Data publikacji:

Czy dziecko może mieszkać z kotem? Najlepsze rasy kotów dla dzieci

Koty nie w każdym wzbudzają przyjemne emocje, w związku z tym niektórzy słysząc o tym, że niemowlę ma mieszkać z kotem, łapią się za głowę. Jeśli odrobinę się postarasz, dotrzesz do mrożących krew w żyłach opowieściach o dzieciach skrzywdzonych przez te zwierzęta. Tymczasem doświadczenia wielu rodziców wskazują na coś zgoła innego – koty dla dzieci mogą nawet pełnić rolę opiekuńczą i terapeutyczną. Jak pogodzić obecność zwierzaka i małego dziecka w domu? Jaki kot będzie najlepszy dla dziecka?
mieszkanie kota z dzieckiem

Koty i dzieci w jednym domu – czy to dobry pomysł?

Wielbiciele zwierząt często podkreślają, jak ważną rolę odgrywają w ich życiu pupile i jak pozytywny wpływ mają na ich dobrostan psychiczny. Nie od dziś wiadomo, że czworonożni przyjaciele działają korzystnie na zdrowie. Dotyczy to również najmłodszych, dlatego koty są doskonałymi towarzyszami dla dzieci.
Wiele zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad przyjęciem pod swój dach zwierzęcia, a masz już potomstwo, jesteś w trochę lepszej sytuacji, ponieważ możesz dowiedzieć się wcześniej, jaki kot będzie najlepszy dla dziecka, i kierować się podczas wyboru jego charakterem.
Z kolei jeśli od lat mieszka z tobą zwierzę i dopiero zbliża się termin porodu, pozostaje ci liczyć na to, że wasze życie rodzinne ułoży się po twojej myśli i obędzie się bez konfliktów. W każdym z tych przypadków konieczne jest zachowanie ostrożności i włożenie pracy w budowanie wzajemnych relacji.
Czy zatem dzieci i koty to dobre połączenie? Oczywiście! W znakomitej większości przypadków ich relacje układają się bardzo dobrze, a wzajemna miłość z każdym dniem rośnie. Twoje dziecko może wiele skorzystać na takim towarzyszu.

Kot dla dzieci – zalety

Mieszkanie z kotem posiada wiele niezaprzeczalnych zalet, nawet jeśli zdarzają się trudniejsze momenty. Dlaczego koty są korzystne dla dzieci i reszty rodziny?
  • Towarzystwo zwierząt, zwłaszcza mruczących kotów, obniża poziom stresu.
  • Zwierzak dostarcza niemowlakowi dodatkowych bodźców sensorycznych.
  • Kot jest doskonałym towarzyszem zabaw starszych dzieci.
  • Opieka nad czworonogiem uczy empatii i odpowiedzialności oraz rozbudza miłość do zwierząt.
  • Obcowanie z kotem od pierwszych miesięcy życia obniża ryzyko alergii.

Dzieci i koty – czy taki duet ma wady?

Nie ma co się oszukiwać – w życiu zdarzają się różne sytuacje. Prawdopodobnie prędzej czy później twoje dziecko zostanie przez kota zadrapane, a jeśli jest malutkie, może też zechcieć spróbować kociej karmy. Mieszkając z kotem, będziesz sprzątać łóżeczka niemowlęce z sierści, a włosy znajdziesz nawet w talerzu z zupą, chyba że zdecydujesz się na rasę bezwłosą. Zastanów się, czy jesteś w stanie przejść nad tymi rzeczami do porządku dziennego.
Czy koty mogą dla dzieci stanowić prawdziwe niebezpieczeństwo? Tak, jeśli nie będziesz kontrolować sytuacji od samego początku. Wiele zależy od charakteru i dotychczasowych przeżyć czworonoga. Jeśli twoje zwierzę miało trudne doświadczenia, może zdarzyć się, że nie zaakceptuje nowego członka rodziny. W takich sytuacjach najczęściej będzie go po prostu ostentacyjnie ignorować.
Konieczne jest nieustanne pokazywanie dziecku, że zwierzę nie jest zabawką i nie można ciągnąć go za ogon, uszy czy wibrysy. Jeśli maluch jest w wieku, w którym testuje granice, miej go stale na oku podczas kontaktów z kotem.
Co robić w razie problemów? Jeśli sytuacja staje się wyjątkowo napięta, a kot przejawia zachowania agresywne, skorzystaj z rady specjalisty, lekarza weterynarii oraz kociego behawiorysty, którzy najlepiej doradzą, jak załagodzić sytuację.

Jakie koty dla dzieci – dorosłe czy kocięta?

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad przygarnięciem zwierzaka, dobrze przemyśl, jaki powinien on być. Najlepszymi kotami dla dzieci nie są wcale kocięta – dużo lepsze będą dorosłe czworonogi. Jeśli jest to dla ciebie zaskakujące, pomyśl o tym, ile uwagi wymaga koci maluch, jak często niszczy rzeczy czy załatwia swoje potrzeby poza kuwetą.
Dorosłe zwierzę jest dużo bardziej stabilne emocjonalnie i ma w sobie więcej cierpliwości niż kocie dziecko. Najcenniejsza jest jednak wiedza o jego charakterze – adoptując ukształtowanego kota, wiesz, jaki ma temperament, czy jest wesoły i przyjacielski, czy raczej drażliwy. Jako towarzysze najmłodszych najlepiej sprawdzają się oczywiście koty lubiące towarzystwo ludzi i dobrze znoszące wszelkie pieszczoty.

Koty przyjazne dzieciom – rasy kotów dla dzieci

Adoptując kota ze schroniska lub od znajomych osób, możesz w dużym stopniu ocenić jego charakter. Jeśli jednak zależy ci na zwierzaku z rodowodem, nie kieruj się wyglądem, szukaj rasy kotów idealnej dla dzieci.
Koty przyjazne dzieciom to między innymi:
  • Maine Coon – ten włochaty olbrzym przypomina usposobieniem psa, lubi towarzyszyć człowiekowi i jest do niego bardzo pozytywnie nastawiony. Dużą zaletą tej rasy jest spokojne usposobienie i brak skłonności do agresywnych, impulsywnych zachowań.
  • Kot brytyjski – jest spokojny, opanowany i cierpliwy, dlatego dobrze znosi dziecięce pieszczoty. Jeśli ma ich dość, po prostu ucieka. Są to bardzo inteligentne zwierzęta i idealni towarzysze życia rodzinnego.
  • Kot birmański – przedstawiciele tej rasy wyróżniają się wesołym i aktywnym usposobieniem, dlatego świetnie nadają się jako towarzysze najbardziej szalonych zabaw. Jednocześnie są bardzo łagodne i przyjacielskie, a nawet czułe, dlatego to idealne koty dla dzieci.
  • Cornish rex – czworonogi o bardzo oryginalnej urodzie i ciekawym charakterze. W przeciwieństwie do większości kotów uwielbiają, gdy dużo się dzieje, kochają gości, inne zwierzęta i dzieci. Lubią towarzyszyć człowiekowi w każdej sytuacji i cierpią, gdy są samotne, dlatego to dobra rasa kotów dla dzieci i dużych rodzin.
Jak widzisz, istnieje wiele ras kotów przyjaznych dzieciom, a przy odrobinie wysiłku wszystkich domowników wzajemne relacje będą układały się doskonale. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań, żeby przygarnąć kota do domu, w którym mieszka dziecko.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym