Data modyfikacji:

Animacje warte Oscara. Pięć największych hitów w historii nagrody

Autor: Justyna Mazur

Wiedzieliście, że animacje pełnometrażowe nagradzane są Oscarami zaledwie od 15 lat? Na najważniejszą nagrodę filmową nie załapało się wiele naszych ukochanych bajek, jak  choćby "101 Dalmatyńczyków" czy "Król Lew". Ale i wśród tych, które doceniła Akademia i które odniosły największy światowy sukces, mamy swoich faworytów.

Shrek (2002)

Wdarł się szturmem na salony i jako pierwszy zgarnął statuetkę w nowo utworzonej kategorii (2002 rok). Ale zachwycił nie tylko członków Akademii; był pierwszą od 1973 roku animacją, która walczyła o canneńską Złotą Palmę. Ostatecznie jej nie zdobyła, zdobyła za to serca dzieciaków i ich rodziców na całym świecie. Tylu błyskotliwych żartów, aluzji i odwołań nie było dotąd w żadnej bajce (w tym miejscu należą się pokłony autorowi polskiego dubbingu - Bartoszowi Wierzbięcie) Okrzyknięty "postmodernistyczą baśnią" Shrek był wyjątkowy jeszcze z jednego względu - zdaniem wielu krytyków filmowych wyznaczył nowe standardy realizacji komputerowych animacji. Shrek zarobił do tej pory blisko 485 mln dolarów i na liście najbardziej kasowych filmów zajmuje 173. miejsce. My, starzy, Shreka kochamy. Dzieci jeszcze go nie znają; sugerowany wiek to 7+.

Gdzie jest Nemo (2003)

Nemo ma zacząć szkołę. Nigdy do niej jednak nie trafia, bo przez nierozwagę daje się złapać płetwonurkowi i zamiast uczyć się ile to 1+1, pływa w małym akwarium. Jego ojciec wyrusza w świat, by go uratować. U swego boku ma zapominalską Dory. W "Gdzie jest Nemo", podobnie jak w "Shreku", aż skrzy się od inteligentnych dowcipów, dlatego film z miejsca pokochali dorośli towarzyszący w kinach dzieciakom. Ocean pełen jest dziwnie znajomych typów - rekinów na odwyku, które marzą o tym, by rozprawić się ze swoim nałogiem, żółwia Luzaka, który z dystansem podchodzi do życia czy wiecznie zakręconego pelikana Nigela. Twórcy filmu podeszli do zadania bardzo ambitnie - wnikliwie studiowali dokumenty i książki o podwodnym życiu, by jak najlepiej odwzorować panujące tam zwyczaje. Po premierze "Gdzie jest Nemo" był najbardziej kasowym filmem w historii amerykańskiej kinematografii.  Dziś jest na 38. miejscu, a licznik pokazuje niemal miliard dolarów dochodu.

WALL.E (2008)

Oscar to dopiero początek na długiej liście nagród, jakie zgarnęła ta niecodzienna i wymykająca się tradycyjnym klasyfikacjom bajka.  "Film, do którego trzeba mieć cierpliwość – pierwsze pół godziny rozegrane jest właściwie bez słów, jeśli nie liczyć odgłosów wydawanych przez dwa roboty i karalucha. Warstwę semantyczną zastępują jednak poetyckie obrazy, które twórcy musieli chyba wyciągnąć ze snu samego boga" - napisał dziennikarz filmweb i to jedne z piękniejszych słów o "Wall-e", jakie czytałam.  Bajka o smutnym robocie żyjącym na opuszczonej planecie wyszła pod rąk magików z wytwórni Pixar. W box office zajmuje 155. miejsce (521 mln dolarów).

Odlot (2009)

Kolejna perła z zestawu Pixara, znów łamiąca stereotypy i kanony kina familijnego; trzeba mieć odwagę i wielką fantazję, by w czasach herosów i superbohaterów głównym bohaterem czynić podstarzałego, zrzędliwego emeryta, a w kolorowej animacji dotykać takich tematów jak śmierć i samotność. Bohaterem "Odlotu" jest 70-letni Carl Fredricksen, który przez całe marzył o wyprawie do Ameryce Południowej, z różnych jednak względów nigdy nie porwał się na jego realizację. Aż do czasu. "Odlot" to zapis jego szalonej podróży, na którą, niejako przypadkiem, załapuje się harcerz-ciamajda. Na liście najbardziej kasowych filmów produkcja zajmuje 81. miejsce (niemal 732 mln dolarów)

Kraina Lodu (2013)

Na koniec największy hit - zarówno na listach najbardziej kasowych filmów (9. miejsce! 1 274 219 009 dolarów), jak i w naszym prywatnym, domowym rankingu. Nie żebyśmy wybrali go jednogłośnie - Dziedzic zdecydował za nas. Był czas, że piosenki "Mam tę moc" słuchaliśmy 100 razy dziennie, a najlepszą zabawą było chodzenie w płaszczu Elsy (zrobionej naprędce z koca) i stawianie wymyślonych zamków z lodu. Współczesnej wersji Królowej Lodu nie sposób jednak odmówić humoru i intrygującej fabuły - bajka trzyma w napięciu niemal do ostatniej chwili, a happy end nadchodzi w ostatniej możliwej chwili.

Prezent dla 3 latki

Prezenty dla 3-latki. 15 ciekawych pomysłów

2022-06-10
Niemal każda, 3-letnia dziewczynka jest pełna energii, zaczyna rozwijać własne zainteresowania i kocha kreatywne zabawki. Prezent dla 3-latki powinien bawić, ale i rozwijać umiejętności dziecka. Co kupić małej dziewczynce z okazji urodzin czy świąt? Mamy na to aż 15 pomysłów!
Akcesoria i zabawki do wody

Zabawki do kąpieli. Jakie zabawki do wody kupić?

2021-06-16
Każdy rodzic wie doskonale, jak ważna jest dbałość o higienę dziecka. Niestety, nie dla każdego malucha kąpiele są przyjemnością. W wielu domach w tym czasie słychać płacz i protesty. Jak temu zaradzić? Odpowiedź jest prosta. Są nią odpowiednie, dopasowane do wieku dziecka zabawki do kąpieli. Nie tylko odwrócą uwagę dziecka od nielubianych zabiegów pielęgnacyjnych, ale również mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka poprzez stymulowanie układu nerwowego różnymi bodźcami. Sprawdźmy więc, jakie zabawki do wody kupić, by kąpiel stała się prawdziwą przyjemnością.
 niespodzianki na Dzień Taty

Kreatywne niespodzianki dla taty. Coś dla taty na Dzień Ojca i urodziny

2021-06-16
Kreatywny prezent dla taty na Dzień Ojca, urodziny, imieniny – co kupić? Co dla taty będzie najlepszą niespodzianką? Możemy postawić na uniwersalne i bardzo praktyczne prezenty lub dobrać je do pasji czy zainteresowań. Zobaczcie pomysły, które pozwolą wam sprezentować coś dla taty, z czego się ucieszy i co zapamięta na długo! Oto lista kreatywnych niespodzianek dla taty.
dziewczynka na huśtawce

Huśtawka do ogrodu dla dzieci. O czym pamiętać i jakie są rodzaje

2021-04-27
Czas spędzony na huśtawce to nieodłączny element dzieciństwa – stąd też ten element ogrodu cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców. Sprawdź!
Hulajnoga elektryczna

Hulajnoga dla dziecka. Elektryczna czy zwykła? Jaką wybrać?

2021-03-08
W zasadzie trzeba by zacząć od tego, że to dwa jednak różne pojazdy. Porównywanie ich nie ma sensu. Warto jednak zastanowić się co jest dla kogo lepsze.
Zabawa dziecko

Zabawki, które zachęcą dziecko do zabawy na powietrzu

2020-03-13
Czasy, kiedy dzieci większość dnia spędzały na zabawie na podwórku, już dawno minęły. Obecnie, nawet w piękne słoneczne dni, na placach zabaw nie widać tłumów. Najmłodsi nie odrywają się od tabletów, komputerów i smartfonów, a rodzicom coraz trudniej przekonać swoje pociechy do wyjścia z domu. Jak sobie z tym radzić? Przed wami kilka skutecznych rad i przykładów zabawek, które rozwiążą ten problem.