Data modyfikacji:

Klocki - jak rozwijają zdolności dziecka?

Autor: Redakcja zrobionerecznie.pl

Jedna z najbardziej znanych reklam z lat 80. XX w. przedstawiała klocki Lego jako zabawkę, dzięki której na świat wydostaje się to, co w dzieciach jest najpiękniejsze - ich wyobraźnia. To tylko jedna z korzyści. Przedstawiamy zalety zabawy klockami.

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.

Klocki są nadal jedną z bardziej popularnych zabawek. Niestety powoli odchodzą w niepamięć na korzyść gotowych figurek i gier komputerowych. Oczywiście każda zabawa może być pouczająca, czy ta z użyciem figurek czy ta przeżywana na ekranie monitora. Klocki służą także celom terapeutycznym - pomagają komunikować się z dziećmi z różnymi problemami.

Zabawa klockami jest bardzo angażująca. Wymaga od dziecka dużego wkładu. Maluch musi najpierw zaplanować i zbudować konstrukcję. Ten etap jest dla niego najtrudniejszy, a zarazem najciekawszy. W trakcie fazy koncepcyjnej rozwijane są: myślenie kreatywne i umiejętność tworzenia trójwymiarowych obrazów w wyobraźni. W późniejszym wieku pozytywnie zaowocuje to podczas nauki matematyki czy geometrii. W przypadku zabawy różnokolorowymi klockami dzieci oswajają się z barwami, uczą się je odróżniać, rozpoznawać. Mogą także nabrać większego wyczucia w dobieraniu i łączeniu kolorów.

Druga faza, budowanie, pozwala rozwinąć zdolności manualne malca. Różnorodne materiały, wielkości, kształty, kolory oraz ciężar dodatkowo będą usprawniać receptory bodźców. Dobrze wpływa też na zdolności poznawcze. Zabawa klockami uczy przede wszystkim cierpliwości i wytrwałości. Bardzo często wymyślone przez naszą pociechę budowle przekraczają jego aktualne możliwości. Dziecko musi cierpliwie przebrnąć przez wiele mniejszych i większych rozczarowań, by w końcu zrealizować projekt.

Wzniesienie budowli z klocków może być dopiero początkiem właściwej zabawy. Świadczy to tym, że nasza pociecha potrafi wymyślić i zainscenizować narrację: projekt zbudowany za pomocą kloców powstał z myślą o jego użyteczności dla dalszej części historii. W ten sposób pobudzana jest nie tylko kreatywność, ale także podnoszony jest poziom inteligencji emocjonalnej.

To tylko część korzyści płynących z zabawy klockami. Zachęcamy wszystkich rodziców do wspólnej zabawy z dziećmi.

Prezent dla 3 latka. Sprawdzone pomysły!

Prezent dla 3 latka. Sprawdzone pomysły!

2022-12-07
Z jednej strony ciągle maluch, z drugiej - coraz sprawniejszy i sprytniejszy przedszkolak. Aby kupić idealny prezent dla 3 latka trzeba wziąć pod uwagę te dwie ...
Akcesoria i zabawki do wody

Zabawki do kąpieli. Jakie zabawki do wody kupić?

2021-06-16
Każdy rodzic wie doskonale, jak ważna jest dbałość o higienę dziecka. Niestety, nie dla każdego malucha kąpiele są przyjemnością. W wielu domach w tym czasie słychać płacz i protesty. Jak temu zaradzić? Odpowiedź jest prosta. Są nią odpowiednie, dopasowane do wieku dziecka zabawki do kąpieli. Nie tylko odwrócą uwagę dziecka od nielubianych zabiegów pielęgnacyjnych, ale również mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka poprzez stymulowanie układu nerwowego różnymi bodźcami. Sprawdźmy więc, jakie zabawki do wody kupić, by kąpiel stała się prawdziwą przyjemnością.
 niespodzianki na Dzień Taty

Kreatywne niespodzianki dla taty. Coś dla taty na Dzień Ojca i urodziny

2021-06-16
Kreatywny prezent dla taty na Dzień Ojca, urodziny, imieniny – co kupić? Co dla taty będzie najlepszą niespodzianką? Możemy postawić na uniwersalne i bardzo praktyczne prezenty lub dobrać je do pasji czy zainteresowań. Zobaczcie pomysły, które pozwolą wam sprezentować coś dla taty, z czego się ucieszy i co zapamięta na długo! Oto lista kreatywnych niespodzianek dla taty.
dziewczynka na huśtawce

Huśtawka do ogrodu dla dzieci. O czym pamiętać i jakie są rodzaje

2021-04-27
Czas spędzony na huśtawce to nieodłączny element dzieciństwa – stąd też ten element ogrodu cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców. Sprawdź!
Hulajnoga elektryczna

Hulajnoga dla dziecka. Elektryczna czy zwykła? Jaką wybrać?

2021-03-08
W zasadzie trzeba by zacząć od tego, że to dwa jednak różne pojazdy. Porównywanie ich nie ma sensu. Warto jednak zastanowić się co jest dla kogo lepsze.
Zabawa dziecko

Zabawki, które zachęcą dziecko do zabawy na powietrzu

2020-03-13
Czasy, kiedy dzieci większość dnia spędzały na zabawie na podwórku, już dawno minęły. Obecnie, nawet w piękne słoneczne dni, na placach zabaw nie widać tłumów. Najmłodsi nie odrywają się od tabletów, komputerów i smartfonów, a rodzicom coraz trudniej przekonać swoje pociechy do wyjścia z domu. Jak sobie z tym radzić? Przed wami kilka skutecznych rad i przykładów zabawek, które rozwiążą ten problem.