Data publikacji:

Jakie są najlepsze sanki? Ranking sanek

Do sezonu zimowego dobrze jest przygotować się wcześniej. Śnieg pojawia się niespodziewanie i zwykle dość szybko znika, dlatego sanki trzeba mieć w pogotowiu. Podpowiadamy, jakie sanki kupić, które sanki dla dziecka są najlepsze i na jakie modele warto postawić. Wyjaśniamy też różnice pomiędzy sankami a ślizgaczami. Który produkt pozwoli bardziej cieszyć się w pełni i korzystać z zimowej aury?
sanki dla dziecka

Sanki dla dziecka

Na początek dobrze jest wskazać podstawowe typy sanek dostępne na rynku. Wybór jest naprawdę duży!
 • Sanki drewniane – stabilne, ale lżejsze niż sanki metalowe. Częściej wybierane przez rodziców małych dzieci, szczególnie w wersji z oparciem. Dobre do ciągnięcia za sznurek, bardziej bezpieczne niż lekkie sanki plastikowe. Wykonane najczęściej z drewna bukowego. Wygodną opcją jest dodatkowe wyposażenie w rączkę do pchania, przymocowywaną w razie potrzeby. Są to sanki typu pchacz.
 • Prowadzenie sanek, a raczej ich pchanie, przy pomocy rączki wydaje się być dużo wygodniejsze niż ciągnięcie za sznurek. Niemniej, kupując sanki bez rączki, warto poszukać takich z przymocowanym już sznurkiem. Sznur przy sankach powinien być bowiem mocny i wytrzymały, a jednocześnie komfortowy dla naszych dłoni.
  Na sankach drewnianych z oparciem mogą być wiezione już niemowlaki, a dla zapewnienia ciepła i komfortu w specjalnym śpiworku. Śpiworek zapinany na suwak stanowi świetną ochronę przed zimnem i wiatrem i nie zsuwa się tak jak koc.
 • Sanki metalowe – sprawdzą się szczególnie w przypadku starszych dzieci, są szybsze, przeznaczone do bardziej żywiołowego zjeżdżania z górek. Ten rodzaj sanek również można zakupić z oparciem i wyposażyć w śpiworek, ale nie są już tak praktyczne do jazdy po śniegu, w którym mogą się zapadać.
 • Plastikowe – ich oparcie jest specjalnie wyprofilowane, znajduje się również miejsce na ułożenie stóp.
 • Nartosanki – wyglądem przypominają skuter i sprawdzą się dla dzieci w wieku szkolnym. Są sankami bardzo lekkimi, czasami przeznaczonymi dla dwóch osób, a w ich użytkowaniu należy nimi kierować, kręcąc kierownicą i hamując hamulcem.
 • Sanki podwójne – są dla dzieci niezwykle wygodne, zapewniając wystarczająco miejsca na oparcie i nóżki. Świetne dla rodzeństwa, nie tylko bliźniaków, ale również rodzeństwa w różnym wieku. Dla małych dzieci dobrą opcją jest również wyposażenie w dodatkowe pasy zabezpieczające. Jeśli sanki posiadają możliwość demontażu oparcia, mogą posłużyć na dłużej, dla starszych dzieci.
 • Najlepsze sanki i ślizgacze

  Trudno jest jednoznacznie określić, które sanki są najlepsze. Można kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka. Dla młodszych użytkowników bardziej lekkie i bezpieczne są sanki drewniane, dla starszych – metalowe. Jeśli potrzebujemy sanek do jazdy po płaskim terenie i spokojniejszego zjeżdżania raczej z niewielkich pagórków, sanki drewniane będą dobrym wyborem. Natomiast jeśli sanki mają służyć przede wszystkim zjeżdżaniu z większych pagórków, postawmy na sanki metalowe. Co więcej, sanki metalowe odpowiednio przygotowuje się do szybszej jazdy, między innymi w specjalny sposób szlifuje czy nawet przesmarowuje płozy masłem. Mają być szybkie, a jednocześnie łatwe w prowadzeniu. Sanki metalowe są też bardziej wytrzymałe i trwałe niż sanki drewniane. Drewno zdecydowanie szybciej się niszczy, jest też podatniejsze na złamania. Oczywiście, stan sprzętu zależy między innymi od sposobu dbania o nie poza sezonem zimowym i zapobiegania pojawieniu się rdzy. W tym celu dobrze jest sięgnąć po odpowiedni środek zabezpieczający do metalu.
  Na zimowe szaleństwa warto zaopatrzyć się również w ślizgacze, które niewielkim kosztem świetnie uatrakcyjniają zabawy na śniegu. Najczęstszym typem ślizgacza jest jabłuszko. Podczas zjazdu siada się na podkładce i trzyma się za rączkę. W niektórych modelach siedzisko ma dodatkową piankę.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Anna Chmielewska