Data publikacji:

Kiedy dziecko panicznie boi się wizyt u lekarza

Autor: Justyna Mazur

Mały Dziedzic uwielbiał - jak zresztą teraz jego siostra - chodzić do lekarza. Sam otwierał szeroko buzię, dawał sobie zaglądać do uszu, a na widok stetoskopu dziarsko zadzierał koszulkę. Wystarczyło jedno nieprzyjemne badanie - endoskopia nosa - by wizyta w przychodni była koszmarem.   

Dużo czasu zajęło nam wychodzenie z tej traumy - bardzo pomocne okazały się książki, które polecam Wam poniżej. Nie wszystkie są perełkami edytorskimi, nie wszystkie mają teksty, które mi się podobają, ale w tym wypadku lektura nie miała być wielką intelektualną przygodą, a zwykłym odczarowaniem białego kitla. Udało się!

Wiecie, dlaczego Dziedzic tak bardzo zapamiętał nieprzyjemną wizytę, a później nie dał się dotknąć nawet swojej ukochanej pani doktor? Bo tego dnia nawalił nie tylko badający go lekarz, ale i ja - jako matka. Zgodziłam się na badanie wbrew jego woli, ba - nawet go do niego zmusiłam, mocno trzymając. To było fatalne posunięcie. Badanie nie było aż tak bardzo pilne, mogliśmy je po prostu odłożyć i wyjść, zamiast wykonywać na siłę. Ostatecznie zmieniliśmy lekarza i kolejne oglądanie migdałów było o wiele bardziej przyjemne i komfortowe - zarówno dla Dziedzica, jak i dla mnie.

Oswoić się na nowo z gabinetem lekarskim pomogła mu też nasza pediatra - za każdym razem cierpliwie czekała aż pozwoli się zbadać, pozwalała wypisywać recepty i badać misie. I tak na kilku kolejnych wizytach. Cudowna kobieta!

Lądowanie rinowirusów, Wojciech Feleszko; od 18,67 zł; Autorem zabawnych tekstów, naszpikowanych wiedzą z zakresu medycyny, jest dr Wojciech Feleszko - lekarz pediatra z krwi i kości, na co dzień pracujący z chorymi dziećmi w Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Działdowskiej w Warszawie. W przyjazny, dowcipny i obrazowy sposób opisuje przebieg przeziębienia.

Wojtuś u lekarza; od 7,12 zł; Wojtuś jest chory. Boi się wizyty u lekarza. Jak wytłumaczyć mu, co będzie się działo w gabinecie? Jak skłonić go do przyjmowania leków?

Franklin idzie do szpitala, od 5,12; Ukochany przez dzieciaki żółw staje się na kilka dni pacjentem. Jak sobie poradzi?

Moje ciało, od 25,39 zł; książka z okienkami o tajnikach ludzkiego ciała

Lean Toys, zestaw lekarski, od 27 zł

Ses Creative, zestaw małego lekarza z kitlem, 109 zł

Wader, zestaw mały doktor, od 49 zł