Data modyfikacji:

Odzwyczajanie od smoczka: 10 najlepszych sposobów

Jeśli twój maluch sięga po smoczek sporadycznie, nie ma się czym przejmować – najpewniej sam z niego zrezygnuje, gdy nie będzie czuł już potrzeby zaspokajania odruchu ssania. Co jednak, gdy twoje dziecko nie jest w stanie funkcjonować bez smoczka, a ty czujesz, że to odpowiednia pora, by powiedzieć mu „papa”? Sprawdź najskuteczniejsze sposoby na odzwyczajanie od smoczka. Będziesz zaskoczona, jakie to proste!

Czym grozi zbyt długie ssanie smoczka?

Smoczek w początkowych fazach życia dziecka jest przydatnym gadżetem, który pomaga mu się wyciszyć – przywołuje skojarzenia z piersią mamy. Gdy dziecku smoczek jest potrzebny np. przy zasypianiu, sytuacja jest zupełnie normalna. Jeśli jednak twój maluch nie jest już takim maleństwem, a smoczek jest mu niezbędny praktycznie przez większość dnia, czas pomyśleć o jego odstawieniu.

Zbyt długie ssanie smoczka przez dziecko może doprowadzać do następujących komplikacji:

  • Tzw. podniebienie gotyckie – czyli podniebienie zbyt wysoko wysklepione. Jest częstym powodem wad wymowy.
  • Wady zgryzu (głównie zgryz otwarty).
  • Problemy w rozwoju mowy
  • dzieci, które długo korzystają ze smoczka, później zaczynają mówić i robią to zdecydowanie mniej chętnie.
  • Kiedy najlepiej odstawić smoczek?

    Pediatrzy podają dwa najbardziej korzystne okresy życia dziecka, w których warto pomyśleć o odstawieniu smoczka:

  • 5-6 miesiąc życia – dziecko nabywa wówczas wiele nowych umiejętności, które je fascynują, dlatego odzwyczajanie od smoczka nie będzie tak trudne;
  • 18-24 miesiąc życia – dziecko uczy się własnych emocji, często chce zaznaczać swoją „dorosłość”, więc jest bardziej skłonne do rezygnacji ze smoczka.

  • Smoczek – czy to konieczne?

    Nie da się ukryć, że smoczek jest ogromnym ułatwieniem – przede wszystkim dla mam. Usprawnia odzwyczajenie dziecka od ssania piersi, a także umożliwia maluchowi szybsze uspokojenie się, np. w trakcie zasypiania. Nie ma jednak co kryć, że wielu pediatrów uważa smoczek za zbędny element w wychowaniu malucha. Smoczek nie tylko przyczynia się do wad wymowy i krzywego zgryzu, ale stanowi częste źródło infekcji. W końcu każda mama aktywnego bobasa wie, że trudno utrzymać smoczek w nienagannej czystości.

    Jeśli mimo to chcesz, aby twoje dziecko korzystało ze smoczka, najlepiej postaw na modele, które z łatwością zachowasz w higienie. To przede wszystkim smoczki w całości odlane z silikonu.

    Jak odzwyczaić dziecko od smoczka? 10 sposobów

    Wielu rodziców w obawie przed reakcją malucha odwleka w czasie moment odstawienia smoczka. Tymczasem jest to o wiele prostsze, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy odrobina kreatywności, a dziecko zapomni o swoim dawnym „przyjacielu”. Oto pomysły na to, jak możesz odzwyczaić malucha od smoczka.

    1. Wizyta u dentysty

    Jeśli twój maluch uczęszcza już do dentysty, pożegnanie ze smoczkiem powinno pójść gładko. Poproś lekarza, by przeprowadził z twoim dzieckiem rozmowę na temat ssania smoczka. Obejrzyjcie wspólnie zdjęcia ładnych (prostych) zębów, a następnie krzywych zgryzów. Wyjaśnij dziecku, że krzywe zęby są wynikiem ssania smoczka.

    2. Wyślij smoczek innemu dziecku

    Wyjaśnij maluchowi, że jest już duży, a smoczka używają tylko małe bobasy. Wspólnie zapakujcie go do koperty i zaadresujcie ją do innego dziecka.

    3. Ups! Zepsuty!

    Dyskretnie uszkodź smoczek (np. zrób w nim dziurę) tak, aby dziecko odczuło, że jego używanie jest mniej przyjemne. Gdy to zauważy, jest szansa, że samo z niego zrezygnuje.

    4. Wymień smoczek na coś innego

    Poproś o pomoc drugą osobę – babcię dziecka, ciocię lub swoją koleżankę. Niech podczas odwiedzin zaproponuje maluchowi wymianę: smoczek za coś słodkiego lub ciekawą zabawkę.

    5. Wysmaruj smoczek czymś, czego dziecko nie lubi

    Posmaruj smoczek musztardą, sokiem z cytryny lub czymkolwiek innym, co nie smakuje twojemu maluchowi. Powtarzaj ten krok za każdym razem, gdy dziecko będzie chciało sięgnąć po smoczek.

    6. Wyślij smoczek w podróż balonem

    Urządźcie smoczkowi kosmiczną podróż: przymocujcie go do balonu napełnionego helem, a następnie wypuścicie. Całość dopełnij historyjką – np. o tym, że smoczek został wysłany na księżyc.

    7. Smoczkowa wróżka

    Umów się z dzieckiem, że na noc zostawia smoczek pod poduszką. Rano, zamiast niego, będzie czekał na nie smakołyk lub inna, mała niespodzianka.

    8. Zostaw smoczek u kogoś

    „Zapomnij” zabrać ze sobą smoczek po wizycie u dziadków. Dziecku powiedz, że odbierzecie go następnym razem. W większości przypadków maluch zapomni o smoczku.

    9. Zachęć dziecko do zepsucia smoczka

    Spróbuj przekonać malucha, żeby samodzielnie przeciął smoczek.

    10. Zgub smoczek na spacerze

    Po spacerze oznajmij maluchowi, że smoczek zgubił się na spacerze lub zabrały go parkowe zwierzątka.

    Nuda – sprzymierzeniec smoczka

    Warto zaznaczyć, że jednym z najczęstszych powodów ssania smoczka przez dzieci jest po prostu… nuda. Pamiętaj, że dziecko potrzebuje różnorodnych bodźców dla zrównoważonego rozwoju. Zapewniając mu codziennie nowe wrażenia, zwiększysz szansę, że łatwiej rozstanie się ze smoczkiem.

    Co z butelką?

    Jeśli twoje dziecko jednocześnie używa smoczka oraz butelek ze smoczkiem, warto pożegnać się z obydwoma przedmiotami w tym samym momencie. W zamian zaproponuj dziecku kubek niekapek, tłumacząc, że jest już duże i powinno pić z bardziej „dorosłych” naczyń.

    Prawdą jest, że im wcześniej maluch odzwyczai się od smoczka, tym lepiej. Wypróbuj jeden ze sposobów na pożegnanie silikonowego pocieszyciela. A może znasz inne, skuteczne metody na rozstanie się ze smoczkiem?
    Autorka: Joanna Stanuch