Data modyfikacji:

Klocki - jak rozwijają zdolności dziecka?

Autor: Redakcja zrobionerecznie.pl

Jedna z najbardziej znanych reklam z lat 80. XX w. przedstawiała klocki Lego jako zabawkę, dzięki której na świat wydostaje się to, co w dzieciach jest najpiękniejsze - ich wyobraźnia. To tylko jedna z korzyści. Przedstawiamy zalety zabawy klockami.

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.

Klocki są nadal jedną z bardziej popularnych zabawek. Niestety powoli odchodzą w niepamięć na korzyść gotowych figurek i gier komputerowych. Oczywiście każda zabawa może być pouczająca, czy ta z użyciem figurek czy ta przeżywana na ekranie monitora. Klocki służą także celom terapeutycznym - pomagają komunikować się z dziećmi z różnymi problemami.

Zabawa klockami jest bardzo angażująca. Wymaga od dziecka dużego wkładu. Maluch musi najpierw zaplanować i zbudować konstrukcję. Ten etap jest dla niego najtrudniejszy, a zarazem najciekawszy. W trakcie fazy koncepcyjnej rozwijane są: myślenie kreatywne i umiejętność tworzenia trójwymiarowych obrazów w wyobraźni. W późniejszym wieku pozytywnie zaowocuje to podczas nauki matematyki czy geometrii. W przypadku zabawy różnokolorowymi klockami dzieci oswajają się z barwami, uczą się je odróżniać, rozpoznawać. Mogą także nabrać większego wyczucia w dobieraniu i łączeniu kolorów.

Druga faza, budowanie, pozwala rozwinąć zdolności manualne malca. Różnorodne materiały, wielkości, kształty, kolory oraz ciężar dodatkowo będą usprawniać receptory bodźców. Dobrze wpływa też na zdolności poznawcze. Zabawa klockami uczy przede wszystkim cierpliwości i wytrwałości. Bardzo często wymyślone przez naszą pociechę budowle przekraczają jego aktualne możliwości. Dziecko musi cierpliwie przebrnąć przez wiele mniejszych i większych rozczarowań, by w końcu zrealizować projekt.

Wzniesienie budowli z klocków może być dopiero początkiem właściwej zabawy. Świadczy to tym, że nasza pociecha potrafi wymyślić i zainscenizować narrację: projekt zbudowany za pomocą kloców powstał z myślą o jego użyteczności dla dalszej części historii. W ten sposób pobudzana jest nie tylko kreatywność, ale także podnoszony jest poziom inteligencji emocjonalnej.

To tylko część korzyści płynących z zabawy klockami. Zachęcamy wszystkich rodziców do wspólnej zabawy z dziećmi.

Prezent dla nastolatki

Jakie prezenty dla nastolatków na Dzień Dziecka? 15 pomysłów

2020-05-25
Dopóki twoje dziecko jest małe, sprawienie mu ciekawego prezentu nie jest trudnym wyzwaniem. Co innego, gdy osiąga wiek nastoletni, w którym większość modnych gadżetów staje się passé już po kilku tygodniach. Zachodzisz w głowę, jaki prezent dla nastolatka wybrać z okazji Dnia Dziecka? Sprawdź nasze 15 propozycji dla nawet najbardziej wybrednej młodzieży.
jaki prezent na dzień dziecka

Jaki prezent na Dzień Dziecka?

2020-05-03
1 czerwca to doskonała okazja do sprezentowania dziecku ciekawego podarunku. Jaki prezent na Dzień Dziecka kupić? W naszym artykule znajdziesz garść inspiracji.
Zabawa dziecko

Zabawki, które zachęcą dziecko do zabawy na powietrzu

2020-03-13
Czasy, kiedy dzieci większość dnia spędzały na zabawie na podwórku, już dawno minęły. Obecnie, nawet w piękne słoneczne dni, na placach zabaw nie widać tłumów. Najmłodsi nie odrywają się od tabletów, komputerów i smartfonów, a rodzicom coraz trudniej przekonać swoje pociechy do wyjścia z domu. Jak sobie z tym radzić? Przed wami kilka skutecznych rad i przykładów zabawek, które rozwiążą ten problem.
jakie sanki dla dziecka

Jakie sanki dla dziecka kupić? Jakie dla rocznego, a jakie dla przedszkolaka?

2019-11-05
Uwielbiane od pokoleń, umilają dzieciom czas spędzony zimą na zewnątrz – sanki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystały z nich nawet najmłodsze maluchy. Grunt to dobór odpowiedniego modelu dostosowanego do wieku dziecka. Jakie sanki dla dziecka kupić, aby zimowe przejażdżki były pełne radości, ale i bezpieczne? Sprawdziliśmy, na które modele warto zwrócić szczególną uwagę!
dziecko na nartach

Jak dobrać narty dla dziecka? Na co zwracać uwagę?

2019-11-04
Wybieracie się na rodzinny wypad na narty? Świetnie, jednak zanim zaczniecie kompletować cały sprzęt, przeczytajcie, jak dobrać narty dla dziecka.
zabawki roboty

Zabawki roboty - nie tylko dla chłopców

2019-09-17
Roboty królują w dziecięcych bajkach i… w zabawach. Metalowi bohaterowie dostępni są we wszystkich kształtach, kolorach i wielkościach. Na Ceneo znajdziesz nie tylko figurki do zabawy dla dziewczynek i chłopców, ale także roboty służące do samodzielnego złożenia, modele interaktywne i sterowane. Zobacz, jakie zabawki roboty sprawią dzieciom największą frajdę.