
  Istnieje kilka najpopularniejszych rozmiarów materacy. W przypadku niemowlaków jest to 60 x 120 cm lub 70 x 140 cm, przy czym dla noworodków i młodszych niemowląt rodzice coraz częściej zaopatrują się w wygodne i przenośne kosze Mojżesza. Chociaż materace o tych wymiarach mogą służyć nawet nieco starszym dzieciom, najczęściej zmiana na większe łóżeczko następuje, gdy dziecko zbliża się do 2. urodzin.
  Jaki rozmiar materaca dla 2-latka będzie odpowiedni? Mamy tu szerokie pole możliwości, a wiele zależy od planów dotyczących przyszłego umeblowania. W tym wieku sprawdzają się już proste tapczany i różnego typu łóżka z ciekawymi motywami. Najpopularniejszy rozmiar materaca dla dziecka w tym wieku to 70 x 160 cm lub 80 x 160 cm, jednak warto rozważyć modele o długości 180 cm, które posłużą dłużej i mogą okazać się wygodne również dla rodzica w przypadku choroby dziecka lub do wspólnego czytania. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, na długo będziemy mogli zapomnieć o dylemacie, jaki materac dla dziecka wybrać. Największe materace dziecięce i młodzieżowe mają najczęściej wymiary 90 x 200 cm.

  Czy twardy materac dla dziecka to dobry wybór?

  Nie wiesz jaki materac wybrać? Najlepszy materac o odpowiedniej twardości i wielkości może zwiększyć wygodę i zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort snu. Zwróć uwagę na te czynniki przy wyborze materaca. Zarówno uginający się pod ciężarem ciała, jak i zbyt sztywny, nie będą odpowiednio wspierały rozwijającego się kręgosłupa. Materac musi zapewnić odpowiednie podparcie, jeśli jednak będzie zbyt twardy, okaże się niewygodny i nie pozwoli na komfortowy wypoczynek i pełny relaks.
  Wybór twardości materaca dla dziecka zależy od kilku czynników, takich jak wiek dziecka, jego waga, preferencje dotyczące spania, a także zdrowie i ewentualne problemy z kręgosłupem. W przypadku niemowląt zaleca się materace miękkie i elastyczne, które dopasują się do kształtu ich ciała, natomiast dla starszych dzieci zwykle rekomenduje się materace o średniej twardości. W każdym przypadku ważne jest, aby materac zapewniał odpowiednie podparcie dla kręgosłupa dziecka i umożliwiał mu komfortowy sen.
  Aby wybrać dobry materac i dla starszego dziecka, warto wybrać się z nim na zakupy i porównać różne materace. Zazwyczaj twardość oznaczona jest na materacu literą H oraz cyfrą. Im wyższa cyfra, tym bardziej twardy materac.

  Zazwyczaj dzieciom polecane są materace o twardości H2 lub H3, jednak wiele zależy od indywidualnych preferencji. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór materaca dwustronnego o różnym stopniu twardości. Kiedy dziecko jest jeszcze małe, może spać na bardziej miękkiej stronie materaca, zaś gdy urośnie, wystarczy, że przewrócimy materac na drugą stronę.

  Specjaliści zalecają dla dzieci materace średnio twarde, wykonane z pianki wysokoplastycznej, dostosowującej się do ciała, lub lateksu. Ważne, by powierzchnia spania była wystarczająco sprężysta, dzięki czemu nie będzie się odkształcać i zapadać. Zarówno lateks, jak i dobrej jakości pianka są materiałami higienicznymi, przewiewnymi i hipoalergicznymi.

  Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając materac dla dziecka?

  Zbyt cienki materac może sprawić, że dziecko podczas snu będzie czuło twardy stelaż łóżka. Oprócz tego pamiętajmy, że łóżko malucha to nie tylko miejsce snu, lecz także różnego rodzaju zabaw. Materac dla dziecka powinien mieć zatem co najmniej 10 cm grubości.
  Grubość materaca dla dziecka zależy od wieku dziecka i jego indywidualnych potrzeb. W przypadku niemowląt i małych dzieci, zwykle zaleca się materace o grubości 8-12 cm.
  Bez względu na to, jaki materiał materaca dla dziecka będzie ostatecznym wyborem, podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa. Zazwyczaj nie warto wybierać najtańszych opcji, ponieważ użyta pianka może być niskiej jakości, a co za tym idzie, wydzielać szkodliwe substancje oraz szybko ulegać odkształceniom. Istotne są również użyte kleje, które powinny być w pełni bezpieczne. Z tego powodu dobrze jest wybierać materace sprawdzonych producentów, cieszących się renomą od lat. Ważny jest też pokrowiec, a szczególnie możliwość ściągania go do prania.
  Dla starszych dzieci można wybrać grubość 12-18 cm.

  Materac dla dziecka 160 x 80 cm – polecane produkty

  Powyższe informacje stanowią podstawę do tego, by wybrać dobry materac dla dziecka. Postanowiliśmy jednak jeszcze bardziej ułatwić zadanie rodzicom i wskazać najlepsze materace dla maluchów. Oto nasz subiektywny ranking materaców dla dzieci 160 x 80 cm.
 • Materac dla dziecka Hevea Sundo z pianki wysokoelastycznej
 • To świetny materac dla dziecka, dostępny w rozmiarze 160 x 80 cm. Składa się z pianki wysokoelastycznej o grubości 11 cm. Dzięki temu będzie on stanowił dobre podparcie dla dziecięcego kręgosłupa. Jego zaletą jest fakt, iż jest on dwustronny – jednak strona jest twardsza od drugiej. Dobrze sprawdzi się zarówno dla małych, jak i większych dzieci (nawet do 80 kg). Posiada pokrowiec, który można z łatwością zdjąć i uprać w pralce automatycznej.
 • Fiki Miki Materac Dziecięcy
 • To kolejny materac dla dziecka 160 x 80 cm warty uwagi rodziców. Składa się on z trójwarstwowego pokrowca, który można prać w pralce, a także z pianki wysokoelastycznej i pianki poliuretanowej z kanałami wentylacyjnymi. Będzie stanowił świetną podporę dla dzieci w każdym wieku.
 • Materac lateksowy Vitmat Junior
 • To antyalergiczny model o łącznej grubości 11 cm. Wykonany został z jednolitej perforowanej płyty lateksowej. Unikalnie ułożone otwory wentylacyjne umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza. Ten materac lateksowy dobrze dostosowuje się do kształtu malucha i daje równomierne podparcie na całej długości ciała. Ma także właściwości antyalergiczne – płyta lateksowa uniemożliwia rozwój grzybów czy roztoczy.
  Ranking najpopularniejszych materacy dla dzieci na Ceneo.pl:

  Wybór dobrego materaca dla dziecka nie jest prosty, jednak mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią podjęcie właściwej decyzji. Pamiętaj, by zwrócić szczególną uwagę na grubość materaca i jego twardość, a także na materiały, którymi został on wypełniony. Zdrowy sen jest bardzo ważny, dlatego należy zwrócić uwagę na potrzeby twojego dziecka i wybrać odpowiedni materac.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Olga Sadowska
  Olga Sadowska

  Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.