Data publikacji:

Pas ciążowy podtrzymujący brzuch: wady i zalety. Czy jest bezpieczny dla dziecka?

Okres ciąży jest dla organizmu kobiety dużym wyzwaniem i obciążeniem. Z każdym kolejnym miesiącem dziecko w brzuchu mamy staje się coraz większe i cięższe, co wiąże się z wieloma trudnościami. Z myślą o kobietach, które odczuwają bóle kręgosłupa, stworzono pas ciążowy. Jednakże ma on wielu zwolenników, jak również przeciwników. Wyjaśniamy, czym jest pas ciążowy podtrzymujący brzuch, a także czy i kiedy warto po niego sięgnąć.
pas ciążowy podtrzymujący brzuch

Pas ciążowy podtrzymujący brzuch: jak działa?

Pas ciążowy jest pewnego rodzaju opaską, która ma za zadanie wspomóc przyszłą mamę w noszeniu ciążowego brzucha. Takie wsparcie okazuje się być szczególnie cenne, gdy kobieta odczuwa bóle kręgosłupa, jej ciążowy brzuszek osiąga pokaźny rozmiar lub gdy spodziewa się narodzin bliźniąt lub większej liczby dzieci. Dlatego głównym zadaniem pasa ciążowego jest odciążenie przede wszystkim kręgosłupa, ale również miednicy czy ścięgien. W rezultacie okolice miednicy otrzymują odpowiedni nacisk, który umożliwia zmianę napięcia mięśniowego, zwłaszcza podczas stania i chodzenia. Złagodzeniu ulegają szczególnie uciążliwe bóle dolnej części pleców i odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Co ważne – zakładanie pasa ciążowego nie wiąże się z koniecznością rezygnacji z obcisłych ubrań, ponieważ nie odznacza się pod odzieżą.

Jaki pas ciążowy wybrać?

Przy zakupie pasa należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Mieszanki lekkich tworzyw, np. poliestru i elastanu, nie ulegają deformacji, nie gniotą się, a przy tym łatwo się piorą. Tego typu materiały gwarantują, że brzuch będzie właściwie podtrzymywany. Dobry pas ciążowy jest wykonany z bardzo miękkiego, przyjemnego w dotyku i przyjaznego dla skóry materiału. Często posiada też certyfikat jakości Oeko-Tex Standard 100 oznaczający produkty wolne od substancji szkodliwych.
Istotną rzeczą jest również, aby pas był odpowiednio usztywniony i wyprofilowany. Nie może wywoływać poczucia dyskomfortu, stąd najlepiej, aby nie posiadał szwów. Korzystnie jest wybrać pas z regulowanym zapięciem na rzep, ponieważ umożliwia on swobodne dopasowanie do zmieniającego się kształtu brzucha. Niektóre pasy ciążowe posiadają gorset stabilizujący z bocznymi pasami, co dodatkowo wpływa na stabilizację brzucha.

Pasy ciążowe – zalety

Wiele przyszłych mam, w szczególności mocno odczuwających w okresie ciąży ból kręgosłupa, zachwala stosowanie pasa ciążowego. Ortopedyczny pas ciążowy redukuje dyskomfort, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Korzyści są wyraźnie zauważalne już z początkiem drugiego trymestru, gdy układ mięśniowy i szkieletowy zmieniają sposób funkcjonowania pod wpływem hormonów.
Lista zalet pasa ciążowego jest więc długa:
  • odciążenie kręgosłupa, a także miednicy i ścięgien,
  • pozytywny wpływ na kształt brzucha,
  • regulacja kształtu ciążowego brzucha,
  • pomoc w utrzymaniu stabilizacji i prawidłowej postawy ciała.
  • Pas ciążowy zapewnia komfort, a zmniejszając dolegliwości, umożliwia podejmowanie różnych działań i aktywności, zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Ponadto pas ciążowy podtrzymujący staje się szczególnie użyteczny w trzecim trymestrze ciąży, gdy brzuch mamy osiąga już znaczne rozmiary i trudno jest zasłonić jego dolną część krótszymi bluzkami. Pasy są dostępne w różnych kolorach, co pozwala wybrać najbardziej odpowiadający model. Dzięki temu przyszła mama może tworzyć ciekawe stylizacje czy też po prostu czuć się komfortowo w ulubionych ubraniach. Pas ciążowy w naturalny sposób dopasowuje się do kształtu brzucha i nie odznacza się pod odzieżą. Powinien zostać założony nad linią bioder, ale pod brzuchem. Może zachodzić na bieliznę osobistą. Efekty zastosowania pasa ciążowego przypominają działanie bielizny korygującej. Świetnie sprawdzi się więc pod sukienkami.

    Pasy ciążowe – wady

    Jeśli pas podtrzymujący brzuch w ciąży ma jak najlepiej spełniać swoje funkcje, a jednocześnie zachować nienaruszoną formę, warto postawić na pas jakościowo dobry. Niektóre modele kosztują kilkadziesiąt złotych, ale dostępne są również za kilkaset złotych, zwłaszcza wyposażone w dodatkowe funkcje. Najbardziej praktyczne wydają się być te z możliwością regulowania obwodu, lecz są one najdroższe. Jednak przeciwnicy pasów ciążowych wskazują też na inne wady i ewentualne ryzyko związane ze stosowaniem opasek. Mają one dotyczyć utrudnionego przepływu krwi. Ponadto podważa się jedną z głównych korzyści wynikających ze stosowania pasa ciążowego podtrzymującego brzuch, czyli wsparcie kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. W efekcie mięśnie miałyby słabnąć, a ból pleców powracać już po zdjęciu opaski. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być zdejmowanie pasa ciążowego na czas drzemki czy odpoczynku i korzystanie z niego, gdy rzeczywiście zachodzi taka potrzeba (podczas dłuższych aktywności, na przykład spacerów czy zakupów).
    Zakup pasa ciążowego podtrzymującego brzuch warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę lub z fizjoterapeutą. Opaska powinna być jakościowo dobra, wykonana z dobrego materiału, na tyle elastycznego, aby jak najlepiej dostosowywać się do kształtu brzucha, a jednocześnie go nie uciskać. Ważne jest, aby była przewiewna i nie sprzyjała poceniu. Najlepszy jest gładki, bez szwów, które mogłyby się dodatkowo odznaczać.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Chmielewska