Data modyfikacji:

Nauka pisania i czytania poprzez zabawę

Autor: Sylwia Stwora

Nie od dziś wiadomo, że nauka przez zabawę jest jedną z najskuteczniejszych metod edukacyjnych. Warto zatem poznać kilka sposobów jak sprawić, aby nauka pisania i czytania stała się przyjemna i tym samym bardziej efektywna.

Nauka pisania i czytania poprzez zabawę wzbudza w dziecku ciekawość i zainteresowanie, a także wpływa pozytywnie na koncentrację, pamięć i postawy poznawcze. Przedstawione poniżej zabawy udoskonalą system percepcyjno-motoryczny naszego malucha, dzięki czemu nauka pisania i czytania będzie łatwiejsza. Oczywiście poziom trudności należy dostosować do wieku malucha.

Pierwszą z proponowanych zabaw jest układanie słów. Warto zaopatrzyć się w magnetyczny alfabet, który można przyczepić, np. do lodówki, albo własnoręcznie powycinać kwadraty i wraz z dzieckiem napisać poszczególne litery alfabetu, a następnie przejść do układania słów. Zaczynamy od sylab, poprzez pojedyncze krótkie słowa, potem wyrażenia dwuwyrazowe, następnie zdania. Operowanie ruchomym alfabetem to doskonała nauka pisania i czytania posiadająca również inne zalety, m.in. rozwijanie kreatywności, pobudzanie wyobraźni.

Innym sposobem, aby nauka pisania i czytania była przyjemniejsze, jest wykorzystanie własnoręcznie przygotowanych ziemniaczanych stempli. Z dużych ziemniaków wycinamy literki i na dużym arkuszu papieru, z pomocą wielokolorowych farb, stemplujemy poszczególne wyrazy. Zabawa jest zalecana zarówno, gdy nauka pisania i czytania jest w fazie początkowej, jak również w późniejszym etapie. W jej trakcie dziecko uczy się rozpoznawać kształty liter, a potem składać wyrazy i odczytywać stemple.

Kolejną metodą jest zabawa w zaczarowany świat. Dajemy dziecku kartki z nazwami różnych przedmiotów, a nasza pociecha ma przyporządkować to, co jest napisane na kartce do odpowiedniego przedmiotu. Przy tym wprowadzamy aurę magii i czarów i tworzymy opowieść o zaczarowanym świecie, w którym wszystko jest niewidoczne dopóki bohater z planety Ziemia (czyli nasz maluch) nie przyporządkuje odpowiedniej kartki do przedmiotu.

Kołdra dziecięca. Jaka dla niemowlaka? Jaki rozmiar?

Kołdra dziecięca. Jaka dla niemowlaka? Jaki rozmiar?

2020-11-02
Dobranie odpowiedniej pościeli i materaca do łóżeczka dla dziecka to dopiero połowa sukcesu na drodze do zapewnienia mu jak najwyższego komfortu snu. Istotne zn...
przyjaciele oglądają telewizję

Seriale dla młodzieży – najlepsze seriale dla nastolatków

2019-10-01
Każdy nastolatek uwielbia oglądać filmy i seriale! W artykule znajdziesz najlepsze seriale dla nastolatków. Dowiedz się więcej!
bajki dla przedszkolaków

Jakie bajki dla przedszkolaków? Ranking książek

2019-09-12
Podobno Albert Einstein powiedział: „Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było inteligentne – czytaj mu bajki. Jeśli chcesz, aby było inteligentniejsze – czytaj mu więcej bajek”. Nie wiadomo, czy to rzeczywiście słowa wielkiego uczonego, jednak pozostaje faktem, że czytanie dzieciom ma wielką moc. Dowiedz się zatem, jakie bajki dla przedszkolaków są najbardziej polecane.
dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?

2019-09-03
Pójście do przedszkola dla większości dzieci jest nową, wspaniałą przygodą. Niestety – nie zawsze tak jest. Nie brakuje maluchów, które za nic w świecie nie chcą rozstać się z mamą na kilka godzin, demonstrując swoje niezadowolenie poprzez krzyk i płacz. Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do przedszkola i jak sobie z tym poradzić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!