Data publikacji:

Domowy przepis na piankolinę: jak wykonać? Pomysły jak używać

Zabawy sensoryczne pobudzają wyobraźnię, zmysły i kreatywność dziecka. Jedną z nich jest zabawa piankoliną. Czym jest piankolina i jak zrobić ją samodzielnie w domu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
domowy przepis na piankolinę

Co to jest piankolina?

Piankolina to nic innego jak masa plastyczna dla dzieci. Piankolina stworzona jest z mnóstwa mniejszych kuleczek – wygląda trochę jak kolorowy styropian. Piankolina jest plastyczna i delikatnie się klei. Czy piankolina wysycha? To zależy od tego, jaką wybierzesz. Są masy niewysychające oraz takie, które wysychają pod wpływem powietrza i wówczas można tworzyć z nich stałe figurki. Co ważne, piankolina nie brudzi rąk ani ubrań i dodatkowo nie powinna uczulać. Ważne jest jednak to, aby piankoliny nie moczyć. Wówczas stanie się zbyt klejąca.
Ile kosztuje piankolina? Gotowa piankolina do kupienia w sklepie plastycznym to koszt od ok. 20 zł do nawet 80 zł – w zależności od zestawu. Sama piankolina jest tańsza, ale już zestaw kreatywny z piankoliną, np. z instrukcją stworzenia z niej czegoś, to już droższy wydatek.
Piankoliną mogą bawić się dzieci w wieku powyżej 3. roku życia.

Jak bawić się piankoliną?

Dzieci najbardziej lubią piankolinę ugniatać, dlatego można bawić się nią np. w gotowanie różnych potraw. Warto przed zabawą przygotować też wszelkie foremki do wycinania, np. ciastek. Na piankolinę świetnie sprawdzą się też foremki do babek z piasku. Z piankoliny można tworzyć różne budowle i kształty, np. zwierzaków. Ciekawą zabawą będzie też ukrycie w piankolinie drobniejszych elementów i zachęcenie dziecka do ich szukania. Możesz też namalować dziecku na kartce prosty szkic, np. kwiatka, i zachęcić do wypełnienia takiego obrazka piankoliną w różnych kolorach.

Piankolina – przepis

Co ciekawe, piankolinę można zrobić samodzielnie w zaciszu własnego domu. Jak? Do przygotowania domowej piankoliny będą potrzebne:
  • pianka do golenia
  • płyn do prania tkanin (hypoalergiczny i bezpieczny dla dziecka)
  • klej wikol
  • dowolny barwnik spożywczy
  • styropian w kulkach.
  • Piankę do golenia, płyn do prania tkanin i klej wikol odmierz w proporcjach 1:1:1 – przykładowo 1 szklanka pianki, 1 szklanka płynu do prania i 1 szklanka kleju wikol. Wszystkie płyny wymieszaj razem, a na samym końcu dodaj do mieszanki barwnik spożywczy. Ponownie zmieszaj składniki, aż powstała masa będzie mieć jednolity kolor. Pora dodać styropianowe kulki. Jeszcze raz wszystko razem wymieszaj. Piankolina domowa gotowa!

    Ciastolina czy piankolina – co sprawdzi się lepiej?

    Piankolina to zupełnie inna masa plastyczna niż ciastolina. Piankolina ma w sobie drobne kuleczki, które pobudzają receptory i zmysł dotyku dziecka. Już z samego ugniatania piankoliny dzieci mają świetną frajdę.
    Ciastolina zachowuje się nieco inaczej. Jest całkowicie gładka. Nadal jest miękka i gotowa do lepienia, ale nie ma w środku drobnych kuleczek. Przypomina nieco surowe ciasto. Ciastolina niestety z czasem może wysychać.
    Piankolina pod tym względem sprawdza się lepiej. Obie masy nie brudzą ubrań ani powierzchni czy rączek dziecka. Z obu mas można lepić różne figurki i budowle, ale ciastolinę po zabawie trzeba schować i szczelnie zamknąć – inaczej wyschnie i nie będzie nadawać się do ponownego użytku. Piankolina pod tym względem sprawdza się nieco lepiej.
    A wy, bawicie się ze swoimi dziećmi masami plastycznymi? Znacie piankolinę? Jeśli nie, to koniecznie ją wypróbujcie. Tę masę dzieci wprost kochają. Co więcej, można zrobić ją samodzielnie w domu!
    Zdjęcie: Envato Elements
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.