Data publikacji:

Klocki - jak rozwijają zdolności dziecka?

Autor: Redakcja zrobionerecznie.pl

Jedna z najbardziej znanych reklam z lat 80. XX w. przedstawiała klocki Lego jako zabawkę, dzięki której na świat wydostaje się to, co w dzieciach jest najpiękniejsze - ich wyobraźnia. To tylko jedna z korzyści. Przedstawiamy zalety zabawy klockami.

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.

Klocki są nadal jedną z bardziej popularnych zabawek. Niestety powoli odchodzą w niepamięć na korzyść gotowych figurek i gier komputerowych. Oczywiście każda zabawa może być pouczająca, czy ta z użyciem figurek czy ta przeżywana na ekranie monitora. Klocki służą także celom terapeutycznym - pomagają komunikować się z dziećmi z różnymi problemami.

Zabawa klockami jest bardzo angażująca. Wymaga od dziecka dużego wkładu. Maluch musi najpierw zaplanować i zbudować konstrukcję. Ten etap jest dla niego najtrudniejszy, a zarazem najciekawszy. W trakcie fazy koncepcyjnej rozwijane są: myślenie kreatywne i umiejętność tworzenia trójwymiarowych obrazów w wyobraźni. W późniejszym wieku pozytywnie zaowocuje to podczas nauki matematyki czy geometrii. W przypadku zabawy różnokolorowymi klockami dzieci oswajają się z barwami, uczą się je odróżniać, rozpoznawać. Mogą także nabrać większego wyczucia w dobieraniu i łączeniu kolorów.

Druga faza, budowanie, pozwala rozwinąć zdolności manualne malca. Różnorodne materiały, wielkości, kształty, kolory oraz ciężar dodatkowo będą usprawniać receptory bodźców. Dobrze wpływa też na zdolności poznawcze. Zabawa klockami uczy przede wszystkim cierpliwości i wytrwałości. Bardzo często wymyślone przez naszą pociechę budowle przekraczają jego aktualne możliwości. Dziecko musi cierpliwie przebrnąć przez wiele mniejszych i większych rozczarowań, by w końcu zrealizować projekt.

Wzniesienie budowli z klocków może być dopiero początkiem właściwej zabawy. Świadczy to tym, że nasza pociecha potrafi wymyślić i zainscenizować narrację: projekt zbudowany za pomocą kloców powstał z myślą o jego użyteczności dla dalszej części historii. W ten sposób pobudzana jest nie tylko kreatywność, ale także podnoszony jest poziom inteligencji emocjonalnej.

To tylko część korzyści płynących z zabawy klockami. Zachęcamy wszystkich rodziców do wspólnej zabawy z dziećmi.

zabawki roboty

Zabawki roboty - nie tylko dla chłopców

2019-09-17
Roboty królują w dziecięcych bajkach i… w zabawach. Metalowi bohaterowie dostępni są we wszystkich kształtach, kolorach i wielkościach. Na Ceneo znajdziesz nie tylko figurki do zabawy dla dziewczynek i chłopców, ale także roboty służące do samodzielnego złożenia, modele interaktywne i sterowane. Zobacz, jakie zabawki roboty sprawią dzieciom największą frajdę.
dziecko zabawy

Zabawy z 6-miesięcznym dzieckiem. Pomysły na kreatywne spędzanie czasu

2019-09-16
W artykule podpowiemy ci, jakie kreatywne zabawy z 6-miesięcznym dzieckiem możesz przeprowadzać w domu. Dowiedz się teraz!
dziecko z prezentem

Pomysły na prezent dla dwulatki. Co kupić?

2019-09-09
Nie wiesz, co podarować swojej córeczce z okazji drugich urodzin? Spokojnie – spieszymy z pomysłami na najlepsze prezenty dla dwulatki. Sprawdź!
zabawki na biegunach

Zabawki na biegunach. Koniki to nie wszystko

2019-08-30
Twoje dziecko na placu zabaw zazwyczaj od razu biegnie do bujaka na sprężynie? A gdy widzi konika na biegunach, błyszczą się mu oczy? Sprawdź, jakie są najlepsze zabawki na biegunach.
zabawki dla rocznego dziecka

Zabawki dla rocznego dziecka

2019-08-26
Jakie zabawki dla rocznego dziecka będą atrakcyjne, ale i bezpieczne? Czy warto dla takiego maluszka kupować zabawki edukacyjne, a jeśli tak – to jakie?
rowerki biegowe

Jakie rowerki biegowe dla dzieci? Które wybrać?

2019-08-26
Aktywność fizyczna bardzo korzystnie wpływa na zdrowie dzieci – dlatego warto zrobić wszystko, by maluchy się ruszały. Pomóc w tym może rowerek biegowy, które jest nie tylko źródłem świetnej zabawy, ale i pojazdem poprawiającym koordynację ruchową i równowagę. Jakie rowerki biegowe dla dzieci są najlepsze? Na co zwracać uwagę podczas zakupu pojazdu?