Data publikacji:

Książki fantasy dla młodzieży: polecane tytuły

Książki fantasy dla młodzieży to doskonały sposób, by rozpalić w nastolatkach miłość do czytania. Wiele osób nie docenia potęgi, jaką mają książki fantastyczne, uważając je za nic nieznaczące bajki. Tymczasem dla wielu osób to właśnie taka literatura była kluczem do poznania mnóstwa innych, ciekawych pozycji, mających wpływ na resztę ich życia. Mając na uwadze to, że w dzisiejszych czasach często trudno zdecydować się na konkretną książkę ze względu na mnogość wyboru, postanowiliśmy sporządzić krótką listę świetnych książek fantasy dla młodzieży.
Znajdziecie tu dobrze znane klasyki, które możecie polecić swoim nastoletnim dzieciom, oraz mniej znane, choć równie wspaniałe pozycje. Oto nasz miniranking książek fantasy dla młodzieży!
książki fantsay dla młodzieży

Polecane książki fantasy dla młodzieży

Jakie będą ciekawe książki dla młodzieży? Wśród nich niewątpliwie znajdzie się miejsce dla powieści fantasy. Zobacz, po jakie tytuły dla nastolatków warto sięgnąć.

Klasyka zawsze się broni, czyli Harry Potter

Najlepsze książki fantasy? Nie może wśród nich zabraknąć cyklu Rowling. Harry Potter i jego przygody podbiły serca dzieciaków urodzonych w latach dziewięćdziesiątych. Zawładnęły też umysłami wielu dorosłych. Był jednak taki moment, kiedy wiele osób odstawiło dzieła J. K. Rowling na półkę i zapomniało o magicznych przygodach nastoletniego czarodzieja oraz jego przyjaciół.
Na szczęście w ostatnim czasie książki o przygodach Harry’ego Pottera ponownie zyskują popularność, chociażby dzięki nowym wydaniom na dwudziestolecie ich publikacji w Polsce.
Na historię Harry’ego Pottera składa się aż siedem tomów plus dodatkowa – ósma część, będąca scenariuszem do przestawienia teatralnego, napisana we współpracy z J. K. Rowling. Książki opowiadają o życiu młodego czarodzieja, jego drodze ku dorosłości, która nie jest usłana różami, oraz walce ze złem. W tych powieściach odnajdziemy oczywiście mnóstwo magii, ale też nauki o przyjaźni, zaufaniu czy nadziei. Z pewnością każdy fan książek fantasy dla młodzieży znajdzie w nich coś dla siebie.

Polskie książki fantasy dla młodzieży, czyli Felix, Net i Nika

Polska fantastyka także ma coś ciekawego dla młodzieży. Książki o Felixie, Necie i Nice autorstwa Rafała Kosika często uznawane są za polską odpowiedź na Harry’ego Pottera. Bohaterowie książek mieszkają w Warszawie i mierzą się z trudnym okresem swojego życia, jakim jest gimnazjum. Nie jest to jednak zwyczajna opowieść o nastolatkach.
Felix, Net i Nika w każdej z książek wplątywani są w tarapaty o nadprzyrodzonym podłożu. Muszą mierzyć się z niezwykle realistycznymi snami, stawiają czoła międzygalaktycznym problemom, a nawet mierzą się z potencjalnym końcem świata. Dużą zaletą tych pozycji jest fakt, że rozgrywają się one w scenerii znanej polskim nastolatkom – akcja toczy się bowiem w realiach naszego kraju.
Do tej pory ukazało się 15 tomów przygód Felixa, Neta i Niki. Wszystkie wypełnione są nie tylko przygodami, lecz także ważnymi wartościami, takimi jak przyjaźń, wzajemne zaufanie, pomoc i wsparcie. Pierwsza z serii książek stała się także lekturą szkolną – „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”.

„Eragon” - książka fantasy dla wielbicieli smoków

„Eragon” Christophera Paoliniego to książka fantasy dla młodzieży, która przepada za smokami, walką dobra ze złem i wszelkimi elementami fantastycznego świata. Jeśli twoja pociecha jest fanem Śródziemia i bohaterów J. R. R. Tolkiena, prawdopodobnie również dobrze odnajdzie się wśród książek Paoliniego.
„Eragon” to pierwsza z serii książek o chłopcu wychowanym przez wujostwo, który pewnego dnia odkrywa, że smoki nie tylko istnieją naprawdę, ale też mogą być ogromnymi sprzymierzeńcami człowieka. Na nastolatków, którzy zakochają się w świecie wykreowanym w „Eragonie”, czekają kontynuacje pełne magii: „Najstarszy”, „Brisingr”, „Dziedzictwo” oraz „Widelec, wiedźma i smok”.

„Switch”, czyli sprawdź, co piszczy w świecie dorosłych

Kolejną polecaną książką fantastyczną dla młodzieży jest „Switch” Christiana Bienieka. Tym razem mamy do czynienia z pojedynczą publikacją. Książka ta opowiada historię Marvina – zwykłego nastolatka, który na co dzień zajmuje się tym, co młodzież lubi najbardziej, czyli życiem towarzyskim, gwiazdami, dziewczynami i innymi rozrywkami.
Pewnego dnia jednak następuje tytułowy „Switch”, czyli „przełączenie” i nasz bohater budzi się w ciele swojego nauczyciela od historii. Dzięki temu Marvin ma szansę na poznanie świata dorosłych. Dowiaduje się, jak to jest, gdy koniecznością staje się codzienna praca, a randki wcale nie wyglądają jak te z młodzieżowych seriali. To wspaniała pozycja, okraszona elementami fantastycznymi i nietuzinkowym humorem!

Współczesna opowieść o bogini – „Freja”

„Freja” autorstwa Matthew Laurence’a to niezwykle wciągająca historia. Tytułowa Freja to bogini miłości, piękna, wojny, śmierci oraz magii. Przez wieki była czczona i wielbiona – do takiego stanu rzeczy przywykła. Tymczasem świat wokół niej diametralnie się zmienił, co Freja przyjmuje z wielkim trudem. Czasy, kiedy była kochana, stały się historią. Obecnie Freja zamieszkuje w szpitalu psychiatrycznym na Florydzie w Stanach Zjednoczonych i niestrudzenie czeka aż znów ktoś uwierzy w to, że jest prawdziwą boginią. Jednak XXI wiek nie jest zbyt łaskawy dla mitycznych stworzeń.
Książka opowiada historię bohaterki, która za wszelką cenę próbuje odzyskać utraconą sławę i pozycję. Lektura gwarantuje godziny świetnej zabawy dla każdego nastolatka, który uwielbia fantastyczne historie.
To tylko nieliczne z mnóstwa książek fantasy dla młodzieży, które znajdziemy na rynku wydawniczym. Mamy nadzieję, że nasze propozycje przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym fanom fantastyki. Większość ze wspomnianych pozycji stanowią serie książek, od których nie sposób się oderwać. Dzięki nim nastolatkowie nie tylko zyskają godziny rozrywki, lecz także mogą wyciągnąć cenną naukę na resztę życia.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.