Data modyfikacji:

Letnia wyprawka dla noworodka

Już niebawem twoja rodzina powiększy się – czas na skompletowanie letniej wyprawki dla noworodka. Co wybrać, by w pierwszych dniach życia zapewnić małemu człowiekowi komfort i bezpieczeństwo? Podpowiadamy!
O tym, że pojawi się nowy człowiek, wiemy zazwyczaj dużo wcześniej, dlatego możemy dobrze zaplanować wydatki. Dobrze przemyślana wyprawka dla niemowlaka to wydatek, który możesz rozłożyć na kilka miesięcy.

Po pierwsze – torba do szpitala dla...wszystkich

Pierwsza wyprawka noworodka to torba do szpitala. Nawet jeśli twój poród będzie domowy, to i tak musisz mieć zestaw niezbędnych artykułów. Rodzi cała rodzina, dlatego w torbie powinny znaleźć się rzeczy dla wszystkich jej członków:

Dla dziecka:
– bawełniane body i pajacyki – po 4 sztuki
– dwie czapeczki
– ochraniacze na dłonie i skarpetki – kilka par
– pieluszki tetrowe – kilka sztuk
– pieluszki jednorazowe – 20 sztuk
– otulacz, kocyk
Dla matki:
– koszule nocne – jedna na poród, pozostałe na każdy dzień pobytu w szpitalu, najlepiej rozpinane lub dla matek karmiących,
– szlafrok lub dres, bielizna osobista – pięć par majtek lub majtki jednorazowe,
– podpaski poporodowe, wkładki laktacyjne,
– przybory toaletowe, klapki pod prysznic, ręczniki,
– herbata laktacyjna i/lub laktator,
– woda, suche przekąski (chrupki kukurydziane, wafle ryżowe),
– dokumenty – dowód osobisty, karta przebiegu ciąży.

Dla ojca: Wygodne ubranie, buty na zmianę, jedzenie i woda do picia.

Niemowlę w domu

Kiedy maleństwo przyjedzie do domu, to najważniejsza będzie dla niego bliskość opiekunów i jedzenie. Przyda się jednak kilka sprzętów i artykułów, które ułatwią życie całej rodzinie. Oto domowa wyprawka dla noworodka:
• Ubranka: body, pajacyk, czapeczka
Jeśli twój potomek rodzi się w ciepłych miesiącach, nie potrzebujesz zimowych ubrań. Wystarczą lekkie body i pajacyki. Najwygodniejsze w zakładaniu będą body z zapięciem bocznym – ułatwi ono zakładanie. W letniej wyprawce dla noworodka powinny znaleźć się kaftaniki i śpioszki na szelki lub ze ściągaczem w pasie oraz kilka czapeczek – nawet w upał niemowlę powinno mieć nakrycie głowy. Na gorące dni przydadzą się rampersy, czyli pajacyki bez stóp. Pamiętaj, by nowe ubranka uprać i uprasować.
• Pieluszki: tetra, bambus, czy jednorazowe?
Obecnie wracamy do naturalnych sposobów pielęgnacji, a pieluszki tetrowe doskonale się w ten nurt wpisują. Są miękkie, nie podrażniają dziecięcej skóry. Kupisz je w zestawach, a szczególnie polecane są te polskiej marki Motherhood. Są bezpieczne, mają atesty i certyfikat Oeko-Tex Standard. Możesz też wypróbować wielorazowe wkłady bambusowe. To chłonna tkanina, którą wymienia się w specjalnych majtkach z kieszonką. Pieluszki wielorazowe trzeba oddzielnie prać w specjalnych płatkach lub płynach. A jeśli wolisz rozwiązania szybkie i nowoczesne, wybierz klasyczne jednorazówki, najlepiej ekologiczne, by zminimalizować ryzyko podrażnień.
• Kosmetyki: krem i emolient
Delikatna skóra maleństwa wymaga szczególnej pielęgnacji. Potrzebny będzie krem łagodzący do pupy, oliwka do ciała, płyn do kąpieli. Dla noworodków polecane są szczególnie emolienty, czyli kosmetyki, które nawilżają i jednocześnie natłuszczają skórę. Dobrej jakości serie ma francuska marka Mustella, ale też polska Skarb Marki. Na podrażnienia pieluszkowe przyda się krem Linomag. Zawsze sprawdzaj, czy kosmetyk może być używany od pierwszych dni życia dziecka.
• Meble: łóżeczko, kołyska, wanienka, przewijak
W pierwszych dniach życia niemowlę nie potrzebuje swojego pokoju i łóżeczka. Z powodu częstych karmień i pobudek związanych z dolegliwościami układu pokarmowego, który przystosowuje się do nowego otoczenia, maluch śpi najczęściej z mamą lub blisko niej. Nie potrzebuje pościeli, za to przyda się otulacz, którym ciasno go owiniesz – będzie się czuł jak w brzuchu mamy, dzięki czemu spokojniej zaśnie. Zaopatrz się też w przewijak, np. nakładany na łóżeczko. Obok powinny się znaleźć kosmetyki, pieluszki i ubranka. Potrzebna będzie wanienka lub wiaderko kąpielowe, w którym dziecko układa się w pozycji pionowej, a główkę opiera na oparciu – takie ułożenie działa na nie odprężająco. Po kąpieli owiń maluszka w miękki ręcznik kąpielowy.
• Wózek czy chusta?
Na koniec – transport nowego człowieka. By bezpiecznie wrócił do domu, potrzebuje fotelika-kołyski – rozmiar 0-13 kg. Solidne foteliki ma marka MAXI-COSI. Zwolennicy nurtu rodzicielstwa bliskości zalecają, by na początku zrezygnować z wózka na rzecz chusty. Może być elastyczna, potem – nosidełko lub tkana. Jeśli jednak wolisz tradycyjny wózek głęboki, dopasuj go do tras, którymi się poruszasz. Idealne wózki miejskie to te marki MUTSY – lekkie i wygodne. Modne są też wózki w stylu retro.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska