Data publikacji:

Książka kucharska dla dzieci: jaką wybrać?

Dziecko nie chce jeść nowych potraw lub jest absolutnym niejadkiem? Można to zmienić. Sięgnij po dobrą literaturę kulinarną. Książka kucharska dla dzieci sprawi, że cała rodzina pokocha gotowanie. Polecamy najciekawsze książki kucharskie dla dzieci.
książka kucharska dla dzieci
Jedzenie i dzieci to czasem trudne połączenie. Wiele maluchów je tylko kilka ulubionych produktów, obawiając się nowych smaków. To jednak od dorosłych zależą nawyki żywieniowe, które będzie miała ich pociecha. Warto posiłkować się doświadczeniem zgromadzonym w książkach kucharskich dla dzieci. Jest wiele pozycji dla maluchów, jak np. „Kicia Kocia gotuje”, ale ciekawe książki kucharskie znajdziemy też dla przedszkolaków i nastolatków. Książka kucharska dla dzieci powinna leżeć w kuchni każdej rodziny, by uczyć, bawić i wspierać zdrowe nawyki żywieniowe. 

„Dzieci gotują. Wielka księga przepisów”, Agnieszka Górska, wydawnictwo Demart

Ta książka kucharska dla dzieci gwarantuje smaczne dania, uczy planowania i organizowania działań, a przy okazji zapewnia dobrą zabawę. Przy każdym przepisie zazwyczaj podane są ilości potrzebnych składników, a ich właściwe odmierzenie wielu dorosłym często sprawia problem. W tej książce wartości te podane są w jasny i przejrzysty sposób, np. w przeliczeniu na łyżki czy szklanki.
Młodzi kucharze znajdą tu też listę potrzebnych naczyń, garnków, noży czy łyżek. Z każdym przepisem związana jest też zawsze ciekawa historia. Ta książka to już kolejna z serii „Dzieci gotują”. Jeśli twoja rodzina nie je mięsa, możesz wybrać wersję wegetariańską pt. „Dzieci gotują wege”, a jeśli kochacie zdrowe wypieki, przyda się wersja „Dzieci gotują słodkości”.

„Gotowi, by gotować. Domowa kuchnia polska dla nastolatków”, Agnieszka Kręglicka, wydawnictwo Muchomor

To książka kucharska dla nastolatków, którzy chcą samodzielnie sprawdzić się w sztuce kulinarnej. Autorką książki jest Agnieszka Kręglicka, znana restauratorka i felietonistka kulinarna. Kręglicka poleca szczególnie klasyczne dania kuchni polskiej – podpowiada, jak wybierać regionalne produkty i wyjaśnia, czym są foodmiles – czyli „jedzeniokilometry”. To droga, jaką musi pokonać importowane jedzenie po to, byśmy mogli je jeść poza sezonem, np. pomidory w środku zimy lub cytrusy, które nie rosną w naszej szerokości geograficznej.
Książka bogata jest w wiele porad praktycznych, ułatwiających życie w kuchni, np. dowiemy się, jak skutecznie zahartować śmietanę lub z czego przygotować smaczny, domowy majonez. Wszystkie porady i przepisy podane są prostym językiem, zachęcającym do aktywności w kuchni. Warto wspomnieć też o doskonałej oprawie graficznej – za piękne i barwne fotografie odpowiada fotograf z Nowego Jorku, Kevin Demaria.

„Małe rączki w kuchni. Książka nie tylko kucharska”, Annabele Woolmer, wydawnictwo Mamania

Tę pozycję polecamy najmłodszym, którym spełniać się w kuchni pomogą rodzice. Jest ona skonstruowana tak, że gotowanie będzie całkowicie bezpieczne dla najmłodszych – w tej książce wszystko jest przyjazne maluchom: nie używa się tu piekarnika, gorących płyt ani ostrych narzędzi kuchennych. Za to przepisy pozwalają bawić się w gotowanie w taki sposób, w jaki najmłodsze dzieci najbardziej lubią – przez ugniatanie, mieszanie, przekładanie i przelewanie.
W książce znajdziemy też wiele porad dla rodziców alergików i niejadków. Autorka jest mamą dwójki dzieci, a gotowaniem zainteresowała się, gdy sfrustrowana próbowała przygotować coś szybkiego, zdrowego i jednocześnie smacznego wspólnie dziećmi. Nie znalazła jednak odpowiednich przepisów, które mogłyby samodzielnie wykonać dzieci, więc postanowiła sama napisać książkę.

„Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej”, Rotraut Susanne Berner i Dagmar von Cramm, wydawnictwo Dwie Siostry

Jeśli w twojej rodzinie pojawiły się kiedykolwiek książki z serii „Ulica Czereśniowa”, to ta książka kulinarna na pewno też skradnie serca dzieci. Występują tu znani z kamienic ulic Czereśniowej sympatyczni bohaterowie, którzy gotują zdrowo, naturalnie i w harmonii ze zmieniającymi się porami roku. Książka to kompleksowy przewodnik dla wszystkich, którzy chcą zacząć przygodę z gotowaniem.
Znajdziemy tu podstawy, które niezbędne są do rozumienia sztuki kulinarnej – autorki przystępnie wyjaśniają, do czego służą niezbędne narzędzia kuchenne i podpowiadają, jak ich używać – dzieci mają więc szansę poznać funkcje trzepaczki, obieraczki i drylownicy. Książka może zachęcić najmłodszych nie tylko do gotowania, ale też może być punktem wyjścia do rozmów o pochodzeniu produktów spożywczych, ich kupowaniu i przechowywaniu. 

„Jedzonko 2”, Fundacja Iskierka

Książka wydana przez Fundację Iskierka, która wspiera rodziny dzieci chorujących na nowotwory, to pozycja niezwykła. Trudno ją znaleźć w księgarniach, ale warto szukać, bo dochód z jej sprzedaży przeznaczany jest na wsparcie podopiecznych Fundacji Iskierka. Książka tak naprawdę skierowana jest do rodziców dzieci chorujących onkologicznie.
Znaleźć w niej można wiele ważnych informacji dotyczących przygotowywania posiłków, które jeść powinny dzieci chorujące. Książka ma też na celu zainspirowanie całej rodziny do znalezienia własnych sposobów na wspólne przyrządzanie smacznych i wartościowych posiłków. Pokazuje też wielką moc tego, co ląduje na naszych talerzach oraz że warto ją wykorzystać do zdrowienia.
Zdjęcie: Unsplash
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.