Data modyfikacji:

Klocki - jak rozwijają zdolności dziecka?

Autor: Redakcja zrobionerecznie.pl

Jedna z najbardziej znanych reklam z lat 80. XX w. przedstawiała klocki Lego jako zabawkę, dzięki której na świat wydostaje się to, co w dzieciach jest najpiękniejsze - ich wyobraźnia. To tylko jedna z korzyści. Przedstawiamy zalety zabawy klockami.

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.

Klocki są nadal jedną z bardziej popularnych zabawek. Niestety powoli odchodzą w niepamięć na korzyść gotowych figurek i gier komputerowych. Oczywiście każda zabawa może być pouczająca, czy ta z użyciem figurek czy ta przeżywana na ekranie monitora. Klocki służą także celom terapeutycznym - pomagają komunikować się z dziećmi z różnymi problemami.

Zabawa klockami jest bardzo angażująca. Wymaga od dziecka dużego wkładu. Maluch musi najpierw zaplanować i zbudować konstrukcję. Ten etap jest dla niego najtrudniejszy, a zarazem najciekawszy. W trakcie fazy koncepcyjnej rozwijane są: myślenie kreatywne i umiejętność tworzenia trójwymiarowych obrazów w wyobraźni. W późniejszym wieku pozytywnie zaowocuje to podczas nauki matematyki czy geometrii. W przypadku zabawy różnokolorowymi klockami dzieci oswajają się z barwami, uczą się je odróżniać, rozpoznawać. Mogą także nabrać większego wyczucia w dobieraniu i łączeniu kolorów.

Druga faza, budowanie, pozwala rozwinąć zdolności manualne malca. Różnorodne materiały, wielkości, kształty, kolory oraz ciężar dodatkowo będą usprawniać receptory bodźców. Dobrze wpływa też na zdolności poznawcze. Zabawa klockami uczy przede wszystkim cierpliwości i wytrwałości. Bardzo często wymyślone przez naszą pociechę budowle przekraczają jego aktualne możliwości. Dziecko musi cierpliwie przebrnąć przez wiele mniejszych i większych rozczarowań, by w końcu zrealizować projekt.

Wzniesienie budowli z klocków może być dopiero początkiem właściwej zabawy. Świadczy to tym, że nasza pociecha potrafi wymyślić i zainscenizować narrację: projekt zbudowany za pomocą kloców powstał z myślą o jego użyteczności dla dalszej części historii. W ten sposób pobudzana jest nie tylko kreatywność, ale także podnoszony jest poziom inteligencji emocjonalnej.

To tylko część korzyści płynących z zabawy klockami. Zachęcamy wszystkich rodziców do wspólnej zabawy z dziećmi.

Prezent dla 3 latki

Prezenty dla 3-latki. 15 ciekawych pomysłów

2020-11-24
Niemal każda, 3-letnia dziewczynka jest pełna energii, zaczyna rozwijać własne zainteresowania i kocha kreatywne zabawki. Prezent dla 3-latki powinien bawić, ale i rozwijać umiejętności dziecka. Co kupić małej dziewczynce z okazji urodzin czy świąt? Mamy na to aż 15 pomysłów!
książki dla młodzieży

Książki dla młodzieży – ranking najlepszych bestsellerów

2020-10-18
W dzisiejszym wpisie przedstawiamy ranking najlepszych książek dla młodzieży ostatnich lat. Wśród naszych propozycji znajdą się tytuły zabierające głos w ważnych dla nastolatka sprawach, ale także te, które nieco go odprężą po ciężkim dniu w szkole.
lego ninjago

Lego Ninjago. Najlepsze zestawy klocków

2020-08-17
Pamiętacie swoje dzieciństwo, kiedy bawiliście się klockami Lego w policjantów i złodziei? Później przyszli piraci i rycerze. Obecnie dzieci najbardziej lubią zestawy z serii Lego Ninjago. Zobaczcie, które zestawy klocków cieszą się największą popularnością.
dzień ojca

Prezent na Dzień Ojca - wykonany przez dziecko

2020-06-19
Zbliżający się wielkimi krokami Dzień Ojca powoduje pewnie w wielu domach dziecięcy popłoch. Jaki upominek podarować Tacie? Poprzestać na tradycyjnej laurce, rę...
Prezent dla nastolatki

Jakie prezenty dla nastolatków na Dzień Dziecka? 15 pomysłów

2020-05-25
Dopóki twoje dziecko jest małe, sprawienie mu ciekawego prezentu nie jest trudnym wyzwaniem. Co innego, gdy osiąga wiek nastoletni, w którym większość modnych gadżetów staje się passé już po kilku tygodniach. Zachodzisz w głowę, jaki prezent dla nastolatka wybrać z okazji Dnia Dziecka? Sprawdź nasze 15 propozycji dla nawet najbardziej wybrednej młodzieży.
jaki prezent na dzień dziecka

Jaki prezent na Dzień Dziecka?

2020-05-03
1 czerwca to doskonała okazja do sprezentowania dziecku ciekawego podarunku. Jaki prezent na Dzień Dziecka kupić? W naszym artykule znajdziesz garść inspiracji.