Data publikacji:

Mądre prezenty na komunię: najlepsze propozycje

Zastanawiacie się, z jakiego komunijnego prezentu ucieszy się każdy mały chłopiec i dziewczynka? Nie chcecie jednocześnie kupować kolejnych zabawek czy gadżetów, które za chwilę się znudzą? W takim razie przeczytajcie poniższy poradnik. Podpowiadamy w nim, jakie mądre prezenty na komunię warto kupić dziecku. Zapraszamy do lektury!
mądre prezenty na komunię

Mądre prezenty na komunię, czyli jakie?

Co to znaczy, że dziecko dostało mądre prezenty na komunię? Chodzi o to, aby upominki wręczane dzieciom były przemyślane i służyły im na długo lub skłaniały do pewnych refleksji. Mądrym i przemyślanym prezentem na komunię będą chociażby upominki rozwijające pasje dziecka, np. szycie, gotowanie czy pasje czysto sportowe. Ponadto mądrym prezentem będzie to, co przyda się dziecku do nauki i zgłębiania wiedzy. A także to, co posłuży mu latami i będzie praktyczne.
Co nie jest mądrym prezentem na komunię? Kolejne zabawki, gadżety, które za chwilę się znudzą, np. śmieszna skarbonka czy uciekający budzik, a także rzeczy, które małe dziecko ze względu na swój wiek nie będzie w stanie docenić, np. bardzo droga biżuteria z diamentami. Jeśli chcesz kupić dziecku przemyślany prezent, to unikaj też wręczania drobnych akcesoriów tj. ubrania czy buty.
Pamięta też, że mądry prezent to taki, który jest skonsultowany z rodzicami dziecka. Dotyczy to zwłaszcza kontrowersyjnych prezentów tj. podarowanie dziecku zwierzątka, kupienie quada lub drogiego telefonu. Jeśli więc nie jesteście pewni, czy rodzice dziecka zaakceptują wasz prezent, to najlepiej się z nimi skonsultować i omówić tę kwestię.

Mądre prezenty na komunię - przemyślane propozycje

Zatem jakie mądre prezenty na komunię warto rozważyć? Zerknij do naszej poniższej listy. Znajdziesz w niej wiele inspiracji, które są dobrze przemyślane, a ponadto z pewnością przypadną do gustu każdemu dziecku.

Zegarek

Zegarek to klasyczny prezent komunijny. Nie mniej jednak w dzisiejszych czasach, kiedy nawet dzieci mają smartfony, taki upominek wydaje się być przeżytkiem. Czy na pewno? Wszystko zależy od tego, jaki zegarek kupicie dziecku. Przede wszystkim dzieciom nie polecamy kupować zegarków zbyt drogich i takich na bransolecie skórzanej lub z prawdziwego złota czy srebra. Dziecko, które nosi zegarek na co dzień, może łatwo taki upominek zniszczyć. O wiele lepiej sprawdzą się zatem zegarki sportowe lub popularne dziecięce smartwatche.
Wydaje wam się, że smartwatch dla dziecka nie jest zbyt racjonalnym prezentem i że to bardziej gadżet, który jest niepotrzebny? Nic bardziej mylnego. Współczesne smartwatche dla dzieci mają szereg przydatnych aplikacji i funkcji, np. GPS, do namierzenia dziecka, kiedy to długo nie odbiera telefonu. Takie smartwatche mają też dedykowane przyciski, które po naciśnięciu natychmiast wysyłają powiadomienie do rodziców lub opiekunów, że dziecko jest w niebezpieczeństwie lub potrzebuje pomocy. W czasach, kiedy dzieci często same chodzą do szkoły i z niej wracają, takie funkcje będą dla rodziców szalenie przydatne i pozwolą spać spokojniej.
Ponadto podobne smartwatche mają też aplikacje uwielbiane przez dzieci, np. do mierzenia swojej aktywności fizycznej czy zabawne gry idealne w przerwach od nauki.

Rower/rolki/deskorolka

Prezent, który zachęca dziecko do spędzania czasu nie świeżym powietrzu to zawsze mądry prezent. Rower przyda się każdemu maluchowi. Dziecko już go ma? Postawcie na rolki lub wrotki. Świetnie sprawdzi się także deskorolka. Jazda na niej to też forma sportu, a dla wielu dzieci w wieku szkolnym własna deska to spełnienie marzeń.

Teleskop/mikroskop

Dziecko, któremu kupujecie prezent, ma zacięcie naukowe? Interesuje się przyrodą lub kosmosem? W takim razie idealnym prezentem okaże się teleskop lub mikroskop. Dla dziecka to ogromna frajda odkrywać kolejne gwiazdy czy planety i uczyć się kosmosu lub poznawać mikroświat otaczający nas każdego dnia. Takie prezenty rozbudzają dziecięce pasje, które nierzadko rozwijają się też w dorosłym życiu.

Gry planszowe dla całej rodziny

Szukacie komunijnego upominku z niższej półki cenowej? Kupcie gry planszowe. Postawcie na planszówki angażujące, które rozbudzają kreatywność i nierzadko uczą czegoś nowego, np. zagadnień z obszaru historii, biologii czy przyrody. Ponadto z takiego prezentu skorzysta cała rodzina. Planszówki to nie tylko świetny sposób na spędzenie wolnego czasu z dala od komputera czy ekranu smartfona, ale także idealny pretekst do zacieśnienia rodzinnych więzi.

Mądra książka na komunię

Mądry prezent na komunię? Zdecydowanie książka. Książki polecamy jednak kupować dzieciom, które lubią czytać. W końcu prezent ma sprawiać dziecku radość i odpowiadać na jego pasje.
Jaką książkę wybrać? Zapomnij o encyklopedii czy słownikach. Kup książkę do czytania, ale taką, która przy okazji czegoś uczy. Sprawdzą się poradniki o dojrzewaniu napisane specjalnie z myślą o dzieciach. Ciekawe komiksy opowiadające w intrygujący i nowoczesny sposób historię Polski czy książki z efektami 3D uczące o biologii, geografii, kosmosie czy przyrodzie. Książka ma być dla dziecka zachęcająca, więc powinna być też dopasowana do jego upodobań. W końcu dziecko zainteresowane kosmosem nie zawsze będzie chciało czytać lektury dotyczące historii.

Telefon komórkowy lub laptop

To jeden z tych prezentów, który należy skonsultować z rodzicami. Ci nierzadko nie kupują swoim dzieciom smartfonów i pozwalają korzystać z komputera tylko do lekcji. Jeśli jednak otrzymacie zgodę, to smartfon czy komputer mogą przydać się dziecku na wiele różnych sposobów, np. do nauki. Kupując taki sprzęt, warto zadbać o odpowiednie oprogramowanie z kontrolą rodzicielską. Możecie też zainstalować programy, które w konkretnych godzinach, np. odrabiania lekcji, nie pozwolą dziecku wejść na strony z grami itp. Możliwości jest naprawdę wiele. A to wszystko po to, aby nakierować dziecko na to, czego potrzebuje i jednocześnie ciągle go nie kontrolować.
Kupując laptop, warto też dokupić interesujące gry, np. do nauki języków czy innych dziedzin.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.