Data modyfikacji:

Paszport dla dziecka: wniosek, cena, dokumenty

Przygotowujecie się na pierwsze zagraniczne wakacje ze swoim maluchem? Bez względu na to czy jedziecie samochodem czy lecicie samolotem, dziecko potrzebuje dokumentu tożsamości. W krajach UE wystarczy dowód osobisty, w pozostałych niezbędny będzie paszport. W tekście znajdziecie cenne wskazówki dotyczące podróżowania z maluchem. Podpowiemy także jakich formalności musicie dopełnić i co zrobić krok po kroku, aby wyrobić paszport dla dziecka. 

Jak wyrobić paszport dla dziecka? Odpowiadamy krok po kroku

  1. Wniosek
  2. Zdjęcie
  3. Opłaty
  4. Czas oczekiwania

Podróż samolotem z dzieckiem

Pierwszy lot z dzieckiem wcale nie musi być stresujący. Wystarczy odpowiednio się do niego przygotować. Rodzice coraz chętniej wybierają samolot, zwłaszcza jeżeli cel podróży oddalony jest o kilkaset kilometrów. Dodatkową zachętą jest to, że dzieci do 2. roku życia latają niemal za darmo. Większość linii lotniczych oferuje bowiem takim szkrabom aż 90% zniżki. Musicie wiedzieć, że na krótkich lotach, maluchy te nie mają jednak własnego miejsca w samolocie. Całą podróż spędzają na waszych kolanach, przypięte specjalnymi pasami.

W przypadku lotów długodystansowych dostępne są miejsca ze specjalnymi łóżeczkami dla dzieci. Czasami można też zabrać na podkład fotelik samochodowy i położyć w nim malucha. Starszaki do 12. roku życia latają już jako pełnoprawni pasażerowie, a w niektórych liniach wciąż mogą liczyć na 30% zniżki.

Co spakować do bagażu podręcznego?

O co zadbać aby uprzyjemnić dziecku lot? Na czas startu i lądowania musicie przygotować picie dla malucha. Niemowlakom należy podać butelkę z mlekiem lub pierś, starszakom można zaoferować gumę do żucia. Zmniejszy to dyskomfort i bóle uszu związane ze zmianą ciśnień. Na pokład zabierzcie ze sobą jak najmniej rzeczy. Najważniejsze są pieluchy i mokre chusteczki, zapasowe ubranko, ewentualne przekąski czy mleko, ulubione zabawki, kocyk do przykrycia oraz smoczek. Przydatnym gadżetem może okazać się dziecięcy kokon do spania, który możecie położyć sobie na kolanach. Pomoże wam to utulić dziecko do snu i odciąży ręce.

Jeżeli macie taką możliwość, wybierajcie loty bezpośrednie i wieczorne. To zdecydowanie zwiększa szansę na to, że dziecko prześpi spokojnie cały rejs. Przy wyborze miejsca, zdecydujcie się na to przy przejściu. Zwłaszcza jeżeli lecicie z dzieckiem, które już chodzi. Nie będziecie co chwilę niepokoić sąsiadów prosząc o przepuszczenie. Pamiętajcie, że w samolocie zawsze możecie poprosić o wrzątek lub ciepłą wodę, aby przygotować czy podgrzać posiłek dla dziecka. Nie krępujcie się, personel jest od tego, aby wam pomóc i zadbać o komfort lotu.

Na pokładzie, przynajmniej w jednej łazience znajduje się zawsze miejsce do przewijania. W każdych liniach lotniczych za darmo przewieziecie dziecięcy wózek. Weźcie go ze sobą, pomoże w przemieszczaniu się po lotnisku i transporcie dziecka do samolotu. Przed wejściem zaopiekuje się nim personel pokładowy.

Podróżowanie samochodem z dzieckiem

Podróż samochodem wydaje się mniejszym wyzwaniem niż lot. Jednakże, jeżeli przed wami kilkaset kilometrów, powinniście także odpowiednio się przygotować. Nie zawsze przecież można natychmiast się zatrzymać. Na drodze czyhają niespodziewane korki i remonty, które wydłużają podróż. Najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo. Dlatego zadbajcie o dobre ułożenie dziecka w foteliku. Warto zabrać ze sobą dodatkową pieluszkę, ręcznik czy kocyk, który zrolowany można podłożyć mu pod głowę.

Pamiętajcie, że nie przewozimy dzieci w ciepłych kombinezonach i kurtkach. Ubranie musi być dostosowane do panującej w samochodzie temperatury i takie, które pozwoli na wygodne zapięcie malca w pasy bezpieczeństwa. Około godziny przed wyjazdem nakarmcie dziecko. Przystanki w drodze róbcie najlepiej co 2-3 godziny. W przerwach układajcie niemowlaka na płasko, pobawcie się z nim przez chwilę, zmieńcie pieluchę, jeżeli jest taka potrzeba podajcie mleko.

Starszakom wystarczy rozprostowanie nóg i krótki spacer po parkingu. Do auta koniecznie spakujcie podręczną torbę, w której będziecie mieć pieluszki, mokre chusteczki, zdrowe przekąski, wodę czy mleko. Warto także wziąć ze sobą matę, na której będzie można położyć i przewinąć dziecko. Przydatne mogą okazać się również osłonki przeciwsłoneczne na szyby. Doskonałym pomysłem na urozmaicenie podróży starszaków są audiobooki lub ich ulubiona muzyka. Możecie również rozważyć zainstalowanie w swoim smartfonie kilku gier edukacyjnych dla dzieci.

Jak wyrobić paszport dla dziecka?

Wiemy już jak przygotować się do podróży z maluchem. Nie zapomnijmy o najważniejszym – dokumentach. Koniecznie zabierzcie ze sobą książeczkę zdrowia dziecka oraz dokument tożsamości. W krajach UE wystarczy dowód osobisty, w pozostałych niezbędny będzie paszport. Jakich formalności musicie dopełnić? Jak wyrobić paszport dla dziecka? To bardzo proste!

Wniosek o paszport

Pierwszym krokiem aby uzyskać paszport dla dziecka jest wypełnienie wniosku o jego wydanie. Podczas składania podania w urzędzie obecni muszą być oboje rodzice lub opiekunowie prawni. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jeden z rodziców nie żyje lub ma ograniczoną wyrokiem sądowym władzę rodzicielską. Dopuszczony zostanie również wniosek składany przez jednego opiekuna, jeżeli drugi wyrazi na to pisemną zgodę, potwierdzoną przez notariusza, konsula lub urzędnika urzędu paszportowego.

Zdjęcie dziecka do paszportu

Do wniosku paszportowego musicie dołączyć jedno kolorowe zdjęcie dziecka. Jeżeli nie chcecie iść do profesjonalnego fotografa, mamy dla Was kilka wskazówek jak zrobić zdjęcie paszportowe w domu. Potrzebujecie gładkiego, białego tła. Zdjęcie musi przedstawiać całą głowę, od czubka do górnej linii barków. Twarz powinna być skierowana na wprost, oczy naturalnie otwarte, widoczne brwi. U dzieci do 5. roku życia, dopuszczalne są otwarte usta lub uśmiech. Ważne jest także dobre oświetlenie, bez cieni na tle czy buzi malca. Pamiętajcie, że do urzędu musicie przynieść wydrukowane zdjęcie w formacie 35mm x 45mm.

Opłaty za paszport dla dziecka

Aby złożyć wniosek w urzędzie, niezbędne jest uiszczenie opłaty za wydanie dokumentu. Paszport dla dziecka to koszt 30 zł. Jeżeli posiadacie Kartę Dużej Rodziny zapłacicie 15 zł. Jeżeli okazało się, że poprzedni dokument ma wadę techniczną, nowy zostanie wydany bez dodatkowych opłat.

Ile trzeba czekać na paszport dla dziecka?

Czas oczekiwania na paszport to maksymalnie 30 dni. Także zaplanujcie złożenie wniosku odpowiednio wcześniej. Przed upływem terminu, możecie sprawdzić czy dokument jest już gotowy, dzwoniąc do urzędu lub odwiedzając stronę internetową.

Potrzebujecie jedynie numeru sprawy, który znajduje się na potwierdzeniu złożenia wniosku pod kodem kreskowym. Paszport może odebrać jeden z rodziców lub opiekunów dziecka, legitymując się swoim dokumentem tożsamości. Dokument ważny jest 5 lat.
Autorka: Daria Dziechciarz