Data modyfikacji:

Jaka maść na stłuczenia dla dzieci? Jaki żel na opuchliznę i urazy?

Mamo, tato, boli! Słyszeli to wszyscy rodzice ciekawych świata dzieci i to nie raz. Stłuczenia, choć niegroźne, często są bardzo bolesne, a fioletowe siniaki nie pozwalają dziecku zapomnieć o niedawnym wypadku. Na szczęście dostępne są bezpieczne preparaty dla dzieci, które przyspieszą proces gojenia. Sprawdź, co na stłuczenie u dziecka jest najlepsze, i poznaj domowe sposoby na stłuczenia u dzieci. Przeczytaj.
maść na stłuczenia dla dzieci

Co na stłuczenia u dzieci?

Masz pełne energii dziecko, którego wszędzie jest pełno? Jeśli tak, stłuczenia, otarcia i siniaki są ci dobrze znane. Dziecięce zabawy praktycznie nie mogą się bez nich obejść, zwłaszcza jeśli odbywają się na świeżym powietrzu. Znasz zapewne przysłowie „jak się nie przewróci, to się nie nauczy”. Trudno zabraniać naszym pociechom aktywności, które dają im mnóstwo frajdy, pozwalają się uczyć i rozwijać nowe umiejętności. Poza tym małe dzieci często doznają urazów wskutek niewykształconej jeszcze koordynacji ruchowej.
Z tych powodów każdy przezorny rodzic powinien zaopatrzyć apteczkę w podstawowe środki pierwszej pomocy na wypadek stłuczeń, opuchlizny i tym podobnych częstych dziecięcych urazów. Sprawdź, jakie preparaty sprawdzą się w tym celu najlepiej.

Najczęstsze urazy u dzieci

Wśród najczęstszych stłuczeń u dzieci można wyróżnić:
  • stłuczenie kolana,
  • stłuczenie łokcia,
  • stłuczenie czoła,
  • stłuczenie palca,
  • stłuczenie głowy.
  • Jak już wspomnieliśmy, do stłuczeń najczęściej dochodzi podczas zabawy, a także wtedy, gdy rozbrykane dziecko po prostu nie zauważy przeszkody na swojej drodze. Większość stłuczeń nie wymaga interwencji lekarskiej i zaleczy się samoistnie. W niektórych przypadkach nie należy jednak zwlekać z wizytą u lekarza.
  • Stłuczenie głowy z towarzyszącym mu guzem powinno wzbudzić niepokój rodzica, kiedy dziecko skarży się na ból, zawroty głowy, nudności, dezorientację. Mocne stłuczenie głowy może skutkować wstrząśnieniem mózgu.
  • Stłuczone kolano, czyli jeden z najczęstszych dziecięcych urazów, powinno zostać obejrzane przez lekarza, gdy uraz istotnie utrudnia dziecku chodzenie. Silny ból i zasinienie może zwiastować poważniejszy problem, taki jak uraz stawu. Podobną czujność zachowaj, jeśli twoje dziecko stłukło sobie łokieć.
  • Jeśli twoje dziecko stłukło sobie palec, również bacznie obserwuj proces jego gojenia. Zwykłe stłuczenie można łatwo pomylić z wybiciem, które u dzieci nieraz wymaga czasowego usztywnienia palca.
  • Objawy stłuczenia u dziecka

    Uraz, jakim jest stłuczenie, można bardzo łatwo rozpoznać. Świadczą o nim:
  • krwawy wylew podskórny, czyli siniak,
  • kbrzęk stłuczonej okolicy,
  • bolesność,
  • podniesienie temperatury skóry w miejscu urazu,
  • wrażliwość na dotyk.
  • Pierwsza pomoc w urazie

    Zwykły upadek podczas zabawy to zazwyczaj nic strasznego. Pamiętaj jednak, aby po jego wystąpieniu obejrzeć miejsce urazu.
    Jeśli doszło do skaleczenia lub otarcia skóry, przemyj ranę chłodną wodą, a następnie zastosuj środek do dezynfekcji. Dobrym rozwiązaniem okaże się zwykła woda utleniona lup Octenisept. Następnie ranę należy zabezpieczyć plastrem z opatrunkiem.
    Jeśli krwawienie nie chce ustać, a brzegi rany są poszarpane i nierówne, zabierz dziecko do lekarza. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się założenie szwów.

    Co na stłuczenie u dziecka jest najlepsze?

    W aptekach znajdziesz wiele produktów, które doskonale sprawdzą się w przypadku bolesnych stłuczeń. Niestety nie wszystkie nadają się dla dzieci.
  • Substancje czynne w takich preparatach często dają efekt przeciwzapalny i przeciwbólowy, ale ich ilość jest odpowiednia w przeliczeniu na masę ciała dorosłej osoby.
  • Dawka może być za duża w przeliczeniu na masę ciała dzieci, dlatego trzeba na to uważać.
  • Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu u swojego dziecka zapoznaj się wcześniej z dołączoną do opakowania ulotką lub skonsultuj się z lekarzem czy farmaceutą. Najlepiej wybieraj te produkty, które są przeznaczone przede wszystkim dla dzieci.
  • Bezpieczne preparaty na stłuczenia u dzieci zawierają przede wszystkim naturalne składniki, takie jak wyciąg z arniki górskiej. Dobrze działającymi komponentami są również escyna, panthenol, octanowinian glinu.

    Maść rozgrzewająca czy chłodząca na stłuczenie u dziecka – co wybrać?

    W internecie znajdziesz wiele z pozoru wykluczających się informacji na temat sposobu działania produktów na stłuczenia i siniaki u dziecka. Część z nich wykazuje działanie chłodzące, a inne wręcz przeciwnie – rozgrzewające.
    Okazuje się, że zarówno ciepło, jak i zimno korzystnie wpływają na proces gojenia się. Warto jednak wiedzieć, kiedy i który preparat należy zastosować.
    Produkty o działaniu chłodzącym polecane są w przypadku świeżych urazów. Stłuczeniu często towarzyszy obrzęk, na który zimno działa leczniczo – zmniejsza go. Chłodzące preparaty przeciwdziałają też powstawaniu siniaków, czyli krwiaków, i uśmierzają ból.
    Preparaty rozgrzewające na stłuczenia dla dzieci poleca się stosować dopiero gdy obrzęk zniknie. Ciepło sprzyja wchłanianiu się krwiaków i regeneracji uszkodzonych tkanek.

    Bezpieczne produkty na stłuczenia dla dzieci

    Każdy rodzic aktywnego malucha powinien mieć w domowej apteczce preparat przeznaczony do łagodzenia obrzęków oraz siniaków. Przedstawiamy skuteczne i bezpieczne żele na stłuczenia dla dzieci. Wśród nich znajdziesz preparat, który można stosować nawet u niemowląt.

    1. Bioderma Cicabio Arnica+

    Krem regenerujący do skóry z obrzękami, siniakami i po stłuczeniach. Sprawdzi się zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Można go bezpiecznie stosować także u niemowląt. Jest hipoalergiczny, szybko się wchłania i nie zawiera parabenów.
    Produkt należy stosować 2 razy dziennie, do momentu, aż obrzęk i krwiaki całkowicie znikną.

    2. Altaziaja

    Preparat należy stosować w przypadku stłuczeń i obrzęków. Wykazuje działanie ściągające, oprócz tego także łagodzi odczyny zapalne i dolegliwości bólowe. Sprawdzi się u dorosłych i dzieci powyżej 3. roku życia.

    3. Arnigel

    To żel zawierający wyciąg ze świeżej arniki górskiej – rośliny znanej z doskonałego działania ściągającego oraz przeciwzapalnego. Tego preparatu mogą używać dzieci już po 1. roku życia.

    4. Altacet

    Popularny i skuteczny Altacet to żel zawierający octanowinian glinu. Szybko łagodzi obrzęk tkanek, redukuje ból i przyspiesza gojenie. Najlepiej zastosować go bezpośrednio po urazie. Nadaje się dla dzieci, które ukończyły 3. rok życia.

    5. DIKY

    DIKY to aerozol zawierający diklofenak – wyjątkowo skuteczny składnik, który szybko niweluje ból. Dodatek olejku miętowego zapewnia przyjemny efekt chłodzący. DIKY może być stosowany przez starsze dzieci, które ukończyły 14. rok życia.

    Domowe sposoby na stłuczenia u dzieci

    Nie wszystkie preparaty sprawdzą się w przypadku stłuczeń, którym towarzyszy przerwanie ciągłości skóry. W takich sytuacjach nieocenione będą domowe sposoby na stłuczenie u dziecka.

    Chłodne okłady

    Zawiń w ręcznik kilka kostek lodu i przyłóż do miejsca urazu. Taki okład powinien obkurczyć uszkodzone naczynia, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się krwiaka.
    Zimno zmniejsza też obrzęk i co ważne, łagodzi dolegliwości bólowe, dając natychmiastową ulgę.
    Pamiętaj, by nie przykładać kostek lodu bezpośrednio do skóry, bo będzie na nią wówczas oddziaływać zbyt niska temperatura, która może dać efekt odwrotny – miejscową bolesność z powodu zimna.
    Wygodniejszą alternatywą dla kostek lodu okaże się żelowy okład, który można mrozić w zamrażarce. Długo utrzymuje niską temperaturę i w odróżnieniu od lodu nie rozpuszcza się na skórze. Ten sam okład możesz stosować także na ciepło, po jego uprzednim podgrzaniu w wodzie.
    Chłodne okłady u dziecka warto stosować tak długo, jak długo utrzymuje się obrzęk i bolesność.

    Ciepłe okłady

    Wlej do termoforu ciepłą wodę i przyłóż do miejsca stłuczenia, w którym nie ma już obrzęku, ale pozostał nieestetyczny siniak. Ciepło działa regenerująco i pomaga wchłonąć krwiak.
    Czasem trudno jest utrzymać małe dziecko w jednej pozycji. Dobrym momentem na zastosowanie takiego okładu jest wykorzystanie chwili, gdy dziecko maluje lub koloruje.
    Maluch, siedząc przy biurku, pozostaje w tej samej pozycji przez dłuższy czas, dzięki czemu taki okład pozostaje w odpowiednim miejscu i ma szansę oddziaływać na miejsce stłuczenia.
    Możesz też po prostu włączyć maluchowi ulubioną bajkę, jeśli ogląda telewizję, i ułożyć go z termoforem na kanapie.
    Opaska elastyczna na stłuczenia
    Jeśli stłuczeniu uległo kolano lub łokieć, możesz zaproponować swojemu dziecku założenie opaski elastycznej, która usztywni staw i przyspieszy jego regenerację. Opaskę elastyczną można stosować jednocześnie z opatrunkami rozgrzewającymi lub chłodzącymi.

    Stłuczenie u dziecka – kiedy do lekarza?

    Zdecydowana większość stłuczeń nie wymaga interwencji lekarskiej – organizm poradzi sobie z regeneracją tkanki bez żadnej pomocy. Jeśli jednak pomimo upływu czasu siniak i obrzęk nie maleją, a dziecko ma problem z poruszaniem kończyną, która doznała urazu, nie zwlekaj z zabraniem go do lekarza. Bywa, że groźne urazy spowodowane upadkiem z początku nie wywołują dużych dolegliwości bólowych, a dziecko na dodatek może je bagatelizować.
    Natychmiastowej konsultacji wymaga także sytuacja, w której siniaki u dziecka pojawiają się bez konkretnej przyczyny lub przy bardzo lekkich urazach. Skórne wybroczyny mogą świadczyć o bardzo poważnych chorobach z białaczką włącznie.

    Co na siniaki u dzieci? Podsumowanie

    Pamiętaj, że preparaty na stłuczenia dedykowane dorosłym nie zawsze mogą być stosowane także u dzieci. Najlepiej, jeśli zaopatrzysz się w bezpieczny żel na stłuczenia, który szybko łagodzi obrzęk, zasinienie i ból, a jednocześnie nie podrażni skóry dziecka. Warto wypróbować również domowe metody łagodzenia urazów, takie jak chłodne i ciepłe okłady.
    Zdjęcie: Evanto Elements