Data modyfikacji:

Jak wybrać łóżko dziecięce dla niemowlaka?

Łóżko dziecięce to jeden z najważniejszych punktów na zakupowej liście przyszłych rodziców. Zakup warto dokładnie przemyśleć – łóżeczko posłuży maluchowi przez najbliższe lata życia. Co warto wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup łóżeczka?
Od liczby dostępnych w sklepach modeli łóżek dziecięcych dla niemowlaków, może zakręcić się w głowie. Można przebierać w meblach tradycyjnych lub tych o nieco bardziej ekstrawaganckim charakterze. Niezależnie od stylu, w jakim zostało wykonane łóżko dla dziecka, podczas zakupu należy kierować się kryteriami, które decydują o bezpiecznym i wygodnym śnie malucha. Wygląd mebla, powinien pozostawać kwestią drugorzędną.

Zasady wyboru łóżeczka dziecięcego

Jeśli gubisz się w ofertach łóżek dla dzieci, spokojnie – przeanalizuj poniższe czynniki, a poszukiwania okażą się znacznie łatwiejsze. Oto, o czym młodzi rodzice powinni pamiętać, kupując łóżeczko dla swojej pociechy.

Regulacja poziomu łóżeczka dla niemowlaka

Dobre łóżko dla dziecka posłuży mu przez kilka lat. Grunt to opcja regulacji poziomu mebla. Noworodki mogą spać na wyższym poziomie, co ułatwi rodzicom zajmowanie się nimi. Z biegiem czasu, poziom łóżeczka można obniżać – okaże się to przydatne, gdy dziecko będzie bardziej ruchliwe.

Z czego powinno być wykonane łóżko dla dziecka?

Najlepiej zdecydować się na łóżeczko dziecięce wykonane z dobrej jakości drewna – takie z pewnością przetrzyma wiele. Zrezygnuj z łóżeczek wykonanych z tworzyw sztucznych ani z płyt wiórowych. Dobrze, jeśli łóżko dla dziecka jest niemalowane – jak wiadomo, maluchy, które ząbkują, gryzą dosłownie wszystko.

Opuszczany bok lub usuwane szczebelki

Możliwość utworzenia luki w łóżeczku przyda się, gdy dziecko będzie mogło wychodzić z niego samodzielnie.

Jaki materac wybrać do łóżka dziecięcego?

Bardzo ważną kwestią pozostaje dobór odpowiedniego materaca. Dobrym wyborem będzie ten wykonany z pianki, hipoalergiczny. Zaopatrz się również w folię ochronną na materac, która zapobiegnie jego zanieczyszczeniu, gdy pieluszka zawiedzie.

Ochraniacze na szczebelki

Gdy tylko dziecko zacznie się intensywniej ruszać, ochraniacze na szczebelki łóżka okażą się koniecznością. Zapobiegną ewentualnym urazom.

Jakie dodatki kupić do łóżka dziecięcego?

W łóżku malucha, powinno być możliwie jak najmniej dodatków. Na początku, możesz ustawić w nim kilka, ulubionych zabawek. Nie wkładaj poduszek, kołderek czy koców do łóżeczka – małe dziecko może zakryć sobie nimi twarz i ograniczyć tym samym dostęp powietrza. Na tego typu dodatki, czas przyjdzie, gdy dziecko zyska szerszy zakres ruchów.

Baldachim nad łóżeczkiem dla niemowlaka – tak czy nie?

Baldachim nad łóżkiem dziecięcym to dobry pomysł – pozwoli osłonić malucha w trakcie drzemki w słoneczny dzień. Pamiętaj, aby bardzo starannie go zamontować. Istotne jest również regularne pranie materiału, z jakiego został wykonany.

Karuzela nad łóżeczkiem dziecięcym

Karuzela nad łóżkiem dla dziecka to nie tylko estetyczny dodatek. Jej rolą jest pobudzenie zmysłów malucha, poprzez bodźce wzrokowe i słuchowe. Dodatkowo, karuzela okazuje się cennym wsparciem podczas usypiania maluszka.

Co to jest kosz Mojżesza?

Kosz Mojżesza w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością. To wiklinowe, lekkie i mobilne łóżeczko dziecięce, które w kilka chwil może zamienić się w klasyczną kołyskę. To dobre rozwiązanie dla rodziców, którym zależy na łatwym przenoszeniu łóżeczka z miejsca na miejsce.
Kupując łóżeczko dziecięce, zwróć uwagę na cechy, które przełożą się na wygodę i bezpieczeństwo twojej pociechy. To zdecydowanie ważniejsze od aktualnych trendów dotyczących wystroju dziecięcego pokoju!
Autorka: Joanna Stanuch