Data publikacji:

Jakie krzesło do biurka dla 5-latka wybrać?

Przed dzieckiem w wieku 5 lat stoi wiele wyzwań rozwojowych. Najpewniej właśnie jest na końcowym etapie edukacji przedszkolnej i powoli zaczyna przygotowywać się do wkroczenia w życie szkolne. W tym wieku bardzo istotne jest wyrabianie pozytywnych nawyków dotyczących siedzenia i utrzymywania prawidłowej postawy, ponieważ już niedługo dziecko coraz więcej czasu będzie spędzało, nosząc ciężki plecak oraz siedząc przy szkolnej ławce. Dowiedz się, jakie krzesło do biurka dla 5-latka wybrać, by możliwie jak najlepiej zadbać o postawę dziecka.
jakie krzesło do biurka dla 5-latka

Jakie powinno być krzesło do biurka dla 5-latka?

Krzesełko do biurka dla 5-latka na zwykłych nogach jest świetnym wyborem dla dzieci, które są dosyć ruchliwe. Wówczas unikniemy ciągłego rozkojarzania się dziecka podczas pracy oraz wykorzystywania krzesła niezgodnie z przeznaczeniem. Alternatywą dla nóg są płozy, które w doskonały sposób zabezpieczają przed upadkami oraz są dobrym pomysłem dla dzieci mających skłonności do huśtania się na krześle. Przeważnie jednak okazuje się, że najwygodniejszym wyborem jest fotel obrotowy. Daje największe możliwości w zakresie dopasowania parametrów siedzenia do dziecka oraz nie traci swojej przydatności w momencie, w którym dziecko podrośnie parę centymetrów.

Jakie powinno być krzesło obrotowe dla 5-latka?

Krzesło obrotowe dla 5-latka musi mieć możliwość regulacji w jak największym zakresie. Najlepiej, jeśli regulowana jest wysokość oparcia, wysokość siedziska oraz kąta nachylenia oparcia. Krzesło jest dobrze ustawione, jeśli dziecko może trzymać kolana zgięte pod kątem 90 stopni, prostą głowę oraz plecy, stopy może trzymać swobodnie na ziemi, a łokcie opierać o podłokietniki pod kątem 90 stopni, podobnie jak w przypadku stawu kolanowego.
Dobrze, jeśli krzesło wyposażone jest w podłokietniki oraz w szczególnych przypadkach w podnóżek. Ostatnie akcesorium przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy mamy trudności z dopasowaniem krzesła do biurka w taki sposób, by dziecko mogło opierać stopy swobodnie o ziemię. Wśród 5-latków jest to bardzo częsty problem, ze względu na to, że dzieci są różnego wzrostu, a biurka i krzesła projektowane są przeważnie dla dzieci w wieku szkolnym. Wybierając fotel, uwagę należy zwrócić również na kółeczka, które powinny posiadać automatyczną blokadę, dbającą o bezpieczeństwo dziecka.

Kwestie estetyczno-praktyczne a fotel do biurka dla 5-latka

Fotel do biurka dla 5-latka powinien być przede wszystkim atrakcyjny dla dziecka. Najlepiej, jeśli damy maluchowi możliwość samodzielnego wyboru – wówczas damy mu sygnał, że jego zdanie jest istotne, a dziecko jest na tyle duże, że może podejmować decyzje samo. Dzieci uwielbiają kolorowe krzesła, dopasowane do estetyki pokoju, lub takie, które udekorowane są ulubionymi postaciami z bajek, zwierzątkami czy innymi grafikami. Nie trzeba martwić się tym, że dziecku szybko znudzi się wybrany wzór – ponieważ w tym okresie najmłodsi bardzo szybko rosną, za parę lat konieczna będzie wymiana fotela. Jest to jednak niezmiernie ważne, by już teraz zadbać o ergonomię i utrzymywanie prawidłowej postawy, ponieważ nieprawidłowe nawyki wykształcone w tym okresie bardzo trudno później zmienić.
Fotel dla dziecka powinien w miarę możliwości mieć obicie, które jest łatwe w czyszczeniu. Świetnym pomysłem będą ściągane pokrowce, które łatwo wyprać, lub materiały, które wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Zdecydowanie lepiej kierować się w stronę modeli kolorowych, natomiast unikać białych i kremowych, nawet jeśli pokój dziecięcy jest utrzymany w jasnej kolorystyce.

Fotele gamingowe, ortopedyczne i ergonomiczne

Na rynku dostępny jest ogrom produktów, również dla dzieci, a wśród nich przykładowo:
  • fotele gamingowe – z definicji przeznaczone dla starszych dzieci, jednak obecnie nietrudno znaleźć fotel gamingowy również dla maluchów. Fotele te charakteryzują się bardzo minimalistycznym designem i ogromnym poziomem wygody. Często są wyposażone w poduszeczki lędźwiowe oraz wspierające kark. Mają szeroki zakres regulacji i bardzo wysokie oparcia;
  • fotele ortopedyczne – zaletą foteli ortopedycznych jest ogromna możliwość regulacji praktycznie każdego parametru krzesła, a także obecność całego przydatnego osprzętu (podnóżka, podłokietników). Ich wadą natomiast jest cena oraz mało subtelny design. Każdy fotel ortopedyczny prezentuje określony typ estetyki i bardzo łatwo rozpoznać go już na pierwszy rzut oka;
  • fotele ergonomiczne – często przypominają połączenie typowych foteli biurowych z krzesłami gamingowymi. Mają solidne podparcie, są wygodne i dostosowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa. W większości przypadków będą odpowiednie dla maluchów pod warunkiem dobrego dopasowania wymiarów do wzrostu dziecka.

Na co jeszcze można zwrócić uwagę, wybierając krzesło dla dziecka?

Niezależnie od wybranego wariantu krzesła należy zwracać uwagę na utrzymywanie przez dziecko prawidłowej postawy podczas siedzenia. Oprócz kwestii estetyczno-praktycznych poruszonych wcześniej, bardzo dużym atutem każdego fotela obrotowego będzie siateczka na oparciu, otwory lub inne rozwiązania ułatwiające wentylację i zapobiegające nadmiernemu poceniu się pleców podczas pracy. Miękkie podłokietniki i tapicerowanie również są jak najbardziej na miejscu, ponieważ zwiększają komfort siedzenia. Przed zakupem krzesła zwracajmy uwagę na maksymalne obciążenie, które w przypadku foteli dziecięcych bywa bardzo niewielkie.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!