Data modyfikacji:

Odcisk na stopie z korzeniem u dziecka

Chronimy nasze dzieci przez chorobami i negatywnymi skutkami współczesnego, szybkiego życia. Czasem jednak nie da się ustrzec przed dolegliwościami, które mogą przydarzyć się każdemu. Taką niedogodnością jest odcisk na stopie z korzeniem u dziecka. To problem, który nie zagraża zdrowiu, ale potrafi uprzykrzyć codzienność. Jak usunąć odcisk na stopie u dziecka? Istnieje kilka sposobów.
odcisk na stopie z korzeniem u dziecka
Wiadomo, jak powstają odciski na stopach u dorosłych – jest to skutek źle dobranych butów, niewygodnych wkładek lub długotrwałego noszenia wysokich obcasów. Możliwe, że do powstawania odcisków mamy pewne predyspozycje – są to choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie, reumatyzm, choroby tarczycy. Na powstawanie odcisków narażone są też osoby pracujące na stojąco lub dużo chodzące. Odciski nie są groźne dla zdrowia, ale mogą uprzykrzać codzienność. Dlatego warto odpowiednio dbać o stopy i zapobiegać powstawaniu odcisków, ponieważ ich usunięcie jest dość czasochłonne, zwłaszcza u najmłodszych. 

Czym jest odcisk? Nagniotki a odciski korzeniowe

Odcisk to stwardniała i zgrubiała warstwa naskórka. Zgrubienie powstaje zazwyczaj na skutek długotrwałego i silnego nacisku mechanicznego na skórę stopy. Stopa w ten sposób broni się właśnie przed uciskiem – twardnieje i rogowacieje.
Wyróżniamy dwa główne rodzaje odcisków: nagniotki, zwane modzelami, które są wspomnianymi zrogowaceniami mechanicznymi naskórka, zaś odciski korzeniowe mają głęboko wchodzący w skórę korzeń, który można rozpoznać po jasnym punkcie w środku. Odcisk na dużym palcu u dziecka, zwłaszcza usytuowany z boku, będzie raczej nagniotkiem. Korzeniowy odcisk powstaje na spodzie stopy – pod palcami lub na środku. Naciśnięcie odcisku korzeniowego wywołuje nieprzyjemne doznanie nie tylko w widocznym miejscu, ale także tak daleko, jak sięga korzeń.

Najpierw zapobiegaj!

  • Odpowiednie buty – dobieraj je dziecku tak, by nigdzie nie uwierały, sprawdź dłonią wkładkę – czy jest wygodna i nigdzie się nie marszczy. Wkładkę należy sprawdzać także po kilku tygodniach chodzenia – w trakcie używania butów ich kształt dopasowuje się do stopy dziecka, dlatego co jakiś czas sprawdzaj, czy wkładka nigdzie się nie pościągała – wszelkie zagniecenia mogą sprzyjać powstawaniu odcisków.
  • Nie kupuj używanych butów – z samych opisanych wyżej powodów – but dopasowuje się do kształtu stopy – staraj się nie kupować używanych butów. Nie wiesz, kto i jak długo w nich chodził. Wyjątkiem są buty po rodzeństwie.
  • Pielęgnuj – dorośli co jakiś czas poddają swoje stopy zabiegom złuszczającym, stosują kremy nawilżające z dodatkiem mocznika, który zmiękcza skórę, nawilża ją i pielęgnuje, zapobiegając wysychaniu i twardnieniu. Podobne zabiegi można stosować u dzieci, warto jednak zwracać uwagę na to, by zawartość aktywnych składników tego typu kremów nie była zbyt wysoka, gdyż przez cienką skórę dzieci preparaty szybciej mogą przedostać się do organizmu. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, by stosować peeling mechaniczny – cukrowy, ziarnisty lub domowej roboty na bazie otrębów, cukru i miodu.

Jak usunąć odcisk na stopie u dziecka?

Warto zacząć od nieinwazyjnych, domowych sposobów. Polecane jest moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kuchennej lub kosmetycznej. Stopy powinny być zanurzone co najmniej przez 20 minut, tak by skóra miała czas zmięknąć. Wówczas łatwiej będzie usunąć odcisk – spróbuj chwycić jego końcówkę palcami i wyrwać. Jeśli odcisk jest mały, jest szansa na powodzenie. Często jednak trzeba sięgnąć po bardziej zdecydowane metody i preparaty.

Jak wyleczyć odcisk z korzeniem u dziecka?

Podobnie jak u dorosłej osoby – systematycznie i cierpliwie trzeba nakładać płyn na odciski i maść. Każdego wieczoru po kąpieli należy smarować odcisk płynem z kwasem salicylowym, który ma działanie silnie złuszczające zrogowaciały naskórek – to delikatniejsza wersja. Kwasu salicylowego nie powinno się jednak stosować u dzieci poniżej 3. roku życia. Zabieg zazwyczaj trzeba powtarzać przez co najmniej dwa tygodnie. Następnie stopy trzeba wymoczyć w ciepłej wodzie i spróbować usunąć martwą skórę. Jeśli odcisk nie chce zejść podczas „skrobania” palcem, to znak, że kurację trzeba powtórzyć. By wzmocnić efekt, posmarowane miejsce można zakleić plastrem z kwasem salicylowym. Taki plasterek może zostać na stopie przez cały dzień. Ma on nasączoną kwasem poduszeczkę, którą uciskamy podczas chodzenia, wówczas kwas wnika do zmienionego na skórze miejsca.
Można ponownie stosować płyn z kwasem salicylowym, jednak możliwe, że jest to preparat za słaby. Wówczas warto sięgnąć po maść, która oprócz kwasu salicylowego w składzie ma jeszcze kwas mlekowy, który w skondensowanej postaci rozmiękcza warstwę rogową skóry. Maść jest mocniejsza i skuteczniejsza.

Jak wyleczyć odcisk na stopie u dziecka? Udać się do specjalisty, wymrozić!

Jeśli ani kuracja plastrami, płynem, ani maścią nie pozwala na samodzielne usunięcie odcisku korzeniowego, trzeba pójść po fachową pomoc dermatologa lub podologa. W gabinetach możliwe jest usunięcie odcisku metodą operacyjną w miejscowym znieczuleniu. Łagodniejszą formą jest też wymrażanie – w aptekach można znaleźć zestawy do wymrażania, warto jednak na taki zabieg zdecydować się u specjalisty – będzie bezpieczniejszy, a ryzyko powikłań (zakażenia miejsca usuwania odcisku) zmniejszone.
Zdjęcie: Unsplash
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.