Data modyfikacji:

Bezpieczne i wygodne nurkowanie dla najmłodszych: wybierz naszą maskę do nurkowania, która spełni oczekiwania Twojego dziecka

Żeby nurkowanie z maluszkiem było bezpieczne i komfortowe, potrzebna jest maska do nurkowania dla dzieci. Nie od dziś wiadomo, że zabawy w wodzie bardzo dobrze wpływają na rozwój kilkulatków. W dzisiejszym artykule poruszymy temat masek dla młodych ludzi w wieku od 3 do 10 lat. Podpowiemy, jak wybrać dobrą maskę, oraz zaproponujemy kilka przykładowych produktów. Dowiedz się, jaką maskę do nurkowania dla dzieci kupić.
maska do nurkowania dla dzieci

Jaka maska do nurkowania dla dzieci?

Zwykle pierwszym wyborem rodziców jest maska snorkeling dla dzieci. Na czym polega ten sposób nurkowania? Dziecko zanurza w wodzie wyłącznie twarz, a jego ciało porusza się po powierzchni wody lub znajduje tuż pod nią. Dzięki temu łatwiej zachować wysoki poziom bezpieczeństwa, a w rodzinnym nurkowaniu mogą uczestniczyć również maluchy, które jeszcze nie potrafią pływać. Zwykle do tej odmiany sportów wodnych służy maska do nurkowania pełnotwarzowa dla dzieci – ta nie nada się jednak do nurkowania na większych głębokościach. Jakie cechy powinna mieć maska dla dzieci do nurkowania? Najlepiej, jeżeli:
 • będzie posiadać nie tylko elastyczny, ale również regulowany pasek;
 • umożliwia oddychanie przez nos, ponieważ dla maluchów oddychanie przez usta bywa problematyczne;
 • ma szerokie (panoramiczne) pole widzenia, które umożliwia komfortową obserwację otoczenia.
 • Oprócz tego najlepiej jeżeli ma podwójny kołnierz lub dodatkowe zabezpieczenie, które sprawi, że maska będzie wodoszczelna. Nie powinna też parować, ponieważ zepsułoby to całkowicie zabawę. Kluczowe jest to, by dobrać maskę do twarzy – ta musi do niej idealnie przylegać, by woda nie dostawała się do środka. Dzieci z długimi włosami lub wrażliwą skórą głowy warto wyposażyć w maskę z paskami materiałowymi, zamiast gumowych – te nie będą ciągnąć delikatnych pasm. Oprócz masek pełnotwarzowych do wyboru mamy te, które zakrywają jedynie oczy i nos. Do nich warto zakupić rurkę oraz płetwy. Można zdecydować się na modele z ramką lub bez. Żeby nieco ułatwić zakupy, przygotowaliśmy kilka propozycji dobrze ocenianych masek.

  Waimea laska z fajką

  Ta maska jest zgodna z normą BS4532:1969, natomiast fajka – EN1972:1997. Patrząc na rozmiar, można zasugerować, że będzie to dobra maska do nurkowania dla dzieci 5 lat. Jej soczewki wykonane zostały ze szkła hartowanego, po bokach ma podwójne krawędzie. Do tego produkt został wyposażony w wygodny system regulacji paska i odpływ drenujący.

  Flying Mike pełnotwarzowa maska do nurkowania Rekin

  Dostępna w różnych rozmiarach, zatem można przyjąć, że jest to zarówno maska do nurkowania dla dzieci 4 lata, jak i maska do nurkowania dla dzieci 3 lata, jeżeli tylko nie powstają szczeliny. Produkt posiada rurkę z końcówką dry top, która uniemożliwia wlewanie się wody, ma ochronę przed parowaniem i zawór filtrujący, odprowadzający wodę.

  Spokey maska Zumi Jr

  To dobra maska do nurkowania dla dzieci 6 lat. Ma zawór blokujący, zapobiegający dostawaniu się wody do środka maski oraz zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa w wodzie. Co ciekawe, posiada uchwyt na kamerkę, który pozwoli uwieczniać podwodne wojaże. Jej szyba jest wykonana z poliwęglanu, natomiast kołnierz z silikonu. Do tego w zestawie znajduje się regulowany, odczepiany pasek.

  Mares zestaw do nurkowania Blenny

  To maska do nurkowania dla dzieci 7 lat, jednak może być zakładana również przez nieco młodsze maluchy, które mają więcej niż 4 lata. Posiada okularki i osłonę na nos, a także rurkę w zestawie. Ponieważ jest bardziej zbliżona sposobem użytkowania do masek dla dorosłych, wymaga od maluchów nauczenia się jej stosowania, czyli usuwania z niej wody w razie potrzeby. Nie jest to jednak nic trudnego.

  Waimea zestaw do nurkowania dla dzieci

  W zestawie od marki Waimea znajdziemy okularki wraz z osłoną nosa, rurkę oraz płetwy. Zastosowane do jego produkcji tworzywo sztuczne to PVC, natomiast szyba została wykonana ze szkła hartowanego. Producent zadbał, by kołnierz wykonany był z wytrzymałego poliwęglanu. To będzie odpowiednia maska do nurkowania dla dzieci 8 lat, jednak nie ma ona ścisłych ograniczeń wiekowych. W rzeczywistości jej zastosowanie warunkuje długość pasków przy masce. Jest dostępna w kolorach niebieskim i różowym, które łatwo pozwolą namierzyć dziecko pod wodą.

  Subea maska Easybreath Jr Street Art

  Ta maska z rurką do nurkowania dla dzieci jest dostępna w różnych rozmiarach, co pozwala dopasować tę idealną. Producent zakłada jednak, że będzie dobra dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Jest nieco droższa niż inne, ale ma panoramiczne pole widzenia i umożliwia oddychanie zarówno przez nos, jak i przez usta. Posiada system anty-fog, który zapobiega parowaniu szybki oraz system dry-top-release, który uniemożliwia zalewanie maski. Została wyposażona w dwa kanały wymiany powietrza – ułatwiający oddychanie dziecku oraz odprowadzający ciepłe powietrze i parę na zewnątrz.

  Czy dzieci mogą nurkować?

  Trzeba pamiętać, że w maskach wymienionych w niniejszym zestawieniu nie można nurkować w taki sam sposób, jak nurkują dorośli. Wszystkie te produkty to maski do snorkelingu, które mają wewnątrz znacznie więcej powietrza niż standardowe zestawy dla nurków. Nie dają one możliwości schodzenia pod wodę głębiej niż na około metr głębokości. Na profesjonalne kursy nurkowania przyjmowane są dzieci od 12.–15. roku życia. Otrzymują wówczas specjalne uprawnienia, które umożliwiają im schodzenie pod wodę wyłącznie z drugim, pełnoletnim nurkiem. Po ukończeniu 15 i 18 lat dzieci mogą uzyskiwać kolejne certyfikaty i wdrażać się coraz bardziej w sport, jakim jest nurkowanie.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Patrycja Wojas
  Patrycja Wojas

  Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!