Data publikacji:

Najlepsza kolejka elektryczna dla dzieci – jaka będzie najlepsza?

Kolejka elektryczna to marzenie wielu chłopców i dziewczynek. Nic dziwnego, ponieważ to nie tylko fantastyczna zabawka, ale także urządzenie, które pomaga rozwijać kreatywność oraz kształtuje ich motorykę małą. W tym tekście podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas doboru najlepszej kolejki elektrycznej dla dzieci, a także wskażemy przykład polecanych modeli.
Close-up of toy train on table

Jaka powinna być kolekcja elektryczna dla dzieci?

Poniżej przedstawiam kilka parametrów, którymi zazwyczaj oznaczone są poszczególne kolejki elektryczne:
 • Przeznaczenie – na opakowaniu lub karcie produktu często można znaleźć informację odnośnie do tego, czy dana zabawka jest przeznaczona dla chłopców, czy dziewczynek. Raczej nie warto zawracać sobie tym głowy, ponieważ dzieci kompletnie nie zwracają uwagi na takie bzdety.
 • Wiek dziecka – warto patrzeć natomiast na zalecany wiek, gdyż w ten sposób można się dowiedzieć, jaki jest poziom skomplikowania torów oraz czy w kolejce występuje dużo małych elementów.
 • Zawartość pudełka – przed dokonaniem zamówienia upewnijcie się, że w opakowaniu znajduje się zarówno lokomotywa, jak i tory. Warto też wiedzieć o tym, że niektóre zestawy można rozbudowywać o dodatkowe akcesoria, bardziej rozbudowane trasy bądź większą liczbę wagonów.
 • Licencja – nie musicie ograniczać się wyłącznie do replik prawdziwych pociągów lub quasi realistycznych kolejek. Wielu producentów oferuje zestawy bazujące na popularnych licencjach kreskówek, jak np. „Tomek i przyjaciele” czy animacjach Disneya.
 • Certyfikaty i atesty – bardzo istotne jest to, aby przed zakupem kolejki elektrycznej upewnić się, czy na pewno jest odpowiednia dla waszej pociechy. Obowiązkowo musi posiadać certyfikat CE funkcjonujący w Unii Europejskiej. Bardzo istotne jest także oznaczenie EN-71 informujące o tym, że produkt spełnia wymogi bezpieczeństwa zabawek dla dzieci.
 • Materiał – kolejki elektryczne dla dzieci wykonane są z różnego rodzaju materiałów. Najmłodszym pociechom zalecane jest kupowanie drewnianych zabawek, ponieważ są najbezpieczniejsze i najbardziej wytrzymałe. Oprócz tego możecie wybrać zestawy metalowe lub wykonane z tworzywa sztucznego.
 • Kolejka elektryczna dla dzieci – ranking

  Brio World. Travel Switching Set

  Ten zestaw można już kupić dziecku, które ukończyło trzy lata. W pudełku znajdują się drewniane tory z kilkoma wariantami ułożenia – producent nie ograniczył się do prostych tras, oferując wzniesienia, a nawet most i stację kolejową z windą. W Traveling Switching Set dostępne są dwa pociągi z wagonami przyczepianymi na magnes. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że tylko jedna z lokomotyw napędzana jest przez baterie.

  Tomek i przyjaciele. Przygoda Safari

  Jeżeli wasza pociecha uwielbia oglądać kreskówkę o przygodach lokomotywy Tomka, to obowiązkowo musicie kupić jej ten zestaw. Tory wykonane są w pełni z plastiku, a do tego posiadają ruchome elementy, którymi dziecko może sterować przy użyciu jednej dłoni. Ciuchcia dołączana do zestawu jest napędzana przez dwie baterie AAA.

  Police Train

  Police Train to duża kolejka elektryczna dla dzieci, która oferuje ponad dziewięćdziesiąt elementów. W zestawie oprócz lokomotywy napędzanej na baterie znajdziemy także wagoniki mocowane przy użyciu magnesów, długie tory w kolorze szarym, most, budynek policji, tunel, znaki drogowe oraz kilka pojazdów.

  Trains. High Speed Series

  Tym razem mamy do czynienia z nieco bardziej realistycznym podejście do kolejki elektrycznej. Co prawda tory są bardzo kolorowe, ale za to lokomotywa i wagony odzwierciedlają wygląd starych pociągów. Pojazd nie tylko potrafi sam jeździć, ale w dodatku wydaje dźwięki, a także posiada działające światła.

  Train. Remote Control Express

  W tym przypadku mamy do czynienia z wyjątkową kolejką elektryczną dla dzieci na pilota oraz torami długimi na prawie cztery metry. Znajdujący się w opakowaniu kontroler posiada kilka funkcji, z pomocą którego można kontrolować m.in. tempo poruszania się lokomotywy.

  Pequetren 905

  Produkt hiszpańskiej firmy Pequetren jest nieco droższy od pozostałych kolejek w tym zestawieniu, ale jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ w zestawie 905 umieszczono tory o długości 5,5 metra. Sam pociąg został skonstruowany w taki sposób, aby jak najwierniej przypominać lokomotywy i wagony towarowo-pasażerskie funkcjonujące na terenie Europy.

  Tomek i przyjaciele. Kryształowa jaskinia

  Jeszcze jeden zestaw poświęcony lokomotywie o imieniu Tomek. Tutaj mamy jednak do czynienia z nową wersją bohatera, która nabrała bardziej kreskówkowego, dziecięcego wyglądu. Tory są niesamowicie wytrzymałe i posiadają mocne zaczepy, a do tego ich układ to prawdziwa jazda bez trzymanki, co z pewnością zapewni mnóstwo zabawy waszym dzieciom.

  Electric City Train

  Jeżeli wasze dziecko lubi kolejki elektryczne, które nie tylko samodzielnie potrafią poruszać się po torach, ale wydają także dźwięki i zapewniają efekty świetlne, to koniecznie powinniście zamówić Electric City Train. W zestawie znajdziecie lokomotywę z dwoma otwartymi wagonikami – nie mają okien, dzięki czemu można dokładnie przyjrzeć się ładnie przygotowanym wnętrzom.

  Power Train World

  Na koniec zostawiłem bardzo fajną kolejkę elektryczną dla dzieci, która w pełni została wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Power Train World składa się z napędzanego bateriami pociągu z aktywnymi światłami, pięciu długich wagonów, ruchomego, podnoszonego mostu, tunelu kolejowego, budynków mieszkalnych i innych akcesoriów.
  Zdjęcie: Envato Elements