Data publikacji:

Jaki nawilżacz powietrza dla dzieci wybrać?

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu, odpowiednia dla małych nosków, to 45–60%. Osiągnięcie takiego poziomu w sezonie grzewczym jest niełatwym wyczynem. Niedostatecznie nawilżony nos dziecka to wstęp do kataru. Zadbaj o odpowiedni poziom wilgotności powietrza w domu, który sprzyja małemu dziecku. Podpowiadamy, jaki nawilżacz powietrza dla noworodka kupić i jaki nawilżacz powietrza dla dzieci wybrać?
jaki nawilżacz powietrza dla dzieci wyrbać

Dlaczego nawilżacz powietrza do pokoju dziecka to kluczowa sprawa w sezonie grzewczym?

Układ odpornościowy niemowląt i dzieci kształtuje się przez wiele lat, a drogi oddechowe są podatne na wszelkie szkodliwe czynniki, które na nie oddziałują. Jeśli w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko przez długi czas (sypialnia, pokój dzienny, kuchnia), poziom wilgotności powietrza wynosi mniej niż 45% (optymalny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu dla dzieci to 45–60%), to śluzówka w nosie wysusza się. Prowadzi to do większej podatności na infekcje, bo w śluzówce nosa tworzą się mikropęknięcia i to właśnie przez nie do wnętrza ciała dziecka przedostają się patogeny, drobnoustroje, bakterie i wirusy. Powodują one takie dolegliwości jak katar, zapalenie gardła, zapalenie zatok, chrypka, kaszel, swędzące oczy. 

Nie przesadzaj w drugą stronę

Pamiętaj jednak, że zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza oznacza, że w mieszkaniu będą rozwijały się pleśnie i grzyby – czyli silne alergeny, na które uczulone są często dzieci, młodzież i dorośli. 

Nawilżacz powietrza dla niemowlaka w parze z higrometrem

Dlatego właśnie, jeśli planujesz kupić nawilżacz powietrza dla dzieci, zaopatrz się również w higrometr. Jest to urządzenie do pomiaru poziomu wilgotności powietrza. Niektóre modele nawilżaczy mają higrometr wbudowany, dzięki czemu dostosowują intensywność swojej pracy w zależności od aktualnego poziomu wilgotności w pokoju. 

Nawilżacz powietrza dla dziecka – w czym wybierać?

Do wyboru masz trzy rodzaje nawilżaczy powietrza dla dzieci:
  1. Ewaporacyjne – działają na zasadzie naturalnego odparowywania wody ze specjalnego wkładu nawilżającego. Zaleta: stosunkowo małe zużycie energii. Wady: niewielka wydajność i dość mocno słyszalna praca urządzenia (szczególnie w trybie pracy wzmożonej).
  2. Parowe – działają poprzez podgrzanie wody. Zagotowana para wydostaje się na zewnątrz specjalną dyszą. Urządzenia są dość wydajne. Można dodawać do nich olejki eteryczne, co pozytywnie wpływa na układ oddechowy dziecka, szczególnie tego zakatarzonego. Jeśli wybierzesz nawilżacz parowy, to będzie on z klasy „najtańszy, dobry nawilżacz powietrza dla dziecka”.
  3. Ultradźwiękowe – działają dzięki zamontowanym w środku urządzeniom wytwarzającym ultradźwięki. Rozbijają one cząsteczki wody na mniejsze części i wypychają je na zewnątrz 
    w postaci chłodnej mgiełki. Zalety: pracują cicho i odznaczają się niskim zużyciem energii. Wady: konieczność regularnych wymian filtra i częstego czyszczenia. 

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka? Ultradźwiękowy

Do pokoju dziecka (także, jeśli chcesz kupić dobry nawilżacz powietrza dla noworodka) wybierz nawilżacz ultradźwiękowy. Dlaczego? Cicha praca nie wybudzi dziecka ze snu. Ultradźwięki są całkowicie bezpieczne dla dziecka. Niskie zużycie prądu sprawia, że sprzęt może pracować dzień i noc przez cały rok.

Jak dbać o ultradźwiękowy nawilżacz powietrza dla dzieci?

Aby używanie ultradźwiękowego nawilżacza powietrza było prawidłowe, pamiętaj, aby:
  • do nawilżacza ultradźwiękowego wlewać zawsze wodę destylowaną albo demineralizowaną;
  • unikać dodawania do wody substancji zapachowych, w tym olejków eterycznych;
  • codziennie wylewać niezużytą wodę, a następnie przemywać pojemnik przed napełnieniem go czystą wodą;
  • raz w tygodniu dokładnie oczyścić wnętrze urządzenia (roztwór octu i wody);
  • jeżeli urządzenie ma filtr (albo inny element wymienny), używać go dłużej przez czas nie dłuższy niż ten, na który zezwala producent, i wymienić na nowy;
  • nie używać go w zamkniętej przestrzeni – ważne jest, aby zrobić przewiew, np. zostawiając uchylone drzwi do pokoju dziecka;
  • w przypadku widocznego białego pyłu na meblach i innych przedmiotach – przerwać korzystanie z urządzenia.

Nawilżacz powietrza dla dzieci – ranking

Przedstawiamy nawilżacz do pokoju dziecka – ranking. Wszystkie modele są odpowiednie dla dzieci. Zdecyduj, który dobry nawilżacz powietrza dla dziecka stanie w twoim domu.
Klarta Humea Wi-Fi – nawilżacz ewaporacyjny dla dziecka, w tym dla niemowląt. Oferuje możliwość ustawiania własnych reguł pracy, np. intensywności nawilżania w zależności od poziomu wilgotności w pokoju. Wiele osób wykorzystuje sprzęt również jako lampkę nocną. Posiada funkcję osuszania filtra, który dodatkowo pokryty jest solami antybakteryjnymi. Wydajność nawilżania – 300 ml/h, zbiornik na wodę – 3 l, prosta obsługa.
Xiaomi Pure Evaporative – duży, 4-litrowy zbiornik na wodę oraz obrotowe dyski zamiast filtra ewaporacyjnego. Tryb Air Dry (funkcja osuszania filtra). Wydajność nawilżania – 260 ml/h. 
Philips HU4803/01 – drobna mgiełka utrzymuje się w powietrzu dłużej, co zapobiega powstawaniu mokrych plam w mieszkaniu. Może być ustawiony manualnie (40, 50 lub 60%) bądź sterowany automatycznie. Równomiernie rozprowadza nawilżone powietrze po pomieszczeniu. Wydajność nawilżania urządzenia to 220 ml/h. Sprzęt ten ma zbiornik na wodę, którego pojemność wynosi 2 l. Specjalny tryb snu działa na najniższym poziomie hałasu i przy oświetleniu tylko jednego wskaźnika – prędkości.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.