Data publikacji:

Jakie krzesło do biurka dla 7-latka wybrać?

Kiedy 7-latek rozpoczyna uczęszczanie do szkoły, szczególną uwagę zaczynamy zwracać na zapewnienie mu odpowiednich warunków do nauki. Jest to konieczne z uwagi na to, że dziecko właśnie zmienia dominujący sposób spędzania czasu – z zabawy (praktycznie przez cały czas) na naukę. Zadbanie o postawę dziecka w tym okresie jest bardzo istotne, ponieważ to właśnie wtedy powstaje najwięcej wad postawy – związanych głównie z nieprawidłową pozycją podczas nauki lub noszeniem plecaków. Dowiedz się, jakie krzesło do biurka dla 7-latka wybrać.
krzesło do biurka dla 7-latka

Obrotowe krzesło do biurka dla 7-latka

Jakie krzesło dla 7-latka wybrać? Krzesło obrotowe dla 7-latka powinno być przede wszystkim dedykowane dzieciom. Jest wówczas dostosowane wymiarami do potrzeb dziecka oraz jego wzrostu i wagi. Meble dla dorosłych lub dla młodzieży nie będą najlepszym wyborem. Fotel obrotowy dla 7-latka powinien mieć:
  • regulację oparcia oraz wysokości siedziska,
  • tapicerowane oparcie i siedzisko,
  • podłokietniki, najlepiej pokryte miękką dzianiną,
  • stabilną podstawę, zapobiegającą upadkom.
Dodatkową zaletą będzie z pewnością możliwość ustawienia kąta nachylenia oparcia. Doskonałym wyborem będą oparcia wykonane z siateczkowych materiałów, co ułatwi cyrkulację powietrza i zapobiegnie nadmiernej potliwości, kiedy na zewnątrz jest nieco cieplej. Fotel do biurka dla 7-latka powinien umożliwiać mu swobodne położenie stóp na ziemi. Nogi nie powinny zwisać. Jest to możliwe poprzez dobór odpowiedniej wysokości krzesła lub automatycznej regulacji siedziska, znajdującej się zwykle z prawej strony fotela. Ma ona formę rączki, która po naciśnięciu obniża krzesło.

Nieobrotowe krzesło biurowe dla 7-latka

Krzesła i fotele nieobrotowe będą doskonałym wyborem w przypadku dzieci, które są nieco bardziej ruchliwe i łatwo się rozpraszają. Fotel obrotowy wówczas częściej będzie pełnił funkcję zabawki niż siedzenia do nauki. Krzesła na nogach powinny być dopasowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa, które mają kształt litery S – proste oparcia to nie to, czego szukamy w przypadku krzeseł dla dziecka. Powinniśmy kierować swoją uwagę w stronę modeli wykonanych z miękkiego plastiku lub tapicerowanych. Twarde drewno, pomimo tego, że jest wytrzymałe, nie będzie zbyt komfortowe w czasie długotrwałego siedzenia.

Design, kolory i wzory

Meble i akcesoria, przy których malowaniu wykorzystano wiele kolorów, są lubiane przez dzieci. Świetnie sprawdzi się również motyw piłkarski, wzory zwierzęce czy krzesło z ulubioną postacią z bajki. Dla dzieci jest to kwestia wyjątkowo istotna i może dodatkowo zachęcać je do odrabiania lekcji – wyrabianie w dzieciach pozytywnego stosunku do szkoły jest ważne już od najmłodszych lat. Najlepiej będzie wziąć 7-latka ze sobą na zakupy i wybrać nowy mebel do pokoju dziecięcego wspólnie.

Jaka jest prawidłowa postawa przy biurku?

Dziecko siedzące przy biurku powinno mieć możliwość ustawienia stóp na ziemi ze zgięciem kolan pod kątem 90 stopni. Zarówno wysokość siedziska, jak i oparcia jest tutaj istotna, ponieważ odpowiednie ustawienie tych elementów może niejako wymuszać prawidłową postawę przy biurku. Doskonałym pomysłem w krzesłach dla niższych dzieci jest możliwy do zdemontowania podnóżek w krzesłach do biurka. Alternatywą jest zakup podnóżka osobno. Umożliwi on nie tylko zmianę pozycji w razie potrzeby, ale również dopasowanie się do nietypowego rozmiarami biurka czy krzesła.
Podłokietniki w prawidłowej pozycji przy biurku powinny umożliwiać trzymanie łokci pod kątem 90 stopni – zapobiegnie to nadmiernemu spinaniu barków oraz mięśni głowy. Jeśli przy biurku znajduje się komputer, należy wziąć pod uwagę wielkość i odległość od monitora lub laptopa, planując ustawienie krzesła. Oczy dziecka powinny znajdować się 50–70 cm od niego.

Opcje dodatkowe i atrakcje dla dziecka

Wśród opcji dodatkowych, które mogą być przydatne w fotelu do biurka dla 7-latka, z pewnością warto przemyśleć obecność zagłówka. Jeśli dziecko się do niego przyzwyczai, będzie mogło uniknąć bólów szyi i głowy. Świetnym pomysłem są także poduszki lędźwiowe, które można znaleźć w niektórych modelach ergonomicznych krzeseł. Poduszki dbają o utrzymanie prawidłowej postawy i zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa podczas siedzenia. Zapobiegają także bólom kręgosłupa w przyszłości i gwarantują wysoki poziom wygody.
W fotelach stylizowanych na gamingowe popularne są także poduszeczki pod kark. Szczególną atrakcją dla dziecka będzie zamontowane przy krześle oświetlenie LED, którego kolorami można sterować za pomocą pilota. Ostatnio coraz chętniej wybierane przez rodziców są również fotele nazywane przez producentów ortopedycznymi. Są to produkty z wyższej półki cenowej, jednak mają możliwość regulacji w bardzo szerokim zakresie i nie można odmówić im wygody. Opcją dodatkową obecną w dużej części foteli dedykowanych dzieciom są również kółka samohamujące, które zapobiegają wypadkom.

Kwestie praktyczne

W przypadku 7-latków, które mają zwyczaj jedzenia podczas nauki, dobrym pomysłem może okazać się zdejmowana wierzchnia warstwa tapicerki. Umożliwi to oddanie jej do czyszczenia w razie potrzeby, wypranie lub mycie ręczne. Wybierając krzesło dla dziecka, lepiej zdecydować się na kolorowe, wielobarwne lub ciemne modele. Białe lub jasnoszare krzesło, chociaż wygląda świetnie, nie zawsze się sprawdza. Szybko powstaną na nim trudne do usunięcia zabrudzenia, jeśli dziecko po powrocie ze szkoły nie przebiera się w ubrania domowe.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!