Data modyfikacji:

Nietolerancja laktozy u niemowląt: objawy


Nietolerancja laktozy u niemowlaka bierze się z niezdolności jelit małego dziecka do prawidłowego rozkładania cząsteczek laktozy i przyswajania jej. Jeśli twój maluch ma nasilone wzdęcia i gazy, często płacze z powodu bólu brzuszka lub pojawia się u niego biegunka, koniecznie skonsultuj te objawy z lekarzem. Być może jest to nietolerancja laktozy u dziecka. Z naszego artykuły dowiesz się, jakie są objawy alergii ma mleko krowie u niemowlaka, jak leczyć nietolerancję laktozy, a także - czym jest nietolerancja laktozy u niemowlaka.
karmienie piersią

Co to jest nietolerancja laktozy u niemowlaka?


Nietolerancja laktozy u małego dziecka to upośledzenie pracy jelit w powodujące niezdolność do prawidłowego rozkładania cząsteczki cukru, jakim jest laktoza, na glukozę i galaktozę. Przyczyny są dwie: pierwotny niedobór laktazy (występuje bardzo rzadko) lub nabyty, czyli wtórny niedobór laktazy. Zdarza się, że do wtórnego niedoboru laktazy dochodzi wskutek przebycia infekcji lub zapalenia przewodu pokarmowego oraz w przebiegu nieleczonej alergii pokarmowej (lub jej ciężkiej postaci). Dlatego też najczęściej leczenie nietolerancji pokarmowej jest przyczynowe. Polega na eliminacji składnika diety wywołującego objawy, czyli rezygnacji z mleka matki.

Nietolerancja laktozy - objawy u niemowlaka


Najczęściej występującym objawem wskazującym, że organizm dziecka nie toleruje laktozy, są biegunki. Mogą powodować one odwodnienie. Naruszają kwasowo-zasadową równowagę układu pokarmowego, co czasem skutkuje zatrzymaniem procesu przybierania na wadze, spowodowanym niedożywieniem niemowlaka. Stolec ma wodnisty charakter i wydziela bardzo nieprzyjemną woń. Towarzyszą mu bóle brzucha i długotrwałe wzdęcia oraz charakterystyczny odgłos przemieszczania się treści pokarmowej w jelitach malucha. Objawem niespecyficznym nietolerancji laktozy jest anemia, warto więc wykonać badania krwi.

Możesz także zauważyć na skórze dziecka zmiany (podobne do występujących w skazie białkowej): czerwone wypryski, drobna wysypka oraz czerwonawe, rozlane zmiany skórne.

Nietolerancja laktozy u niemowląt - jak leczyć?


Przy nietolerancji laktozy u dziecka stosuje się leczenie o charakterze przyczynowym. Występuje ona w mleku matki karmiącej oraz w mleku pochodzenia zwierzęcego. Zwykle pomaga eliminacja laktozy z diety, czyli odstawienie dziecka od piersi i przejście na karmienie mlekiem modyfikowanym. Skutkiem jest załagodzenie lub całkowite wygaszenie dolegliwości.
O tym, czy dziecko ma nietolerancję laktozy, orzeka lekarz na podstawie przeprowadzonych badań klinicznych, badających poziom galaktozy w moczu dziecka lub stężenie galaktozy i glukozy we krwi po doustnym podaniu laktozy. Jeśli objawy alergii na białko mleka krowiego są bardzo silne, specjaliści wykonują badania genetyczne albo pobierają fragment jelita do badania histopatologicznego.

Profilaktyka - czyli jak zapobiegać nietolerancji laktozy u niemowląt?


Uważnie obserwuj organizm swojego dziecka i jego reakcję na mleko matki. W razie jakichkolwiek trudności, skonsultuj wątpliwości z lekarzem oraz z dietetykiem. Eliminacja laktozy z diety dziecka powoduje znaczną poprawę kondycji zdrowia. W okresie restrykcji związanych z rezygnacją z mleka matki i mleka krowiego, kontroluj wszystkie produkty spożywcze na obecność laktozy.
Wiele objawów występujących przy nietolerancji laktozy u dziecka, może wskazywać zupełnie inną przyczynę. Bez uprzedniej konsultacji z lekarzem nie wykluczaj tego cukru od razu z diety dziecka.
Autorka: Ewa Doniec