Data publikacji:

Mata do jogi dla dzieci: jaką wybrać?

Dlaczego dziecko potrzebuje maty do jogi? Przecież asany, które wykonuje maluch, nie są precyzyjne. Bardziej przypominają zabawę niż sesję jogi. Mata do jogi dla dzieci (jaką wybrać?) jest zatem ważna ze względów antypoślizgowych. Duża dynamika wykonywanych przez dzieci ruchów wymaga odpowiedniego zabezpieczenia dziecięcej praktyki jogi. Jaka mata do jogi dla dzieci?
mata do jogi dla dzieci

Jaka mata do jogi dla dzieci?

Jaka powinna być mata do jogi dla dzieci? Czy taka sama jak mata do jogi dla dorosłego? Idealna mata dla dzieci, które ćwiczą jogę powinna być:
 1. Antypoślizgowa – bez zwijania podczas ćwiczeń. Bez przesuwania po podłodze. Mata dla małego jogina powinna przyczepiać się do podłoża oraz zapewniać należytą (czyli dobrą) stabilność na linii dziecko-mata. Dlaczego tak ważne jest, by mata dla dziecka była antypoślizgowa? Ponieważ zajęcia jogi dla dzieci są bardzo żywiołowe, a aktywne dziecko na śliskiej macie może się łatwo przewrócić. 
 2. Wytrzymała – mata do jogi dla dzieci powinna być wykonana z wytrzymałego materiału, odpornego na częstą dezynfekcję i ciągłe, ponowne zabrudzenia. Dzieci, w ramach różnych eksperymentów, sprawdzają, czy mata jest dostatecznie wytrzymała, by znosić podskubywanie. Jaka mata do jogi dla dzieci zniesie te próby? Tylko wytrzymała. 
 3. Lekka – jaka mata do jogi dla dzieci? Lekka. Zawsze. Jeśli dziecko na zajęcia jogi dla maluchów ma przynosić własną matę (i nosić ją samo), to musi ona ważyć jak najmniej. Ogromnym plusem jest także pasek lub torba do przenoszenia maty, które wydajnie pomagają w transporcie z domu na zajęcia jogi i z powrotem.
 4. Odpowiedniej grubości – mata do jogi dla dzieci powinna mieć między 3 a 5 mm grubości, po to, by zapewniać izolację dla małych stóp przed chłodem podłoża. Jeśli jednak na zajęciach, pod matą znajdują się puzzle piankowe, dywan lub dodatkowa izolacja, to wtedy grubość nie ma aż takiego znaczenia. Możesz zatem w takim układzie kupić cieńszą matę do dziecięcej jogi. Wówczas zapewne będzie ona również lżejsza.
 5. Kolorowa i ładna – taka, która podoba się dziecku. Kolorowa mata dziecięca do jogi zachęci małego jogina do poprawnego wykonywania ćwiczeń. Wzór musi być interesujący dla dziecka. Jednak uważaj. Zbyt pstrokate, intensywne wzory będą miały skutek przeciwny od zamierzonego. Będą rozpraszały malucha i dekoncentrowały go. Na tego typu macie dziecku trudniej będzie skupić się na zajęciach, a osiągnięcie stanu relaksu będzie wprost… niemożliwe! 
 6. Rozmiar – optymalna długość dla dziecka w wieku przedszkolnym to 150 cm, dzięki czemu posłuży na trochę dłużej niż maty krótsze (mniej niż 150 cm).
 7. Jaki materiał maty go jogi dla dzieci wybrać? Jest szeroka gama: TPE, korek, kauczuk, PVC, mikrofibra. My polecamy maty do jogi dla dzieci z połączenia kauczuku i mikrofibry.

Jaka mata do jogi dla dzieci? Jakiego koloru maty dla dziecka nie wybierać?

Taki, jaki dziecko lubi najbardziej. Ponieważ w takim układzie maluch będzie najchętniej wykonywać asany. I będzie robił je prawidłowo. Dzieci lubią ćwiczyć na kolorowych, pięknych matach.
Jeśli jednak masz dziecko wysokowrażliwe, to nie kupuj maty czerwonej. Dziecku trudniej będzie skupić się na zajęciach. Może być też zbytnio pobudzone, rozdrażnione lub zdenerwowane. Co więcej, dzieci z zaburzeniami SI, autyzmem i ADHD mogą na czerwonej macie odczuwać rozproszenie uwagi i zacząć zachowywać się agresywnie. 
Joga to czas błogości i relaksu. Intensywne kolory mat mogą wywoływać u dzieci niepożądane w trakcie zajęć emocje i odruchy. Jako opiekun dziecka zadbaj więc, aby mata do jogi dla najmłodszych nie była czerwona. 

Kauczukowa mata do jogi dla dzieci – czy to dobry pomysł?

Rozważasz zakup dziecięcej maty do jogi z kauczuku? Tu masz „za” jej zakupem:
 • gwarantuje komfort i amortyzację dla stawów w trakcie wykonywanych ćwiczeń;
 • świetnie służy do intensywnych form jogi takich jak Power Joga, Ashtanga, Vinyasa, a nawet Hot Joga;
 • gwarantuje możliwość płynnego przechodzenia między pozycjami jogi w trakcie wykonywania sekwencji. Jest więc odpowiednia do żywiołowej, dziecięcej praktyki jogi; 
 • gwarantuje dobrą przyczepność dzięki antypoślizgowej powłoce z mikrofibry;
 • jest to produkt przyjazny dla środowiska;
 • jest łatwa w utrzymaniu w czystości (wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć matę wilgotną ściereczką lub uprać w pralce w 30°C bez detergentów, pozostawić rozwiniętą do całkowitego wyschnięcia. Pamiętaj, aby maty nie suszyć w suszarce bębnowej).
Co więcej, maty kauczukowe do jogi nie mają sobie równych pod względem przyczepności i antypoślizgowości. Mata kauczukowa to 100% ekologii. Łączy dbałość o wysoki komfort praktyki z troską o środowisko. Nie zawiera sztucznych, szkodliwych dla zdrowia substancji. Odpowiednio dobrana antypoślizgowa mata do jogi dla dziecka podniesie komfort ćwiczeń malucha i okaże się nieocenioną pomocą w osiąganiu jogowych celów. A zwłaszcza – uchroni dziecko przed zbyt szybkim poddawaniem się i rezygnacją z zajęć, podczas których twoja pociecha uczy się koncentracji, uważności, ćwiczy ciało i rozwija je. Osiąga relaks po szkole. Wycisza się po ciężkim dniu. 

Co daje dziecku uczęszczanie na jogę?

Szereg pozytywów, które procentują przy wykonywaniu codziennych czynności. A więc – praktyka jogi przez dziecko:
 • zapewnia zabawę pełną zdrowego ruchu,
 • przynosi wyciszenie i daje relaks,
 • wpływ pozytywie na rozwój fizyczny dzieciaczka,
 • uczy uważności i koncentracji,
 • często łączy w sobie zabawy logopedyczne, sensoryczne, bajkoterapię,
 • daje dziecku możliwość wszechstronnego rozwoju,
 • buduje więź z innymi dziećmi, które uczestniczą w zajęciach.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.