Data publikacji:

Nadmierne owłosienie u dziecka: jak sobie z tym poradzić?

Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie ciała, jest coraz powszechniej występującym problemem. Niestety może występować również u dzieci. Charakteryzuje się zbyt dużym występowaniem owłosienia typu męskiego. Odpowiedzialny za to jest wysoki poziom męskich hormonów płciowych, czyli androgenów. Jest to jedna z przyczyn występowania nadmiernego owłosienia u dzieci. Nie wiesz, jakie są inne przyczyny nadmiernego owłosienia u dziecka? Jak poradzić sobie z nadmiernym owłosieniem u dziecka? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
nadmierne owłosienie u dziecka

Co to jest hirsutyzm?

Nadmierne owłosienie u dziecka nigdy nie jest zjawiskiem normalnym. Uznawane jest za swego rodzaju patologiczne zjawisko i zawsze wiąże się z jakąś dysfunkcją w organizmie. Dodatkowo nadmierne owłosienie może stanowić źródło kompleksów i dyskomfort psychiczny u dziecka, który znacząco obniża komfort życia. Może też spowodować odtrącenie od grupy rówieśników. Może to prowadzić do zaburzeń natury psychiatrycznej. Konieczna jest interwencja psychologiczna. Warto zwrócić uwagę również na ten aspekt choroby. Hirsutyzm zazwyczaj pojawia się jako jeden z objawów bardziej złożonych zaburzeń w organizmie. Gdy zostanie zaobserwowane nadmierne owłosienie u dziecka, warto jak najszybciej udać się po skierowanie do endokrynologa dziecięcego. Specjalista zleci odpowiednio dopasowane badania w celu rozpoznania choroby, następnie wdroży specjalistyczną celowaną terapię farmakologiczną i określi plan działania krok po kroku.
Nadmierne owłosienie występuje zazwyczaj w okolicach typowych dla owłosienia u mężczyzn, czyli głównie plecy, brzuch, ręce, kark, klatka piersiowa, twarz. Włosy są ciemne, twarde, grube. Wyglądają jak włosy dorosłego mężczyzny.

Nadmierne owłosienie u dziecka – przyczyny

Przyczyn nadmiernego owłosienia u dzieci może być wiele. Jedną z przyczyn nadmiernego owłosienia u dzieci może być zaburzenie pracy nadnerczy. Zaburzenie to może wystąpić zarówno u dziewczynek, jak i u chłopców. Inną przyczyną, na którą warto zwrócić uwagę, może być skutek uboczny przyjmowania niektórych leków, np. cyklosporyny do leczenia łuszczycy i atopowego zapalenia skóry (AZS) po kilku tygodniach stosowania powodują wystąpienie nadmiernego owłosienia ciała. Kolejną z przyczyn powodującą problem z nadmiernym owłosieniem ciała u dzieci może być zaburzenie pracy tarczycy.
Tarczyca jest gruczołem wewnątrzwydzielniczym, który wytwarza hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Hormony tarczycy wpływają bezpośrednio na wzrost i rozwój młodego organizmu. Jej zaburzenia mogą wywołać nadmierne owłosienie. Hirsutyzm może być wywołany również poprzez nadmierną produkcję męskich hormonów płciowych – androgenów.
Może być również związany z rozwojem zespołu policystycznych jajników (PCOS), które jest spotykane wśród dziewczynek i nastolatek w okresie dojrzewania płciowego. Przedwczesne dojrzewanie płciowe także predysponuje do wystąpienia objawów nadmiernego owłosienia u dzieci. Aby ocenić przebieg prawidłowych i nieprawidłowych zmian zachodzących w organizmie u dziewczynek i chłopców w okresie dojrzewania, służy skala Tannera. Oceny i diagnozy najczęściej dokonują pediatrzy. 

Jak leczyć nadmierne owłosienie u dzieci?

Leczenie nadmiernego owłosienia u dzieci jest czasochłonne. Trzeba uzbroić się w pokłady cierpliwości. Może ono trwać nawet kilka lat. Kluczowe jest odnalezienie przyczyny nadmiernego owłosienia u dzieci. Leczenie zazwyczaj polega na włączeniu środków farmakologicznych oraz zabiegów z zakresu kosmetologii. Leki mają za zadanie obniżyć poziom androgenów w organizmie, ustabilizować pracę tarczycy, nadnerczy oraz wyrównać wszelkie dysfunkcje w organizmie, które wpływają na owłosienie. 
Jedną z najskuteczniejszych metod walki z nieestetycznym wyglądem nadmiernego owłosienia jest wykonanie serii zabiegów depilacji laserowej. Niestety u dzieci nie jest możliwe wykonanie depilacji laserowej. Można wykonywać ten zabieg wyłącznie u osób pełnoletnich. Depilacja laserowa jest skuteczna tylko w przypadku ustabilizowania poziomu androgenów za pomocą leków farmakologicznych. Alternatywą dla depilacji laserowej może być depilacja woskiem. Depilacja woskiem polega na mechanicznym usunięciu niechcianego owłosienia przy użyciu rozgrzanego wosku. Niestety nie jest to trwałe pozbycie się nadmiernego owłosienia. Włosy jednak odrastają wolniej, więc depilacja woskiem ułatwia życie, ponieważ nie trzeba depilować się codziennie.
Nadmiernego owłosienia u dzieci nigdy nie można bagatelizować. Zawsze oznacza, że w organizmie toczy się jakiś stan chorobowy. Warto jak najszybciej udać się do specjalisty, aby szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Kluczowe jest też dbanie o stan psychiczny dziecka w związku z problemem nadmiernego owłosienia na ciele. Aby zaoszczędzić dziecku krępujących sytuacji, dobrze jest wykonywać regularną depilację okolic objętych problemem za pomocą maszynki do golenia lub rozgrzanego wosku. 
Zdjęcie: Evanto Elements