Data publikacji:

Królik dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Twoje dziecko bardzo chce mieć zwierzątko domowe? Zazwyczaj najpopularniejszy jest pies, ale często rodzice decydują się na mniej wymagającego pupila. Królik dla dziecka będzie dobrym rozwiązaniem. Zobaczmy, czego potrzebuje ten sympatyczny gryzoń i jak sprawić, by dziecko chciało o niego samodzielnie dbać.
króilik dla dziecka
Kupując jakiekolwiek zwierzątko domowe dla dziecka, zawsze trzeba się liczyć z tym, że to rodzice będą za nie odpowiedzialni i na dorosłych spadną obowiązki sprzątania klatki, zapewniania jedzenia, dbania o zdrowie pupila. A w przypadku gryzoni warto zawsze rozważyć dwa zwierzątka – po to, by było im razem raźniej. Jeśli więc nie masz czasu i ochoty zajmować się zwierzętami, to królik dla dziecka nie będzie dobrym pomysłem. Jeśli jednak wiesz, że chcesz rozpocząć przygodę z uczeniem dzieci obowiązków polegających na opiece nad pupilami, to tak – królik dla dziecka to jak najbardziej dobry pomysł.
Jest wiele ras królików i zanim zdecydujesz się na zakup lub adopcję, przejrzyj z dzieckiem w internecie zdjęcia królików po to, by zobaczyć, który podoba wam się najbardziej. Popularny jest królik miniaturka, czy królik baranek z uroczymi, oklapniętymi uszami. Niektórym być może przypadnie do gustu królik rasy Angora, który ma długą, zmierzwioną sierść. Jeśli lubicie zwierzęta dynamiczne, to być może dobrym wyborem będzie królik mini – o bardzo krótkiej i gładkiej sierści. Popularny jest też królik rasy Polish (Hermelin) o krótkich uszach i małym, spłaszczonym pyszczku.

Królik dla dziecka – ile kosztuje?

Króliki nie są drogie – za miniaturkę zapłacimy od około 150 do 300 zł. Potrzebna będzie klatka – to koszt około 200 zł. Klatka musi mieć wyściółkę – to koszt około 20 zł za opakowanie. Pupile muszą też mieć miski i poidełko, a by czuły się komfortowo, przyda się domek lub miejsce, w którym królik będzie mógł się schować. W budżecie musisz też przewidzieć wydatki na karmę, której koszt to w zależności od jakości od 10 do 40 zł za opakowanie.

Królik dla dziecka – powinien być zdrowy

Zanim kupisz lub zaadoptujesz królika, sprawdź, czy jest zdrowy. Powinien mieć gładką sierść, błyszczące oczy bez wydzieliny, a także czyste uszy. Na ciele nie może mieć żadnych ran świadczących o stanach zapalnych. Królik z chorobami to same problemy – małe gryzonie mają tendencję do grzybicy skórnej, którą leczy się bardzo trudno. Dlatego upewnij się przed zakupem, że zwierzę jest zdrowe i przebadane przez weterynarza.

Klatka dla królika

Króliki nie potrzebują wiele, aby ich życie było przyjemne. Istotne jest jednak, by wyposażenie klatki zachowane było w czystości, a podłoże, miski i miejsce odpoczynku były dla zwierząt komfortowe. Zasada obowiązująca w przypadku wszystkich małych gryzoni domowych mówi o tym, że im większa klatka, tym lepiej. Pupile, które mają mało miejsca i nieograniczony dostęp do jedzenia, mogą mieć tendencję do tycia. Dlatego im więcej będzie miejsca do biegania i ganiania się, tym będą zdrowsze i w lepszej formie. Wybieraj więc duże klatki, dostosowując je oczywiście do możliwości mieszkaniowych. Pamiętaj też, że klatka nie powinna stać w miejscach mocno nasłonecznionych, np. na poddaszu, które szybko się nagrzewa i nawet jeśli królik będzie miał dostęp do wody, to może mu być zbyt gorąco.

Podłoże dla królika

Króliki nie są wymagające – mogą używać podłoża dedykowanego innym gryzoniom, np. świnkom morskim czy chomikom. Najbardziej przyjazne i miękkie będą trociny. Powinny być świeże – należy je wymieniać maksymalnie co 3 dni. Dostępne są trociny zapachowe, które są całkowicie bezpieczne dla zwierząt, a pochłaniają zapach ich moczu i przyjemnie przy tym pachną. W sklepach zoologicznych często używa się trocin zbitych w drobne rurki, które rozsypują się, gdy zostaną zmoczone – króliki również mogą ich używać, natomiast dla zwierząt o delikatnych łapkach, np. dla świnek morskich, mogą być niebezpieczne, bo są twarde i mogą powodować powstawanie odcisków lub nawet rany.

Królik dla dzieci – nauczy odpowiedzialności i obowiązków

Posiadanie królika to doskonała okazja do nauczenia dziecka obowiązkowości i odpowiedzialności. Wszystkie gryzonie powinny mieć stały dostęp do świeżej wody, zwłaszcza jeśli zwierzę zostaje samo na cały dzień (lub dłużej), to poidło powinno mieć odpowiednio dużą pojemność lub można zamontować nawet dwa poidełka. Wodę należy uzupełniać jak najczęściej, najlepiej codziennie. Wspólnie ustal z dzieckiem i wpisz np. do planu zajęć, że to właśnie dziecko zajmuje się dbaniem o świeżą wodę oraz czystość w klatce dla królika. Młodszym dzieciom może być trudno samodzielnie posprzątać klatkę, dlatego warto je w tym wspierać. Ustalcie też porę karmienia pupila – najlepiej jest dawać karmę rano i wieczorem, a w ciągu dnia uzupełniać świeżymi warzywami. Królik powinien mieć też stały dostęp do siana, a latem można mu dawać zielona trawę. Zwierzątko będzie przeszczęśliwe, jeśli wypuścisz je do ogródka, żeby mogło sobie pobiegać, ale istnieje zagrożenie, że ucieknie lub schowa się w trudno dostępne miejsce, a także, że stanie się łupem drapieżnego ptaka. Dlatego lepiej zabezpieczyć królika, przykrywając go wierzchem klatki – zazwyczaj jest on zdejmowany.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.