Data modyfikacji:

Jakie narty dla 5-latka wybrać?

„Zima, zima, zima, pada, pada śnieg (…)”. Jeśli w głowie zabrzmiała ci teraz ta dziecięca piosenka, to czas, że idzie śnieg. A oznacza to, że najwyższa pora się skoncentrować i szykować na stok. W tym roku jedzie z tobą po raz pierwszy twoje dziecko? Chcecie razem spędzić cudowny czas, poćwiczyć ciałka i użyć białego szaleństwa? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł „Jakie narty dla 5-latka wybrać?”, bo zawieramy w nim informacje m.in. o tym, jak dobrać narty dla dziecka.
jakie narty dla 5-latka

Jak dobrać narty dla dziecka?

Kieruj się wzrostem, jeśli dobierasz narty. Tak! Ale nie tylko. W niektórych przypadkach to jedno jedyne założenie nie wystarcza. Potrzeba więcej.
Co wziąć pod uwagę przy zakupie nart dla dziecka? Trzy czynniki:
  1. Wzrost – tak, to nadal jest ważne!
  2. Styl jazdy i teren (lubicie jazdę po przygotowanych trasach, a może preferujecie cross-country, freeride, skitouring?).
  3. Umiejętności – na jakim poziomie jazdy jest twój maluszek? Początkujący, zaawansowany, ekspert? 
  • Kup dla początkującego dziecka narty o niskiej wadze, wysokiej elastyczności i wysokiej łatwości prowadzenia. 
  • Wybierz narty zaprojektowane właściwościami i designem z myślą o najmłodszych.
  • Jakie narty dla 5-latka wybrać? Takie, które sięgają dziecku mniej więcej do pach, czyli będzie to sprzęt krótszy od wzrostu dziecka o około 20–30 cm.
  • Nie kupuj nart na wyrost z myślą, że posłużą na kilka nadchodzących sezonów. Dlaczego? Raz, że dziecko będzie musiało włożyć ogromną siłę w manewrowanie, więc szybko może się zniechęcić do białego szaleństwa. Dwa, że nigdy nie ma pewności, czy młody narciarz za rok podejmie wyzwanie i w ogóle wyjdzie na stok, by uprawiać sporty zimowe. :) 
  • Zawsze pamiętaj o tym, że źle dobrane narty dziecięce mogą okazać się zbyt trudne do jazdy, przez co przedszkolak prędzej zniechęci się do jazdy. Co więcej (przeczytaj, jeśli dbasz o zdrowy rozwój swojego dziecka) – ciągle kształtujący się młody organizm może zostać wystawiony na zbyt duże obciążenia powodujące urazy.
I pamiętaj – zasada podstawowa: co 2 lata zmieniaj dzieciom narty na model maksymalnie o 20 cm dłuższy. Możesz też przyjąć zasadę, że co rok lub co 2 lata dziecko używa nowych nart (w zależności od tego, jak szybko rośnie). Pamiętaj też, że narty typowo dziecięce (o lżejszej budowie) są odpowiednie do wzrostu około 155 cm. Dla lepszego trzymania narty dla dziecka powinny mieć mniej wyraźne taliowanie.
Im słabsza technika, tym krótsze narty – czyli jak dobrać narty dla początkującego 5-latka i 5-latki? Warto wiedzieć, że kluczowy jest wybór krótszych nart dla osób początkujących. Dlaczego? Ponieważ im słabsza technika, tym krótsze narty zdadzą lepiej egzamin. Kalkulator długości nart dla dzieci nie istnieje. Podążaj za naszymi wskazówkami z poprzednich paragrafów oraz przyjmij zależność: u najmłodszych i początkujących dzieci wybieraj narty o 25–30 cm krótsze od wzrostu, a u nieco starszych i pogłębiających technikę – o 20 cm krótsze od wzrostu dziecka.

Jakie narty dla 5-latka wybrać? Używane czy nowe?

Kupno nart używanych w komisie lub na giełdzie (gdzie możesz też później odsprzedać narty, z których twój maluch właśnie wyrósł) jest rozwiązaniem najlepszym, jeśli chodzi o oszczędność złotówek. Szukaj „perełek” przed sezonem i na samym jego początku. Wtedy wybór sprzętu jest największy. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.