Data publikacji:

Etapy rośnięcia biustu: wszystko o piersiach nastolatek. Kompleksowy poradnik

Piersi i kolejne etapy rośnięcia biustu są dla nastolatek ważnym tematem. Dziewczęta obserwują wnikliwie swoje ciało i zmiany, które w nim zachodzą, zadając sobie wiele pytań. Rolą rodziców i wychowawców jest przekazanie im szczegółowej wiedzy, dzięki której będą spokojniejsze w trudnym okresie dojrzewania. Warto towarzyszyć dziewczynkom w tym procesie, proponować im wartościowe książki oraz pomoc w wyborze odpowiedniej bielizny. Przeczytaj nasz poradnik, żeby uporządkować wiedzę i stać się dla dziewcząt prawdziwym wsparciem.
etapy rośnięcia biustu

Etapy rośnięcia biustu

Piersi są symbolem kobiecości i z tego powodu są nimi żywo zainteresowani zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Biust zmienia się przez całe życie, a jego rozwój rozpoczyna się już w okresie prenatalnym. Etapy rośnięcia biustu są istotne przede wszystkim dla młodych dziewcząt, które chcą wiedzieć, w jaki sposób zmienia się i będzie się zmieniać w przyszłości ich ciało. Nastolatki chciałyby wiedzieć wszystko o piersiach, a przede wszystkim dręczy je często pytanie, do kiedy będą się zmieniać i co zrobić, żeby piersi szybciej rosły.
Jakie są etapy rośnięcia biustu? Żeby łatwiej było określić stadium dojrzałości płciowej, stosuje się do tego 5-stopniową skalę Tannera. Piersi szereguje się do poszczególnych faz, określając wygląd brodawek oraz rozmiar i kształt całej piersi. I faza określa okres, który ma miejsce przed pokwitaniem, natomiast faza V to już pełna dojrzałość.
 • Faza I – okres wczesnego dzieciństwa, kiedy brodawki sutkowe stają się lekko uwypuklone.
 • Faza II – ma miejsce między 8. a 12. rokiem życia, wówczas otoczka brodawki powiększa się i powoli zmienia się również rozmiar całej piersi.
 • Faza III – między 9. a 13. rokiem życia piersi stają się coraz bardziej widoczne, ponieważ następuje intensywny przyrost tkanki tłuszczowej.
 • Faza IV – następuje w okresie między 10. a 15. rokiem życia, kiedy to pierś zaczyna przybierać dojrzały wygląd, a brodawka staje się wypukła.
 • Faza V to ostatni wśród etapów rośnięcia biustu, który ma miejsce między 16. a 17. rokiem życia, w tym czasie piersi są już w pełni dojrzałe.
 • To, kiedy dokładnie następują poszczególne okresy rozwoju piersi nastolatek, zależy od wielu czynników, duże znaczenie mają między innymi uwarunkowania genetyczne. Po osiągnięciu dojrzałego wyglądu biust wciąż może rosnąć, a podczas kolejnych etapów życia jego rozmiar i wygląd będzie się wielokrotnie zmieniał.

  Do jakiego wieku rosną piersi?

  Nie da się ukryć, że żyjemy w świecie, w którym wciąż mile widziany jest duży, jędrny biust. Wiele starszych dziewcząt ma kompleksy z powodu zbyt małego rozmiaru biustonosza i zadręcza się pytaniem, do jakiego wieku rosną piersi. Czasami sytuacja jest też odwrotna, to duże piersi w młodym wieku stają się problemem. Żeby zyskać pełniejszy obraz tego, jak będzie wyglądał biust i jaki rozmiar może osiągnąć, warto przyjrzeć się kobietom w rodzinie, a także wypytać je, kiedy u nich zakończył się okres dojrzewania.
  Do którego roku życia rosną piersi? Jest to zależne od kilku czynników, między innymi od tego, kiedy u konkretnej osoby rozpoczął się okres pokwitania. Za maksymalną granicę uznaje się zwykle 20 lat, kiedy to rozpoczyna się u kobiety okres pełnej dojrzałości. Najczęściej jednak kształtują się mniej więcej do ukończenia 17. roku życia.

  Od czego zależy, jak rosną piersi?

  Piersi nastolatek przyjmują różne kształty i rozmiary na każdym z etapów rośnięcia biustu. To, jak dokładnie będą wyglądały w konkretnym wieku, zależy od kilku czynników. Dużą rolę ogrywają czynniki genetyczne, ale nie oznacza to, że córka z całą pewnością będzie obdarzona identycznym biustem, jak mama. Największe znaczenie w procesie dojrzewania odgrywają hormony. Produkowane przez jajniki estrogeny przyczyniają się do odkładania tkanki tłuszczowej w okolicy biustu, co przekłada się na jego powiększanie.
  Oprócz czynników genetycznych i hormonalnych na piersi nastolatki ma wpływ styl życia i dieta. Zaburzenia odżywiania, nadmierne odchudzanie i niezdrowy tryb życia mogą negatywnie wpłynąć na aktualny i przyszły wygląd biustu.

  Co pomaga rosnąć piersiom?

  Pytanie o to, co zrobić, żeby piersi szybciej rosły, często pojawia się w głowie młodszych i starszych dziewcząt. Ma na to wpływ między innymi popkultura wciąż jeszcze promująca nierealny obraz ciała.
  Drugim powodem niepokoju nastolatek jest fakt, że dziewczęta rozwijają się w różnym tempie. Zwróć uwagę na etapy rośnięcia biustu – piersi mogą zacząć rosnąć w 8. czy 9. roku życia, ale może to również mieć miejsce dopiero w wieku 12–13 lat. Kiedy koleżanki z klasy mają już widoczne wybrzuszenia pod bluzką, bywa to źródłem kompleksów u pozostałych dziewcząt. To dlatego tak ważna jest edukacja, wiedza, do kiedy rosną piersi, i świadomość, że każdy rozwija się we własnym tempie.
  Jak pomóc rosnąć piersiom? Nie ma magicznych sposobów na przyspieszenie ich rozwoju. Podstawą jest zdrowa dieta, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych i zapobiega problemom hormonalnym, które mogłyby wyniknąć z zaniedbania tego obszaru. Ważne jest również prowadzenie zdrowego stylu życia, w tym zapewnienie organizmowi odpowiedniej dawki snu – między 13. a 18. rokiem życia jest to 8–10 godzin na dobę.
  Jeśli pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju piersi nastolatek, warto skonsultować się ze specjalistą, który je rozwieje lub zleci odpowiednią diagnostykę, na przykład badania hormonalne.

  Jak dobierać biustonosz na piersi nastolatek?

  Ponieważ na różnych etapach rośnięcia biustu piersi mają inny rozmiar, konieczny jest dobór odpowiedniej bielizny. Już od początku warto zwracać dużą uwagę na jakość, jaką prezentują biustonosze, ponieważ źle dobrana miseczka, obwód czy materiał, z którego wykonano stanik, może przełożyć się na brak komfortu i późniejsze problemy.
  Zakup pierwszego biustonosza to zwykle wielkie przeżycie zarówno dla dziewczynki, jak i dla jej mamy. Dojrzewanie i zmiany zachodzące w ciele to temat niezwykle delikatny i wymagający wyczucia. To rodzic powinien wyjść z inicjatywą zakupu pierwszego stanika, kiedy pojawi się taka konieczność, chociaż zależy to od wzajemnych relacji i osobowości dziecka.
  Potrzeba zakupu biustonosza pojawia się już podczas pierwszych etapów rośnięcia biustu, czyli w wieku 8–10 lat, kiedy piersi zaczynają rysować się pod ubraniem, a często także przeszkadzać podczas uprawiania sportu.
  Jak dobiera się stanik na piersi nastolatek? Nie powinno się go kupować „na oko”, konieczne są do tego szczegółowe pomiary. Najlepiej zgłosić się z córką do profesjonalnej brafitterki, która dobierze najlepszy dla dziecka model. Powinien on być komfortowy, miękki i wykonany z oddychającego materiału, najlepiej bawełniany.

  Wszystko o piersiach i zmianach zachodzących w ciele – książki dla dojrzewających dziewcząt

  Dojrzewanie jest trudne dla nastolatek i ich rodziców. Na rynku książkowym znajdziesz całe mnóstwo pozycji, które pomogą łatwiej przejść przez ten wymagający okres.
  Książki o dojrzewaniu, które warto podarować córce to między innymi:
 • „Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie”, Anita Naik;
 • „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie”, Barbara Pietruszczak;
 • „Ciało – śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu”, Taylor Sonya Renee;
 • „Maja dorasta”, Minica Peitx.
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Natalia Dymarczyk
  Natalia Dymarczyk

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym