Data modyfikacji:

Wyjazd na Mazury z dziećmi – o czym warto pamiętać?

Wyjazd na Mazury z dziećmi to świetna alternatywa dla popularnych gór i wakacji nad polskim morzem. Jeziora zachęcają do wodnych szaleństw, a wieczory sprzyjają zacieśnianiu więzi przy płomieniach ogniska. Co robić na Mazurach z dziećmi i o czym warto pamiętać podczas przygotowań do wyjazdu?
wyjazd na mazury z dziećmi

Gdzie na wakacje z dzieckiem? Mazury!

Nie jest tajemnicą, że najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnymi są polskie góry i Bałtyk. W pierwszej trójce znajdują się również Mazury, i to o nich zamierzamy dziś opowiedzieć.
Mazury to przepiękne jeziora, łąki i gospodarstwa. To właśnie tutaj dzieci uczą się pływać już od najmłodszych lat, a kajakowanie jest typową letnią rozrywką. Coraz więcej osób decyduje się odwiedzić Mazury podczas sezonu wakacyjnego – mniejsze korki na drogach, większy spokój i obecność innych rodzin skłonnych do wspólnego spędzania czasu to niewątpliwie zalety przemawiające za obraniem tego kierunku.
Z większych mazurskich miast możemy wybrać chociażby Iławę czy Giżycko. Jeśli zastanawiacie się, gdzie wybrać się na Mazury z dzieckiem, przejrzyjcie również oferty noclegowe w mniejszych miejscowościach. Noclegi w domkach letniskowych oraz agroturystykach są bardzo popularne w tym regionie.

Jak się przygotować na wyjazd na Mazury z dzieckiem?

Po pierwsze, nie możemy zapomnieć o ochronie przeciwko leśnym, niechcianym gościom na naszej skórze. Chodzi oczywiście o kleszcze - odwiedzając Mazury, zaopatrzmy się w środki odstraszające kleszcze oraz komary.
Kto z nas nie zna uczucia piekącej skóry, sparzonej promieniami słońca? Nic przyjemnego, prawda? Spędzając godziny nad jeziorem, smarujmy się kremem z filtrem (dla dzieci filtr SPF 50!). Pamiętajmy również o ponownej aplikacji kremu po kąpieli w jeziorze. Szczególnie zwracajmy uwagę na najmłodszych, ponieważ maluchy posiadają wrażliwą skórę skłonną do poparzeń słonecznych.
Dla dzieci największą frajdą na Mazurach są zabawy nad wodą. Rękawki, koło do pływania, wiaderko… Przydadzą się na pewno! Dla starszych dzieci niesamowitą frajdą będzie materac w formie zwierzątka: dinozaura czy jednorożca, na którym można pływać. Możemy zabrać ze sobą różne gadżety, by dziecko miało wybór. Nad jeziorem często inne dzieci są zainteresowane leżącymi na piasku zabawkami. Jest to przydatna nauka dzielenia się, asertywności i wymiany.
Nasze pociechy powinny mieć również zawsze niedaleko siebie butelkę na wodę. Nawodnienie w letni skwar to podstawa! Przydadzą się również pojemniki na przekąski, by zabrać ze sobą paluszki, chrupki czy borówki i nie martwić się rozerwanymi opakowaniami. Do tego możemy porcjować jedzenie, które pozostało ze śniadania i zabierać je jako przekąskę nad jezioro czy na spacer. Głodne dzieci to marudzące dzieci, rodzice wiedzą o tym najlepiej!
Na Mazury zabierzmy ze sobą cieplejszą odzież: bluzy na wieczorne ognisko oraz kurtki przeciwdeszczowe z kapturem, a także kalosze. Tu wieczory są magiczne, spędzicie je przy wspólnym ognisku, a w razie niepogody dzieci z chęcią poskaczą po kałużach. To jest życie!
Jeśli w rodzinie jest z wami maluszek, pamiętajcie o moskitierze na wózek, a także rozważcie zakup nosidła bądź chusty. Takie wyposażenie sprawi, że noszenie dziecka podczas leśnych wędrówek będzie przyjemnością.
Dla starszych dzieci nieodzownym przyjacielem leśnych wypraw jest scyzoryk. To właśnie na Mazurach dzieci uczą się, jak używać narzędzi, jak nimi manewrować i do ilu rzeczy mogą się przydać. Pobyt na Mazurach może zaowocować nabyciem wielu nowych umiejętności, jeśli na to pozwolimy. Jeżeli nasze dziecko dopiero zaczyna przygodę z narzędziami, pokażmy mu, do czego służy scyzoryk i jak się z nim obchodzić. Wielofunkcyjny scyzoryk multitool to idealny gadżet dla starszaków.

Co robić na Mazurach z dziećmi?

Atrakcją numer jeden na Mazurach są jeziora. Idealną rozrywką jest więc zabawa w wodzie, oswajanie dzieci z wodą oraz nauka pływania. Dla starszaków wspaniałą aktywnością jest pływanie na kajakach oraz żaglówkach. Kajakować możemy nad jeziorem, a dla amatorów mocniejszych wrażeń polecamy spływy rzeką. Szczególnie znane pod tym względem są spływy rzeką Wel – moc emocji gwarantowana!
Dla młodszych dzieci natomiast wakacje na Mazurach to okazja do obserwowania przyrody, grzebania w piasku, oglądania ważek, ślimaków i innych leśnych stworzeń. Bardzo często to właśnie tutaj dzieci obserwują na żywo to, o czym opowiadają rodzice podczas wieczornego czytania książeczek. Budowanie domków dla żab, a także zaobserwowanie zaskrońca to emocjonujące wydarzenia dla dzieci, których długo nie zapomną.
W agroturystykach możemy wypożyczyć rowery i udać się na wspólną wycieczkę po pięknej okolicy. Mieszkańcy z okolicznych miejscowości posiadają również bogatą ofertę warsztatów. Zazwyczaj są one powiązane z działalnością gospodarstwa bądź odzwierciedlają pasje gospodarzy. I tak, możemy lepić z dziećmi z gliny, tworzyć własnoręcznie mydła czy wykonywać lalki ze słomy.
Warto rozejrzeć się za okolicznym gospodarstwem, w którym możemy nakarmić zwierzęta. Zarówno dla dorosłych, jak i dzieci pobyt na Mazurach to całe doświadczenie, to chłonięcie tego klimatu całym sobą. Wiele ośrodków prowadzi również zorganizowane zajęcia dla dzieci, na przykład podchody, tropienie zwierząt czy zumbę. Możemy tu również skorzystać z oferty nauki jazdy konnej. Zajęcia mogą być jednorazowe bądź cykliczne.
A wieczorem? Nie ma to jak wspólne podziwianie zachodów słońca przy ognisku przy dźwiękach gitary. Podczas wspólnych wieczorów możemy zawiązać również nowe znajomości. Często zdarza się, że dzieci są zachwycone klimatem ogniska i następnego wieczoru chcą nauczyć się, jak je rozpalać, jak układać drewno, a nawet pomagać w ustawianiu ławeczek. Dzieci na Mazurach zyskują wiele nowych umiejętności, są zaradne i uczą się życia w przyrodzie.
Dla rodziców natomiast wyjazd na Mazury to niezapomniany relaks. W końcu nie trzeba żyć w pośpiechu i pilnować dzieci na każdym kroku. Często nasze pociechy zaskakują nas na takich wyjazdach swoją samodzielnością i ciekawością świata. Eksploracja Mazur i okolic to wyjątkowe doświadczenie dla całej rodziny. Nie bez powodu kto raz spróbuje takiego wypoczynku, ten wraca tu co rok!
Zdjęcie: Envato Elements