Data publikacji:

Polecane klocki dla 10-latka

Klocki to najbardziej uniwersalna i rozwijająca zabawka świata, dlatego trudno się dziwić, że cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Producenci prześcigają się w tworzeniu wciąż nowych rodzajów, gwarantujących wielogodzinną zabawę. LEGO, magnetyczne, drewniane, wafle, a może konstrukcyjne? Które klocki dla 10-latka wybrać, żeby zachęcić go do twórczej zabawy? Sprawdź nasze propozycje i spraw dziecku wspaniały prezent.
polecane klocki dla 10-latka

Klocki LEGO dla 10-latka

Gdy myślisz o klockach dla 10-latka przed oczami stają ci natychmiast zestawy LEGO? Rzeczywiście, to zdecydowanie najpopularniejszy i bezkonkurencyjny rodzaj klocków. Producent stara się nieustannie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom małych i dużych klientów, projektując zestawy tematyczne nawiązujące do aktualnych trendów. Jednocześnie wciąż w sprzedaży są klasyczne klocki, które doskonale pobudzają wyobraźnię. Ta więź między tradycją i nowoczesnością jest prawdziwą siłą LEGO.
Od pewnego czasu pojawiają się firmy, które chcą konkurować z LEGO. Robią to z mniejszym lub większym powodzeniem, ale żadna z nich nie ma takiej renomy. Większość z nich tworzy raczej proste zabawki, które mogą stać się hitem u maluchów, przykładem może być zestaw Klocki Blocki pociąg. Dla 10-latka są one jednak zdecydowanie zbyt proste.
Jak wybrać idealne klocki LEGO dla 10-latka? Przyjęło się uważać, że klocki LEGO Technic dla chłopców urzekną 10-latka, a seria Friends spodoba się dziewczynkom w tym wieku, ale na szczęście powoli odchodzimy od dzielenia zestawów według płci. Z pewnością jednak warto kierować się wiekiem znajdującym się na opakowaniu, oczywiście nie w 100%, ale jest to ważny wyznacznik.
Starszym dzieciom spodobają się zestawy złożone, będące wyzwaniem, na przykład z serii:
 • LEGO City,
 • LEGO Creator,
 • LEGO Technic,
 • LEGO Friends.
 • Z dużym entuzjazmem spotykają się również zestawy tematyczne, związane z grami i filmami, między innymi:
 • LEGO Minecraft,
 • LEGO Harry Potter,
 • LEGO Jurassic World,
 • LEGO Star Wars.
 • Bez względu na to, co wybierzesz, decydując się na klocki LEGO dla 10-latka, masz ogromną szansę na sukces. Taki prezent musi być udany!

  Klocki magnetyczne dla 10-latka

  Od lat ogromnym zainteresowaniem cieszą się również klocki magnetyczne. Dla 10-latka nie będzie to z pewnością nudna zabawka. Młody człowiek w tym wieku będzie w stanie nie tylko zbudować wszystko, co tylko znajdzie w instrukcji, ale też z przyjemnością stworzy liczne konstrukcje według własnego pomysłu.
  Klocki magnetyczne sprzyjają rozwojowi kreatywności i pomagają kształtować wyobraźnię przestrzenną, tak ważną przy wykonywaniu wszelkich zadań technicznych w przyszłości. Przy okazji zapewniają niezliczone godziny dobrej zabawy i pomagają ćwiczyć skupienie na aktualnym zadaniu. Można je zatem uznać za idealne klocki edukacyjne dla 10-latka.
  Żeby zabawa klockami magnetycznymi była naprawdę udana, potrzebny jest dość duży zestaw, a najlepiej kilka różnych, które można ze sobą łączyć. To jednocześnie dobra i zła wiadomość – jeśli zaczniesz je kupować, a dziecku przypadną do gustu, przy najbliższych okazjach nie będziesz mieć problemu z wyborem prezentu, który na pewno się spodoba.

  Wafle – klocki konstrukcyjne dla 10-latka

  Czy wafle to dobre klocki dla 10-latka? Jeśli ten typ klocków kojarzy ci się wyłącznie z przedszkolakami, bardzo się mylisz. Owszem, maluchy je uwielbiają, ale to właśnie starsze dzieci są w stanie stworzyć z nich precyzyjne, kreatywne i budzące prawdziwą dumę konstrukcje.
  Zabawa waflami ma tę zaletę, że angażuje całą rodzinę. Są bezpieczne i nie trzeba ich ukrywać nawet przed dziećmi młodszymi niż 2 lata. Możesz mieć pewność, że wciągną w równym stopniu przedszkolaka, nastolatka i dorosłego. Jeśli szukasz prezentu, który jest prosty, a zarazem angażujący, rozważ ten typ klocków.

  Klocki deseczki dla 10-latka

  Drewniane klocki są zazwyczaj kupowane najmłodszym maluchom, ale są też takie, które sprawdzą się wyłącznie u starszaków – klocki deseczki firm takich jak Maple, Kapla, Koobi czy Linden. Ten rodzaj klocków pozwala na budowanie bardzo skomplikowanych budowli takich jak budynki, mosty czy wieże.
  Budowanie z drewnianych deseczek wymaga skupienia, opanowania i całego morza cierpliwości, dlatego może okazać się aktywnością idealną dla 10-latka, który powinien pracować nad tymi umiejętnościami, tak ważnymi w życiu.
  Jeżeli nie wiesz jeszcze, czy ten rodzaj klocków będzie dobry dla 10-latka, którego zamierzasz nimi obdarować, zacznij od mniejszego opakowania. Z czasem bez problemu dokupisz kolejne worki lub pudła z deseczkami, które pomogą zbudować jeszcze więcej ciekawych konstrukcji.

  Klocki z przyssawkami dla 10-latka

  Chcesz mniej edukacji, a więcej zabawy? Postaw na klocki z przyssawkami, które dla 10-latka mogą być fantastyczną odskocznią od codzienności pełnej szkolnych wyzwań. Zabawa nimi jest niezwykle wciągająca i satysfakcjonująca. Nie rodzi tyle frustracji, co mozolne układanie skomplikowanych konstrukcji, sprawdzi się zatem w chwili gorszego nastroju i potrzeby odreagowania. Klocki z przyssawkami wydają zabawne dźwięki i są przyjemne w dotyku, sprawdzą się zarówno u maluchów, jak i u starszych dzieci. Podobnie jak w przypadku wafli można się nimi bawić również z młodszym rodzeństwem.
  Które klocki wybrać dla 10-latka? Pomysłów jest wiele, dlatego nie warto się ograniczać. Wymieniliśmy tylko część rodzajów, istnieją również na przykład klocki dla 10-latka do skręcania ze śrubokrętem oraz duże klocki ogrodowe. Dobrze mieć w domu kilka różnych rodzajów, żeby dziecko mogło swobodnie wybierać te, na które ma w danej chwili ochotę. Zabawa klockami to edukacja i wspaniała rozrywka w jednym.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Natalia Dymarczyk
  Natalia Dymarczyk

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym