Data modyfikacji:

Książki o wychowaniu – polecane tytuły

Każdy rodzic jest ekspertem w wychowaniu własnego dziecka. Warto jednak czasem wesprzeć się literaturą napisaną przez fachowców. Oto przegląd najciekawszych i najbardziej wartościowych tytułów, z których dowiesz się, jak dbać o dobrą relację z dzieckiem w duchu rodzicielstwa bliskości.

Polecane książki o wychowaniu dzieci:

„Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe”, Alfie Kohn, wyd. MiND

Od dawna wiadomo, że kary, tak samo jak i nagrody kreują motywację zewnętrzną u dzieci i w procesie wychowawczym komplikują jedynie zachowanie dzieci. Choć krótkotrwałe efekty, zarówno karania, jak i nagradzania widać od razu, to jednak nie przynoszą one oczekiwanych efektów długofalowych.

Autor jest amerykańskim badaczem interdyscyplinarnym, specjalizuje się w tematyce edukacji i wychowania. Słynie ze swojego krytycznego podejścia do ocen w szkole i rywalizacyjnego nauczania. W książce udowadnia, że nagradzanie oparte jest na tym samym schemacie, co karanie, krytykuje także metody postępowania w sytuacjach problemowych z dziećmi, m.in. odosabnianie, gdy sprawiają kłopoty.

„Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną”, Joanna Steinke Kalembka, wyd. Samo Sedno

Poradnik ten również odrzuca stosowanie nagród i kar oraz podpowiada, jak kreować u dzieci motywację wewnętrzną, by same chciały osiągać różne cele. Autorka dowodzi, że właśnie motywacja wewnętrzna jest kluczowa. Za jej sprawą dziecko z własnej woli chce coś robić. Młody człowiek uczy się dzięki niej ważnych rzeczy:
  • kreatywności i otwartości,
  • elastyczności myślenia,
  • większego zaangażowania i zainteresowania pracą,
  • dowiaduje się, jak mieć satysfakcję z uczenia się,zyskuje też poczucie szczęścia.
Autorka, Joanna Steinke-Kalembka, jest psychologiem i psychoterapeutką, wspiera dzieci i rodziców w radzeniu sobie z emocjami i uczy, jak odbudowywać poczucie własnej wartości.

„Fińskie dzieci uczą się najlepiej”, Timothy D. Walker, Wydawnictwo Literackie

Tytuł tej książki jest rozwinięty i brzmi: „Co możemy zrobić, by nasze dzieci były szczęśliwe, lubiły siebie i wierzyły w szkołę?” i właściwie wyjaśnia wszystko, co autor uznał za najważniejsze w rozwoju i wychowaniu dzieci w kontekście szkoły. Timothy D. Walker był nauczycielem w amerykańskiej szkole, ale związał się z Finką i wyjechał do Finlandii, gdzie zaczął pracę w szkole podstawowej.

Zderzenie jego dotychczasowego doświadczenia z amerykańskiej rzeczywistości z podejściem do dzieci fińskich nauczycieli było początkowo szokujące. Z czasem jednak autor doszedł do wniosku, że np. brak prac domowych, ocen i cotygodniowe spotkania nauczycieli mają sens, ponieważ dzieci, które uczył, rzeczywiście chętniej chodziły do szkoły i po prostu ją lubiły. Jego książkę możesz bez obaw podarować wychowawcy swojego dziecka.  

„Dziecko z bliska idzie w świat”, Agnieszka Stein, wyd. Mamania

To już trzecia książka psycholożki, która wspiera rodziców pracujących nad stworzeniem jak najlepszej relacji z dzieckiem w duchu rodzicielstwa bliskości. Poprzednie - „Dziecko z bliska” oraz „Potrzebna cała wioska” podpowiadały rodzicom rozwiązania różnych problemów wychowawczych z dziećmi w wieku przedszkolnym.

Książka, którą polecamy, koncentruje się na rozwoju dziecka w pierwszych latach szkoły, opisując najczęściej spotykane problemy w życiu dziecka – adaptację szkolną, relacje z rówieśnikami, problem odrzucenia dziecka, a także kwestie dziecięcej seksualności.

Tej ostatniej kwestii autorka poświęca znacznie więcej miejsca w książce „Nowe wychowanie seksualne” wydanej w 2019 roku również w wydawnictwie Mamania, które specjalizuje się w tytułach w duchu rodzicielstwa bliskości.

Uzupełnij wiedzę!

Do książek hołdujących wychowaniu w duchu rodzicielstwa bliskości warto dodać jeszcze następujące pozycje:

  • Self Reg” i „Self Reg w szkole”, napisane przez Stuarta Shanekra, które podpowiadają, jak radzić sobie z trudnymi emocjami i stresem,
  • „Twoje kompetentne dziecko”oraz „Nie z miłości” wybitnego duńskiego psychologa Jespera Juula,
  • „Dialog zamiast kar” polskiej terapeutki Zofii Żuczkowskiej, która uczy m.in. jak w sytuacjach konfliktu używać języka bliskości i porozumienia bez przemocy.