Data publikacji:

Jakie kapcie do szkoły dla chłopca i dziewczynki wybrać? 

Stopy stanowią podstawę dla całego ciała. Ich prawidłowa postawa to klucz do dobrego rozwoju sylwetki. Ogromne znaczenie dla stóp mają buty, w których spędzamy znaczną część doby. Właśnie z tego powodu powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, jakie obuwie wybieramy. Dotyczy to nie tylko osób dorosłych, ale przede wszystkim dzieci. Jeśli więc stajesz przed zadaniem zakupu kapci do szkoły dla swojej pociechy, koniecznie sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, zanim dokonasz wyboru. Z tego artykułu dowiesz się, jakie kapcie dla dzieci do szkoły będą najlepsze. Zachęcamy do lektury!
jakie kapcie do szkoły

Elastyczne kapcie do szkoły dla chłopca i dziewczynki

Stopy dziecka każdego dnia bardzo intensywnie pracują. Pokonują wiele kilometrów – część z nich po szkolnych korytarzach. Uczniowie spędzają w placówkach edukacyjnych 5–8 godzin dziennie, a czasem nawet więcej w zależności od zajęć dodatkowych. W tym czasie powinni być wyposażeni w odpowiednie kapcie dla dzieci do szkoły nie tylko ze względu na higienę stóp czy utrzymanie czystości w budynku, lecz także z uwagi na swoje zdrowie. 
Pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas kupowania kapci do szkoły dla chłopca i dziewczynki, jest elastyczność podeszwy. Podeszwa elastyczna pozwala na swobodne chodzenie bez konieczności zmiany nawyków na niezdrowe. Najlepsza podeszwa to taka, która jest niemal niewyczuwalna podczas chodzenia i w żaden sposób nie ogranicza ruchu stóp. Zbyt twarda podeszwa może krępować naturalny chód dziecka, czego efektem będzie nieprawidłowe stawianie stóp. Z czasem może się ono przerodzić w poważne wady postawy, co z kolei często wiąże się z długotrwałym bólem. 

Kapcie do szkoły a ścieranie podeszwy

Wiele placówek wymaga od rodziców zakupu kapci do szkoły z białą podeszwą. Wiąże się to z tym, że często podeszwy w innych kolorach zostawiają nieestetyczne, trudne do usunięcia smugi na podłodze. O ile przy jednej parze małych bucików nie stanowi to problemu, o tyle w przypadku setek uczniów brudzące kapcie stają się poważnym kłopotem. 
Dlaczego kolorowe podeszwy brudzą parkiet? Dzieje się tak dlatego, że podeszwy niektórych kapci do szkoły dla dzieci zostały wykonane z materiałów niskiej jakości o wysokiej ścieralności. Za każdym razem, gdy na podłodze pozostanie ślad podeszwy, jej niewielka część się ściera. Nie jest to jedynie defekt estetyczny. Szybkie ścieranie podeszwy może przyczynić się do pogłębiania wad chodu dziecka. Przykładowo – jeśli dziecko ma tendencję do stawiania stóp do środka i będzie korzystało z butów, których podeszwa szybko się ściera, podeszwa szybciej zetrze się po wewnętrznej stronie, co będzie niejako wymuszało, a przez to pogłębiało nieprawidłowe chodzenie. Warto więc wybrać kapcie dla dzieci do szkoły, których podeszwa będzie naprawdę wysokiej jakości. Nieprawdą jest, że jedynie białe podeszwy to dobre podeszwy. Kolorowe również mogą mieć naprawdę świetną jakość, nie ścierać się podczas chodzenia i nie pozostawiać śladów. 

Jakie podeszwy będą najlepsze?

Podeszwy kapci do szkoły dla dzieci mogą być zrobione z różnych materiałów. Jednym z najbardziej polecanych jest kauczuk oraz mieszanka kauczuku z gumą wysokiej jakości. Kauczuk sam w sobie nie jest twardy, a jego elastyczność rośnie pod wpływem ciepła. Oznacza to, że im dłużej dziecko chodzi w kapciach do szkoły, tym podeszwa będzie lepiej dopasowywała się do stopy. Ponadto podeszwy kauczukowe nie ścierają się, dzięki czemu nie niszczą podłóg w szkołach, a także nie przyczyniają do pogłębienia wad postawy u dzieci.

Kapcie dla dzieci z zabezpieczonymi noskami

Kolejną ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest kształt, rozmiar i zabezpieczenie noska w kapciu. Kapcie powinny być na tyle szerokie, by stopa swobodnie się w nich mieściła. Dotyczy to każdego elementu kapcia – również noska. Dziecko powinno bez problemu móc poruszać palcami w takim bucie. Wówczas możemy mieć pewność, że kapcie zostały dobrze dobrane. Dotyczy to zarówno chłopców, jak i dziewczynek. 
Oprócz szerokości i wysokości noska ważne jest także jego zabezpieczenie. Uczniowie w szkole (szczególnie w młodszych klasach) często biegają, aktywnie bawią się na przerwach i nie raz wpadają na ścianę bądź na innych uczniów. W takich przypadkach noski z dodatkowym zabezpieczeniem są naprawdę przydatne. Chronią delikatne palce dzieci przed potencjalnymi urazami. Jeśli więc szukasz dobrych kapci do szkoły, postaw na te z dodatkowym wzmocnieniem nosków.

Kapcie do szkoły dla dzieci: materiał ma znaczenie

Materiał, z którego wykonane zostały kapcie dla dzieci do szkoły, to kolejna kwestia, na którą musimy zwrócić uwagę. Ważny jest nie tylko materiał wierzchni, lecz także wkładka w bucie. To właśnie od tego zależy tzw. przewiewność buta, czyli to, czy stopy dziecka będą się nadmiernie pociły w kapciach, czy też nie. 
Wkładka w kapciach do szkoły dla chłopca i dziewczynki powinna być wykonana z naturalnej skóry. Jeśli nie jesteśmy w stanie znaleźć butów z gotową skórzaną wkładką, możemy takową dokupić. Materiały sztuczne nie są jednak największym złem. Jeśli chcemy, by w bucie znajdowała się wkładka z materiału sztucznego, zadbajmy o to, by był to materiał wchłaniający wilgoć, najlepiej o działaniu grzybobójczym. Taka wkładka doskonale sprawdzi się do codziennego użytkowania.
Wierzchnia część buta również powinna być wykonana z przewiewnego, oddychającego materiału. Najlepszym wyborem będzie bawełna z domieszką sztucznych materiałów. Bawełna dobrze wchłania wilgoć, dość szybko schnie, a przy okazji przepuszcza powietrze. Jeśli chcemy zadbać o dodatkowy przewiew, warto wybrać kapcie dla dzieci do szkoły z dodatkowymi wywietrznikami, np. z elementami siatkowymi.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.