Data publikacji:

Jakie buty do alby dla chłopca?

Niezależnie od tego, czy dziecko idzie do komunii w albie, komży, czy garniturze, podstawą jest odpowiednio dobrane obuwie. To gwarantuje komfort podczas tego wyjątkowego dnia dla dziecka oraz jego rodziny, który zapewne będzie stosunkowo długi. Obuwie w korzystny sposób dopełnia całą stylizację i podkreśla rangę wydarzenia. W późniejszym czasie dzieci przez czas białego tygodnia ponownie muszą zakładać stroje komunijne, zatem wygoda jest podstawą. Dowiedz się, jakie buty do alby dla chłopca wybrać.
jakie buty do alby dla chłopca

Jakie buty do alby dla chłopca?

Jakie buty do alby dla chłopca wybrać? Wygodne i eleganckie! Jeśli pomyślimy o doborze odpowiednich butów nieco wcześniej, zdecydowanie należy wykluczyć wszystkie modele trampek oraz sneakersów noszonych na co dzień. Wydarzenia religijne zazwyczaj są związane z uroczystą oprawą, która dotyczy nie tylko ceremoniału, zwyczajów i zachowania dziecka, ale również stroju i obuwia. Jeśli wybierzemy uniwersalny model butów, z pewnością przyda się on także podczas innych okazji, takich jak śluby, wesela, chrzciny czy zakończenie roku szkolnego.

Jakie buty do komunii dla chłopca?

Buciki do komunii często można znaleźć w sklepach z odzieżą komunijną lub zakupić w zestawie w szkole w okresie przygotowań do komunii. Być może czasami warto poświęcić butom dla chłopca nieco więcej uwagi. Dzięki temu dziecko w późniejszym czasie chętnie będzie z nich korzystać, a zakup nie będzie kolejną rzeczą jednorazowego użytku. Najlepiej, jeśli wybrane obuwie będzie wykonane z naturalnych materiałów i wystarczająco przewiewne. Ponieważ komunie zazwyczaj odbywają się w maju, obuwie powinno gwarantować odpowiedni przepływ powietrza i nie generować ryzyka przegrzewania się stóp. Musi być jednak w pełni zakryte.

Jakie powinno być odpowiednie obuwie dla dziecka?

Buty do alby dla chłopca muszą być na tyle elastyczne, by dać się „wykręcić”. Zbyt twarda podeszwa ogranicza anatomiczne ruchy stopą i uniemożliwia prawidłowy rozwój układu ruchowego – co jest niezwykle istotne, jeśli buty mają być noszone częściej niż tylko do komunii. But powinien być lekki i umożliwiać zginanie stopy w 1/3 jej długości. Zapiętek musi dobrze przylegać do stopy – nie musi być sztywny. Wbrew obiegowej opinii w butach dziecięcych dopuszczalne są także miękkie zapiętki.
Podeszwa butów powinna być antypoślizgowa – w końcu upadek podczas drogi do ołtarza z pewnością nie zostanie dobrze zapamiętany przez rówieśników. Warto pamiętać o tym, że to sznurowadła są bardziej eleganckie i umożliwiają lepsze dopasowanie buta do stopy, zatem w ten wyjątkowy dzień zapomnijmy o rzepach, które są raczej domeną butów sportowych.

Jaki model i kolor obuwia do komunii dla chłopca?

Dobrze sprawdzą się półbuty w kolorze czarnym, granatowym lub białym – w zależności od wcześniejszych ustaleń z osobą przygotowującą ceremonię – w szkołach często panuje trend związany z ujednolicaniem strojów dzieci idących pierwszy raz do komunii. Można wybierać spośród modeli lakierowanych lub matowych. Świetnie sprawdzą się klasyczne trzewiki, mokasyny lub obuwie stylizowane na garniturowe. Doskonałym posunięciem będzie wybór chłopięcych oksfordów. Jeśli wybieramy białe lub lakierowane obuwie, warto zabrać ze sobą na komunię chusteczki do czyszczenia obuwia, które w razie potrzeby umożliwią szybkie przetarcie butów.

Jak dobrać rozmiar butów do alby dla chłopca?

Najlepszym pomysłem, żeby dobrać odpowiedni rozmiar obuwia do komunii, jest wybranie się wraz z dzieckiem do sklepu stacjonarnego oraz zmierzenie przynajmniej kilku modeli. Wówczas dziecko będzie miało możliwość samodzielnego określenia, w których butach jest mu najwygodniej. Jeśli chcemy, żeby obuwie posłużyło więcej niż na jedną okazję, musi podobać się dziecku.
9-latki często już jasno wyrażają swoje opinie i preferencje dotyczące elementów garderoby, zatem zapomnijmy o wybieraniu butów za dziecko. But nie może przesuwać się na stopie. Powinien dobrze do niej przylegać, a młody człowiek nie powinien odczuwać konieczności podkurczania palców w celu utrzymania obuwia na stopie. Niewielka ilość luzu jest jednak wskazana, ponieważ objętość stóp zmienia się delikatnie zależnie od pory dnia oraz ilości przemierzonych kilometrów.

Zamawianie bucików do komunii przez internet

Jeśli zamawiamy buciki przez internet, należy zrobić to co najmniej kilka tygodni przed planowaną ceremonią. Jest to konieczność z uwagi na to, że:
  • sklep internetowy może mieć opóźnienia w realizacji zamówień, w szczególności jeśli jest to sklep z wyposażeniem komunijnym;
  • powinniśmy mieć możliwość swobodnego zwrócenia obuwia w razie potrzeby oraz zamówienia innego modelu;
  • buciki przed komunią trzeba rozchodzić – szczególnie modele skórzane muszą dopasować się do stopy, a chęć założenia ich po raz pierwszy na komunię może skończyć się obtarciami i marudzeniem na po komunijnym obiedzie.
W zakresie rozmiaru konieczne jest zapoznanie się z danymi dostępnymi na stronie producenta konkretnego modelu obuwia ze względu na różnice w rozmiarówkach pomiędzy poszczególnymi firmami. Żeby dobrać odpowiednie obuwie, należy zmierzyć stopę dziecka wieczorem, po całym dniu. Do otrzymanego wymiaru trzeba dodać 0,5–1 cm i porównać z długością wkładki konkretnego modelu. Jeśli zamawiamy obuwie przez internet, lepiej unikać modeli mocno ścinanych w szpic na palcach – generują duże ryzyko ugniatania stopy w czasie noszenia, nie są zbyt zdrowe i niepotrzebnie wydłużają optycznie stopę. Czubki butów dla dziecka powinny być szerokie i wysokie, by nie wpływać negatywnie na rozwój palców i postawy ciała.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!