Data publikacji:

Jakie krzesło do biurka dla dziecka bez kółek wybrać?

Gdy kompletujemy wyposażenie pokoju dla naszej pociechy lub zastanawiamy się nad zmiana jego aranżacji, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na fotel przy biurku, na którym siedzi nasze dziecko. Ponieważ w dwudziestym pierwszym wieku dzieci spędzają mnóstwo czasu przy komputerze, ważne jest, aby wybrać wygodny fotel. Jakie krzesło do biurka dla dziecka bez kółek wybrać?                    
jakie krzesło do biurka dla dziecka bez kółek

Jakie krzesło będzie idealne dla dziecka?  

Obecnie na rynku jest ogromny wybór foteli dla dzieci. To, jakie krzesło do biurka wybrać, zależy tylko od naszych własnych preferencji. Jeśli nie chcemy, aby krzesło miało kółka, to zawęża naszą listę poszukiwań.                                            
Warto sprawdzić, czy dane krzesło do biurka bez kółek dla dzieci ma regulację wysokości oraz kąt nachylenia oparcia, to bardzo wygodne funkcje, dzięki którym nasze dziecko może je dostosować, czy do pisania w zeszycie, czy oglądania filmu.          
Pamiętajmy o tym, że krzesło powinno być zdrowe. Co to oznacza? Nie powinno obciążać kręgosłupa naszej pociechy ani go nienaturalnie wyginać. Dobre krzesło powinno sprawiać, że kręgosłup przyjmuje kształt litery S, dlatego wszelkie wybrzuszenia w oparciu krzesła są wskazane i nie są czymś, co powinno nas martwić. Dobrze wyprofilowane krzesło to duży plus dla naszej postawy.   
Dobrze jest również, aby takie krzesło posiadało podłokietniki, które dodatkowo wspierają i odciążają kręgosłup. Często w takich krzesłach dostępne są podnóżki. Jest to raczej opcja dla mniejszych dzieci, którym ciężko jest dosięgnąć do podłoża.       

Jakie krzesło bez kółek wybrać?  

Najpierw musimy zdecydować, czy chcemy, aby to krzesło było na zwykłych nóżkach, czy może ma być na płozie, czy na jednej rurce, od której odchodzą mniejsze nóżki.
Model na prostych nóżkach – to raczej opcja dla nieco starszych dzieci, nie jest raczej przeznaczone do całodziennego siedzenia przy biurku, ponieważ nie należy do najwygodniejszych przez swoje proste i sztywne oparcie.                                    
Krzesło drewniane – to często wybierana opcja przez rodziców, a to dlatego, że drzewo powinno być zdrowym i naturalnym surowcem. Jeśli drewniane krzesło jest dobrze wyprofilowane albo dokładamy do niego miękkie wkładki pod kręgosłup, powinno być całkiem wygodnym i dobrym rozwiązaniem.                                 
Na rynku są dostępne także krzesła obrotowe do biurka bez kółek. To super sprawa, ponieważ można bez problemu manewrować swoim ruchem bez konieczności wstawania i uciążliwego obracania się całym ciałem, wystarczy delikatnie się odepchnąć. Jest to tym lepsze rozwiązanie od krzesła na kółkach, że podczas naszego obrotu nie obraca się z nami całe krzesło wraz z nóżkami, tylko samo oparcie i siedzisko. Taki typ krzesła to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych przez rodziców, ale również chętnie skłaniają się przy nim dzieci.                                          
Krzesło biurowe dla dziecka bez kółek to także jest opcja do rozważenia, natomiast często tego typu krzesła mają obniżony stan oparcia – to raczej nie będzie wpływać dobrze na młody, kształtujący się kręgosłup.

Ergonomiczne krzesło dla dziecka – czyli jakie?

Często słyszymy o tak zwanych ergonomicznych krzesłach dla dzieci. Co to oznacza? Krzesła ergonomiczne to krzesła obrotowe, które posiadają wiele funkcji. Są to między innymi opcje, które zostały wymienione wyżej, czyli dostosowanie wysokości oraz kąta nachylenia oparcia.      
Nogi naszej pociechy nie mogą wisieć w powietrzu, powinny bezpośrednio przylegać do podłogi – to jedna z bardzo istotnych kwestii. Ważne jest także, aby siedzisko, jak i oparcie nie były zbyt miękkie. Oparcie powinno dobrze podpierać cały kręgosłup.          
Zwróćmy uwagę również na wykonanie krzesła. Sprawdźmy, czy siedzisko oraz oparcie pokryte są lekki i naturalnym materiałem, który będzie oddychał i nie sprawiał dyskomfortu. Dobrze również, aby z takiej tkaniny łatwo było spierać plamy – jak wiadomo, dzieci lubią robić wiele rzeczy przy biurku, także kleksy z atramentu i korektora najlepiej byłoby przeprać w pralce. Powinno się sprawdzić nóżki oraz ich jakość wykonania, a także przetestować funkcje obniżania siedzenia i nachylania oparcia.        

Krzesło do biurka bez kółek

Podsumowując, wiadomo już, jakie krzesło wybrać, aby nasze dziecko miało proste plecy i zdrowy kręgosłup. Dodatkowo trzeba pamiętać, że krzesło nie ma się nam podobać, a naszemu dziecku i to ono powinno chętnie na nim siedzieć. Dlatego przy wyborze idealnego krzesła do biurka weźmy nasze dziecko ze sobą, niech samo zadecyduje o kolorze czy pomoże nam w wyborze idealnego fasonu. W końcu to ono będzie spędzało najwięcej czasu, korzystając z niego, więc dobrze, żeby robiło to z przyjemnością.    
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!