Shrek (2002)
Wdarł się szturmem na salony i jako pierwszy zgarnął statuetkę w nowo utworzonej kategorii (2002 rok). Ale zachwycił nie tylko członków Akademii; był pierwszą od 1973 roku animacją, która walczyła o canneńską Złotą Palmę. Ostatecznie jej nie zdobyła, zdobyła za to serca dzieciaków i ich rodziców na całym świecie. Tylu błyskotliwych żartów, aluzji i odwołań nie było dotąd w żadnej bajce (w tym miejscu należą się pokłony autorowi polskiego dubbingu - Bartoszowi Wierzbięcie) Okrzyknięty "postmodernistyczą baśnią" Shrek był wyjątkowy jeszcze z jednego względu - zdaniem wielu krytyków filmowych wyznaczył nowe standardy realizacji komputerowych animacji. Shrek zarobił do tej pory blisko 485 mln dolarów i na liście najbardziej kasowych filmów zajmuje 173. miejsce. My, starzy, Shreka kochamy. Dzieci jeszcze go nie znają; sugerowany wiek to 7+.
Gdzie jest Nemo (2003)
Nemo ma zacząć szkołę. Nigdy do niej jednak nie trafia, bo przez nierozwagę daje się złapać płetwonurkowi i zamiast uczyć się ile to 1+1, pływa w małym akwarium. Jego ojciec wyrusza w świat, by go uratować. U swego boku ma zapominalską Dory. W "Gdzie jest Nemo", podobnie jak w "Shreku", aż skrzy się od inteligentnych dowcipów, dlatego film z miejsca pokochali dorośli towarzyszący w kinach dzieciakom. Ocean pełen jest dziwnie znajomych typów - rekinów na odwyku, które marzą o tym, by rozprawić się ze swoim nałogiem, żółwia Luzaka, który z dystansem podchodzi do życia czy wiecznie zakręconego pelikana Nigela. Twórcy filmu podeszli do zadania bardzo ambitnie - wnikliwie studiowali dokumenty i książki o podwodnym życiu, by jak najlepiej odwzorować panujące tam zwyczaje. Po premierze "Gdzie jest Nemo" był najbardziej kasowym filmem w historii amerykańskiej kinematografii. Dziś jest na 38. miejscu, a licznik pokazuje niemal miliard dolarów dochodu.
WALL.E (2008)
Oscar to dopiero początek na długiej liście nagród, jakie zgarnęła ta niecodzienna i wymykająca się tradycyjnym klasyfikacjom bajka. "Film, do którego trzeba mieć cierpliwość – pierwsze pół godziny rozegrane jest właściwie bez słów, jeśli nie liczyć odgłosów wydawanych przez dwa roboty i karalucha. Warstwę semantyczną zastępują jednak poetyckie obrazy, które twórcy musieli chyba wyciągnąć ze snu samego boga" - napisał dziennikarz filmweb i to jedne z piękniejszych słów o "Wall-e", jakie czytałam. Bajka o smutnym robocie żyjącym na opuszczonej planecie wyszła pod rąk magików z wytwórni Pixar. W box office zajmuje 155. miejsce (521 mln dolarów).
Odlot (2009)
Kolejna perła z zestawu Pixara, znów łamiąca stereotypy i kanony kina familijnego; trzeba mieć odwagę i wielką fantazję, by w czasach herosów i superbohaterów głównym bohaterem czynić podstarzałego, zrzędliwego emeryta, a w kolorowej animacji dotykać takich tematów jak śmierć i samotność. Bohaterem "Odlotu" jest 70-letni Carl Fredricksen, który przez całe marzył o wyprawie do Ameryce Południowej, z różnych jednak względów nigdy nie porwał się na jego realizację. Aż do czasu. "Odlot" to zapis jego szalonej podróży, na którą, niejako przypadkiem, załapuje się harcerz-ciamajda. Na liście najbardziej kasowych filmów produkcja zajmuje 81. miejsce (niemal 732 mln dolarów)
Kraina Lodu (2013)
Na koniec największy hit - zarówno na listach najbardziej kasowych filmów (9. miejsce! 1 274 219 009 dolarów), jak i w naszym prywatnym, domowym rankingu. Nie żebyśmy wybrali go jednogłośnie - Dziedzic zdecydował za nas. Był czas, że piosenki "Mam tę moc" słuchaliśmy 100 razy dziennie, a najlepszą zabawą było chodzenie w płaszczu Elsy (zrobionej naprędce z koca) i stawianie wymyślonych zamków z lodu. Współczesnej wersji Królowej Lodu nie sposób jednak odmówić humoru i intrygującej fabuły - bajka trzyma w napięciu niemal do ostatniej chwili, a happy end nadchodzi w ostatniej możliwej chwili.